"Czarodziejski flet" na ekranie kina Wolność

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.10.2017 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 14 października szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się baśniowy "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta w inscenizacji Julie Taymor i w obsadzie młodych utalentowanych śpiewaków.

Organizator tej muzycznej uczty - Samorządowa Agencja Promocji i Kultury zaprasza do siebie melomanów i zachwala spektakl:

Nowojorska scena stawia na młodość i wdzięk śpiewaków z całego świata. Takich zgromadziła w obsadzie arcydzieła Mozarta. Paminą będzie południowoafrykański sopran Golda Schultz. Partnerują jej Amerykanin Charles Castronovo jako Tamino i Austriak Markus Werba jako Papageno. Wymagającą partię Królowej Nocy wykona Kathryn Lewek, a Sarastrem będzie niemiecki bas René Pape. Dyryguje honorowy dyrektor muzyczny Met James Levine.

„Czarodziejski flet” Mozarta to prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym światem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami, poruszanymi m.in. za pomocą powietrza (flet to przecież instrument dęty).
Książę Tamino i jego przyjaciel, zabawny ptasznik Papageno, muszą przejść próby, by zyskać wtajemniczenie i nagrodę: miłość idealnej dziewczyny. Na księcia czeka Pamina – córka Królowej Nocy, na ptasznika – podobna do niego, kolorowo „opierzona” Papagena.

Obsada:
Golda Schultz jako Pamina
Kathryn Lewek jako Królowa Nocy
Charles Castronovo jako Tamino
Markus Werba jako Papageno
Christian Van Horn jako Mówca
René Pape jako Sarastro
Soliści, chór, balet, lalkarze i orkiestra The Metropolitan Opera

James Levine - dyrygent

Realizatorzy:
Julie Taymor reżyseria i kostiumy
George Tsypin - scenografia
Donald Holder - światło
Julie Taymor i Michael Curry - lalki
Mark Dendy - choreografia

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa) - w języku oryginału (niemieckim) z polskimi napisami.

Bilety w cenie 35 zł można kupić w kasie kina "Wolność" oraz w Centrum Informacji Turystycznej.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje z Metropolitan Opera w sezonie 2017/2018 - na ekranie kina Wolność:

18 listopada  Anioł zagłady - Ades

27 stycznia  Tosca - Puccini

10 luty  Napój miłosny - Donizetti

24 luty  Cyganeria - Puccini

10 marca  Semiramida - Rossini

31 marca  Tak czynią wszystkie albo szkoła kochanków - Mozart

14 kwietnia  Luiza Miller - Verdi

28 kwietnia  Kopciuszek - Massenet

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto/video: Metropolitan Opera