Budżet Obywatelski wkracza w kolejną fazę

Miasto z Wizją / 11.12.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Kończymy realizację projektów z pierwszej edycji. Do kolejnej mieszkańcy zgłosili 37 inicjatyw

W tym roku po raz pierwszy w historii Szczecinka mieszkańcy mieli możliwość zgłaszać swoje pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno na etapie składania wniosków i dzielenia się pomysłami na rozmaite inicjatywy, które można by było zrealizować w naszym mieście, jak i już na etapie głosowania. Część tegorocznych zwycięskich projektów już została zakończona, pozostałe są w końcowych fazach realizacji. O szczegółach opowiedział nam burmistrz Daniel Rak.

- Zwycięski projekt, czyli „Spotkania z piłką nożną”, został już zakończony. Podobnie jak inicjatywa stworzenia parku muzycznego na terenie strefy aktywnego wypoczynku. Instrumenty zostały zainstalowane i oddane do dyspozycji mieszkańców – mówi burmistrz. – Dziś jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego etapu rozbudowy centralnego placu zabaw dla dzieci, który znajduje się w naszym szczecineckim parku u zbiegu ulic Jasnej i Ordona. Środki na realizację tej inicjatywy pochodzą z Kronospanu. To wynik porozumienia zawartego pomiędzy firmą i miastem, w myśl którego jedna z inicjatyw, która znajdzie uznanie mieszkańców, a nie będzie ścisłym finalistą, takie współfinansowanie uzyska od Kronospanu. I tak też się stało. Przypomnę, że w Budżecie Obywatelskim przeznaczyliśmy na realizację różnego rodzaju inicjatyw 800 tys. złotych, a pieniądze na rozbudowę wspomnianego placu zabaw są dodatkową kwotą, powiększającą całą pulę o kolejne 200 tys.

- Kolejna inwestycją w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, która wchodzi w fazę realizacji jest rozbudowa szczecineckiej wypożyczalni rowerów miejskich o kolejne stacje w trzech nowych lokalizacjach. Jedna z nich znajduje się bezpośrednio przy Zamku Książąt Pomorskich. Druga stacja zlokalizowana będzie w Trzesiece, natomiast trzecia nowa stacja powstanie przy ul. Polnej. W ostatnim czasie deweloperzy bardzo intensywnie zabudowali tą dzielnicę i mieszkańcy zwracali się z prośbą i też głosowali za tym w ramach Budżetu Obywatelskiego, żeby właśnie w tej lokalizacji przy ul. Polnej taka stacja powstała – kontynuuje burmistrz Daniel Rak.

Wkrótce mieszkańcy będą mieli kolejną możliwość oddania swoich głosów na wybrane pomysły i inicjatywy. Aktualnie w fazie realizacji jest już druga edycja szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego. Zakończył się już nabór wniosków, które teraz zostaną poddane weryfikacji.

– Do kolejnej edycji mieszkańcy zgłosili 37 projektów – od takich naprawdę miękkich pomysłów, po propozycje inwestycyjne. W tej chwili jesteśmy na etapie ich weryfikacji. Oznacza to, że poszczególne wydziały UM oraz SAPiK i OSiR, czyli ci wszyscy, którzy będą docelowo odpowiedzialni za realizację zadań, dzisiaj sprawdzają poprawność i kompletność tych wniosków. Pozytywny wynik weryfikacyjny poszczególnych inicjatyw spowoduje, że mieszkańcy będą mogli oddawać na nie głosy – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk