Burmistrz Daniel Rak wygłosił expose
- Tv
- Aktualności
Podczas dzisiejszej (poniedziałek, 6 grudnia) sesji Rady Miasta obecni na sali obrad radni oraz mieszkańcy śledzący w internecie "na żywo" przebieg posiedzenia mogli wysłuchać oficjalnego wystąpienia nowego burmistrza Daniela Raka, który wygłosił swoje pierwsze expose. Poniżej przytaczamy je w całości:
Po raz pierwszy przypadł mi zaszczyt wygłoszenia swojego expose. To dla mnie wielkie wyróżnienie a zarazem duże wyzwanie. Przed nami 5 lat konstruktywnych działań na rzecz Szczecinka. Prace w szczecineckim ratuszu rozpocząłem w 2006 roku i przez te 13 lat mogłem uczestniczyć w bardzo dynamicznym rozwoju naszego pięknego miasta. W ciągu tych 13 lat dokonały się olbrzymie zmiany, tak ważne dla rozwoju Szczecinka. Według mojej opinii te najważniejsze, to m.in. rozszerzenie granic administracyjnych miasta, poprawka infrastruktury drogowej, ale także decyzje o wprowadzeniu ruchu uspokojonego i konsekwentna przebudowa większości skrzyżowań na te z rondami, zagospodarowanie brzegów jeziora, poprzez budowę pomostów, budowę wyciągu narciarskiego, stworzenie niewątpliwej atrakcji turystycznej, czyli Mysiej Wyspy, rewitalizacja zabytkowego parku, odkupienie i remont Zamku Książąt Pomorskich, budowa dwupoziomowego pomostu przed zamkiem, przebudowa układu komunikacyjnego ścisłego centrum, czyli Placu Wolności, ul. Bartoszewskiego, ul. Podgórnej, ul. 1 Maja, ul. Zamkowej, poprawa bezpieczeństwa poprzez doświetlenie przejść dla pieszych oraz ciągły monitoring miasta, a także te ostatnio ukończone jak choćby rozbudowa ścieżek rowerowych czy szczecinecka wypożyczalnia rowerów.
Dzisiaj trzeba powiedzieć głośnio „dziękujemy” burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi, dziękujemy wszystkim radnym minionych kadencji, ale też dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta za zaangażowanie w pracę.
W kampanii wyborczej, którą mam za sobą, wielokrotne podkreślałem, że główne kierunki rozwoju miasta powinny zostać bezwzględnie utrzymane. Za taką wizją opowiedziała się zdecydowana większość szczecinecczan. Dzisiaj z tego miejsca gwarantuję, że te kierunki rozwoju zostaną utrzymane. „Nie zwolnię tempa” to jedno z głównych zadań, jakie sobie stawiam. Ale wiem o tym, że gwarancją utrzymania równomiernego rozwoju miasta jest wprowadzenie ośmiu pakietów dla Szczecinka. Jak wiecie państwo, jesteśmy na przełomie roku. Dyskusja na temat przyszłorocznego budżetu odbędzie się na kolejnej, styczniowej sesji. Ale nie sposób nie wspomnieć o kilku ważnych dla mieszkańców liczbach. W rok 2019 wchodzimy z wolnymi środkami w wysokości 5 mln 800 tys. złotych. Budżet po stronie dochodów zamknął się kwotą 161 mln 477 tys. złotych, po stronie wydatków – 176 mln 504 tys. złotych. Zadłużenie miasta wynosi tylko 17,2 proc. taka sytuacja finansowa pozwala na podjęcie ambitnych, ale i możliwych do realizacji wyzwań. Już w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na takie przedsięwzięcia jak budżet obywatelski – kwota 800 tys. złotych. Jeżeli do tego dodamy 250 tys. złotych, które jest wynikiem zawartego porozumienia między miastem a firmą Kronospan, to kwota do dyspozycji w budżecie obywatelskim to ponad 1 mln złotych. Zależy mi na tym, aby w tę inicjatywę włączyli się wszyscy radni. Aby włączyły się w nią także organizacje pozarządowe, mieszkańcy Szczecinka, Jestem przekonany, że uda nam się wypracować najbardziej optymalną formułę do realizacji budżetu obywatelskiego.
Już w przyszłym roku budżetowym zwiększymy dodatek za wychowawstwo w klasach o 250 złotych. To jest jedna z inicjatyw pakietu oświaty. Zwiększymy także dodatek funkcyjny z tytułu opieki stażu do 100 złotych. Dwukrotnie zwiększymy fundusz nagród dla nauczycieli. Szczecineckie becikowe – od 1 stycznia rodzica każdego nowo narodzonego mieszkańca Szczecinka otrzymają 1 tys. złotych. Dwa miliony złotych przekażemy szczecineckiemu szpitalowi. Bez tych środków bieżące funkcjonowanie naszej placówki jest zagrożone. Kolejne 100 tys. złotych przekażemy dla szczecineckiego hospicjum.
