Ciepło z ziemi, basen z certyfikatem
- Aktualności
W siedzibie Związku miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie odbyła się uroczystość przekazania certyfikatów dla wybranych obiektów zmodernizowanych w ramach projektu pn.: „Działania infrastrukturalne na rzecz poprawy stanu środowiska w obiektach użyteczności publicznej na terenie Dorzecza Parsęty”. Wśród wyróżnionych znalazł się Basen Miejski w Szczecinku.
- Wręczenie certyfikatów było poprzedzone seminarium nt. jakości powietrza w Polsce i walce z niską emisją na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty - mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Czuk, rzecznik prasowy ratusza.
- Certyfikaty „PreQurs” potwierdzają stopień i krotność redukcji emisji zanieczyszczeń z budynku do powietrza, odniesionych do obiektów reprezentatywnych (odpowiednio: w Polsce – kotłowni węglowych, a w Unii Europejskiej – kotłowni olejowych). Jest to pierwsze na świecie tego typu podejście do oceny zagrożenia oraz weryfikacji zastosowanych rozwiązań instalacji grzewczych w budynku.
Szczecinecki Basen Miejski otrzymał laury za inwestycję montażu pomp ciepła wraz z przebudową instalacji elektrycznej na potrzeby zasilania pomp. Koszt zadania to 1 884 955 zł. Inwestycja pn. „Wykonanie źródeł ciepła w postaci pomp ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. basenu Aqua-Tur w Szczecinku” była realizowana w latach 2011-2012.
15 procent kosztów wyłożyło miasto, z kolei 85 procent pochodziło z tzw. Programu (Funduszu) Szwajcarskiego. To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię 10 nowym państwom członkowskim Unii Europejskiej, których akcesja nastąpiła 1 maja 2004 r., w tym także Polsce.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk