Coraz chętniej wyjeżdżamy na "świąteczne" wakacje

Miasto z Wizją / 05.11.2019 / Komentarze
Część mieszkańców już zaplanowała także przyszłoroczny urlop

Do świąt i sylwestrowej nocy zostało zaledwie kilka tygodni. Część z nas już doskonale wie, jak spędzi ten świąteczny czas, ale są też osoby, które do tej pory zastanawiają się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłby wyjazd i złapanie oddechu po całym roku. Okazuje się, że – choć jeszcze dosyć nieśmiało - to niektórzy mieszkańcy Szczecinka postanawiają spędzić Boże Narodzenie poza domem, ciesząc się czasem spędzanym z rodzinom, zamiast martwic o porządki, świąteczne potrawy i na długie godziny utknąć w kuchni.

- Myślę, że to kwestia pewnych zwyczajów, które jeszcze do mniejszych miast nie dotarły. Z tego, co słyszymy od kolegów z dużych aglomeracji, coraz bardziej popularne są właśnie święta spędzane poza miejscem zamieszkania - mówi nam Anna Werachowska z Centrum Usług Turystycznych w Szczecinku. – Myślę, że gospodynie domowe oddychają z ulgą, że wreszcie nie będą musiały stać w kuchni i będą mogły w tym czasie odpocząć. Ale również w Szczecinku są pojedyncze osoby, które przychodzą do nas i pytają o taki sposób wypoczynku świątecznego. Niektórzy zaczynają doceniać zalety świąt spędzanych nieco inaczej, niż tradycyjnie. Nie jest tych osób bardzo dużo, ale powoli to się zmienia.

Zdecydowanie większa część mieszkańców wybiegła dużo bardziej w przyszłość i zaplanowała już nawet przyszłoroczne wakacje. Jak przyznaje nasza rozmówczyni, jest to rosnąca tendencja, ponieważ coraz więcej osób wykupując oferty first minute mogą sporo zaoszczędzić.

- Stali klienci, którzy regularnie podróżują, doskonale zdaja sobie sprawę z tego, że im wcześniej wykupią wakacyjną wycieczkę, tym zapłacą mniej. I przy okazji mają bardzo duży wachlarz wyboru. W tej chwili mogą wybrać co tylko chcą i w dużo korzystniejszej cenie. Później, bliżej wyjazdu, wszystko będzie już droższe. Tym bardziej, że coraz więcej osób podróżuje grupami wraz ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną. Planując wakacje dużo wcześniej w 6 czy 8 osób, teraz mogą sobie jeszcze bezproblemowo wybierać miejsca. Później z ich dostępnością dla tylu osób może być dużo ciężej.

- Również ceny są teraz dużo korzystniejsze. Obecnie rabaty przy ofertach first minute wynoszą do 40 procent – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Oprócz tego otrzymują oni inne bonusy, które mają zachęcić klientów do zakupu wycieczki. Takim bonusem jest chociażby cena 15 zł od osoby ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Normalnie takie ubezpieczenie kosztuje ok. 3 proc. wartości wycieczki. Czyli jeśli np. 4-osobowa rodzina planuje wyjazd kosztujący łącznie 10 tys. zł, to musieliby zapłacić ok. 300 zł ubezpieczenia, a teraz płacą 60 zł. Organizatorzy dają też bonus w postaci 100 % gwarancji najniższej ceny. To znaczy, że jeżeli klient nawet na dzień przed wylotem znajdzie ofertę tańszą nawet w ofercie last minute, to firma mu zwraca różnicę w cenie. To są takie dodatkowe bonusy, dzięki którym klienci zostają w pewien sposób zabezpieczeni w przypadku wcześniejszego planowania wyjazdu.

Okazuje się także, że szczecineccy klienci już teraz planując wakacje wybierają te najbardziej popularne kierunki. - Standardowo najczęściej jest to Grecja, Turcja, Bułgaria czy Hiszpania. Ale też Albania cieszy się bardzo dużym powodzeniem i z roku na rok zdobywa coraz większą ilość turystów. To też wynika z tego, że Albańczycy są bardzo przyjaźni, bardzo łakną turystów i rozwijają tę turystykę, ich baza hotelowa już jest na dobrym poziomie, a dla nas jest tam jeszcze w miarę tanio na miejscu. Wszystkie wyjścia do knajp, restauracji, barów, sklepów są na naszą polską kieszeń. Zainteresowaniem cieszy się też Chorwacja, Czarnogóra i Hiszpania, choć to jeden z najdroższych europejskich krajów. Do łask po długoletniej przerwie wróciła również Tunezja. Coraz więcej osób wybiera też Macedonię, gdzie zamiast nad morzem, odpoczywają nad jeziorem. Jeśli ktoś już myśli o przyszłorocznych wakacjach, to teraz jest naprawdę dobry moment na to, żeby już je planować, ponieważ można sporo zaoszczędzić – dodaje Anna Werachowska ze szczecineckiego Centrum Usług Turystycznych.

Tekst: Marzena Góra

Foto: aqua-gulf