Jak doskonale państwo wiecie, jednym z głównych punktów mojego programu jest bezpłatna komunikacja miejska. Mam nadzieję, że sytuacja finansowa pozwoli mi na wprowadzenie przy waszych głosach tej bardzo oczekiwanej przez mieszkańców inicjatywy i jeszcze w ciągu tego roku będziemy mogli dokonać zmian w budżecie i ja wprowadzić. Przypomnę, że początkowo miała ona wejść w życie od roku 2020. Do końca roku na naszych ulicach pojawią się także nowe, w pełni elektryczne autobusy, element proekologicznych rozwiązań. Już teraz zapowiadam, że nie jest to nasze ostatnie słowo w tej sprawie. Będziemy chcieli wymienić całkowicie tabor autobusów.
Pięcioletnia kadencja to czas na realizację wielu nowych wyzwań i pomysłów, o których mówiłem w swojej kampanii, takich jak m.in. pakiet programów prospołecznych skierowany m.in. do osób starszych i seniorów. Już teraz intensywnie pracujemy nad pomysłami w ramach programu „SAPiK z aktywnym seniorem”, MOPS sonduje możliwość wprowadzenia przycisku życia czy zapewnienia seniorom opieki w domu zamieszkania. Nie zapomnimy także o miejskiej karcie dużej rodziny i kontynuacji programów takich jak in vitro i rehabilitacja seniorów. Te dwa ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców.
Niezwykle ważnym wyzwaniem jest też ekologia. Wspominałem już o elektrycznych autobusach. Do połowy roku powstaną wiaty przystankowe wyposażone w nowoczesne systemy informacyjne. Ale bardzo istotnym jest ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację przydomowych kotłowni i pieców kaflowych. Gwarantuję, że w mojej pięcioletniej kadencji nie zabraknie funduszy na takie inwestycje. Nie ukrywam, że w tym temacie też liczę na powrót zlikwidowanych przez rządy PiS programów takich jak KAWKA. Wszyscy wiemy, że podpisane z firmą Kronospan porozumienie należy bezwzględnie wyegzekwować. Doprowadzić do likwidacji uciążliwości związanych z produkcją płyt MDF. Przypomnę tylko, że to dzięki dialogowi, konsekwentnej polityce proekologicznej, porozumieniu z firmą wykonana została największa, kosztująca 400 mln zł inwestycja proekologiczna UTWS.
Jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe potrzeby są ogromne. Szumnie zapowiadany program „Mieszkanie plus” został świetnym hasłem marketingowo-wyborczym. Nie będę ukrywał, że bardzo zależy mi na realizacji mieszkań wielorodzinnych połączonych z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi. Nie oglądając się na rządowe programy realizujemy w tej chwili kolejnych 25 lokali mieszkalnych przy ul. Pilskiej. Uważam, że każdy pomysł i inicjatywa, za pomocą której powstałyby kolejne mieszkania w Szczecinku, jest nie do przecenienia. Zakładam, że w ciągu najbliższego roku uruchomimy kolejną realizację z 30 lokalami mieszkalnymi.
Jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, to cały czas tutaj inwestycje są jedną wielką ciągłością. W tej chwili trwają prace projektowe nad budową łącznika pomiędzy ul. Polną i Kołobrzeską. W roku 2019 zrealizujemy tę bardzo potrzebną inwestycję dla mieszkańców os. Kołobrzeska. Przebudujemy także ciąg ulic Kolejowa, Dworcowa, Wiśniowa. Liczymy tutaj na wsparcie rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Oczywiście przed nami w następnych latach kolejne inwestycje drogowe na osiedlach Marcelin, Raciborki i Trzesieka.
Kiedy mówimy „sport i turystyka” to wszyscy myślą od razu jezioro i tak na pewno jest. Jedną z najważniejszych inwestycji na pewno jest rozbudowa ścieżki okalającej jezioro z jej oświetleniem na całym jej przebiegu. To także rewitalizacja zabytkowego zaplecza plaży miejskiej przy ul. Mickiewicza czy mniejszych inwestycji jak budowa boiska do piłki plażowej, ale też inna duża inwestycja – budowa boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą na terenie OSiR-u. Konieczne jest zwiększenie atrakcyjności miejskiego basenu poprzez jego rozbudowę o kolejną nieckę i zwiększenie oferty „relaks” chociażby o sauny zewnętrzne. Oczywiście to nie wszystkie działania, które mamy zamiar realizować przez najbliższe pięć lat. Dla mnie jedną z najpilniejszych jest rewitalizacja dworca PKP. Mam szczerą nadzieję, że w końcu miasto stanie się jego właścicielem i będziemy mogli rozpocząć tę bardzo potrzebną inwestycję.
To tylko część zadań, jakie stawiamy sobie w obecnej kadencji. Wiem, że to ambitny program. Ale wiem też, że jest on możliwy do zrealizowania. Przed nami pięć lat pełnych wyzwań, dyskusji z radnymi i mieszkańcami. Po raz pierwszy mieszkańcy Szczecinka będą mieli możliwość wpływu na realizację budżetu obywatelskiego. Liczę na Państwa aktywność i zaangażowanie. Liczę na konstruktywną współpracę z wszystkimi radnymi. Liczę na współpracę ze Starostwem Powiatowym, samorządem województwa i parlamentarzystami. 4 listopada obdarzyliście mnie Państwo olbrzymim zaufaniem. Gwarantuję, że z moim nowym zespołem zrobię wszystko, aby nie zawieść pokładanych w nas nadziei.
Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk
Wideo: Andrzej Remus - MzW