Coraz chętniej jeździmy na Bałkany. Znów wybieramy też Turcję

Miasto z Wizją / 25.04.2018 / Komentarze
Gdzie mieszkańcy Szczecinka w tym roku wybierają się na wakacje?

Co prawda dopiero od kilku tygodni możemy cieszyć się nadejściem wiosny, jednak niektórzy z mieszkańców już zaczęli planować, w jaki sposób spędzą tegoroczne wakacje. Od wielu lat część z nas, zamiast spędzać urlop w domu czy w odwiedzinach u rodziny, decyduje się na zagraniczne wyjazdy. Zazwyczaj celem podróży padają ciepłe, atrakcyjne turystycznie kraje na południu kontynentu. Przez długi czas dużą popularnością cieszył się Egipt oraz Turcja. Teraz coraz częściej decydujemy się na kierunki, które dopiero powoli zaczynają cieszyć się popularnością. Gdzie zatem w tym roku postanowili wypoczywać mieszkańcy naszego miasta? Zapytaliśmy o to w szczecineckim Centrum Usług Turystycznych, które w tym roku świętuje 20-lecie swojej obecności na rynku.

- Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem cieszy się Grecja i greckie wyspy, ale też Hiszpania m.in. Costa Brava czy Costa del Sol, Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Bułgaria i Czarnogóra. Oczywiście odbywa się to w sposób rotacyjny, bo osoby, które były już w jednym kraju, wybierają następny kierunek – mówi nam Anna Werachowska ze szczecineckiego Centrum Usług Turystycznych. – W tym roku widzimy też większe zainteresowanie Albanią. Tradycyjnie powodzeniem cieszy się także południe Włoch. Nastąpiła również reaktywacja Turcji. Sporo osób w tym roku myśli o Turcji i na nią się zdecydowało. Powoli strach przed tym kierunkiem mija, dlatego że Turcja ma bardzo wysoki standard. Tu hotele 5-gwiazdkowe porównywalne są do hoteli 3-gwiazdkowych w Europie jeżeli chodzi o cenę. Jeżeli chodzi o kraje arabskie, to one w sezonie letnim nie do końca się dobrze sprzedają tak, jak w sezonie zimowym.

- Nie ma w tym roku takiego kierunku, gdzie ludzie w ogóle nie chcą jeździć. My też nie mamy za dużego wyboru. Latem uruchamiają nam się dodatkowe kierunki właśnie europejskie, ale zimą ten wybór jest ograniczony, więc zostają nam kraje arabskie, ewentualnie dalsze kierunki, bardziej egzotyczne, które łączą się z większymi kosztami. Wydaje mi się, że prędzej kierujemy się wyborem nie finansowym, bo widzimy, że nasi klienci zdają sobie sprawę z tego, że za pewne rzeczy też trzeba zapłacić. Dlatego nie tylko cena determinuje ich wybór, ale też komfort wypoczynku. Chcemy po całym roku zmęczenia i „wyeksploatowania” wypoczywać w fajnych warunkach, już nie zwracając uwagi na to, żeby to kosztowało jak najmniej.

Okazuje się także, że szczecinecczanie, zamiast wylegiwania się całymi dniami na plaży w ciepłych krajach, zdecydowanie częściej wybierają tzw. „objazdówki”. – To bardzo ciekawa rzecz, na którą zwracamy uwagę. Mieszkańcy Szczecinka lubią wycieczki objazdowe i na tym też się często skupiają. Dużo sprzedaje się wycieczek objazdowych po Włoszech. Nawet dzieci często wykupują rodzicom wycieczki w tym kierunku. Ale są to też wycieczki objazdowe po Bałkanach i po Hiszpanii. Coraz większe zainteresowanie widzimy także północą Europy, czyli Norwegią i Szwecją, z czego bardzo się cieszymy – kontynuuje nasza rozmówczyni.

Sprawdziliśmy także, gdzie najchętniej – chcąc odpocząć od zgiełku związanego z przygotowaniami do ślubu – wybierają się nowożeńcy w swoją podróż poślubną. - Nowożeńcy wybierają miejsca bardziej romantyczne. I powiem szczerze, że to właśnie nowożeńcy często wybierają kierunki bardziej egzotyczne, czyli Azja, Tajlandia, Dominikana, Zanzibar, Sri Lanka czy Malediwy. Czyli takie miejsca widokowe, „folderowe”, ponieważ chcą, żeby ten wyjazd był romantyczny i niezapomniany, bo z założenia ślub bierze się raz w życiu.

Z kolei te osoby, które nieco się „zagapiły”, a chciałyby wybrać się na wczasy zagranicę w sezonie wakacyjnym, muszą liczyć się z nieco większymi wydatkami. Ale za to oferta na maj i czerwiec może okazać się wyjątkowo atrakcyjna.

- Oferta na wakacyjny wyjazd się znajdzie, ale nie jestem pewna co do cen, jakie będą funkcjonowały. Nie ukrywam za to, że w maju będą bardzo niskie ceny, ponieważ mamy wyjątkowo długi weekend majowy, wiec gro klientów „wyeksploatuje” się właśnie na ten weekend jeżeli chodzi o urlop. Natomiast gdybyśmy planowali wyjazdy po 10 maja, to te ceny naprawdę bardzo spadną. I do połowy czerwca gwarantuję, że ceny będą bardzo przystępne. Dlatego jeżeli ktoś może sobie na taki wyjazd pozwolić, to bardzo zachęcam.

- Być może ubiegłe lato, kiedy w Polsce była dość brzydka pogoda, nauczyło naszych klientów przezorności. I z roku na rok widzimy rosnącą tendencję do dużo wcześniejszego planowania wakacji. Zakupu dokonują już w październiku, listopadzie i grudniu. Wtedy też dostają najlepsze ceny, jakie mogą być w sezonie. Teraz wszystko zależy od pogody. Jeżeli będzie zła pogoda w kraju, to nie oszukujmy się, nie będzie dobrych cen. Natomiast jeżeli okaże się, że będziemy mieli cudowne ciepłe lato to myślę, że te ceny mogą być korzystniejsze. Ale my naprawdę nie wiemy co się wydarzy – dodaje nasza rozmówczyni.

Tekst: Marzena Góra
Foto:macfinancial uk com