Czas zdjąć maseczki

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.05.2020 / Komentarze
Minister zdrowia zapowiada koniec jednego z najbardziej uciążliwych nakazów

Przeciwnicy noszenia maseczek, a jest ich coraz więcej, mogą mieć powody do zadowolenia. Jeden z najbardziej uciążliwych "wirusowych" obostrzeń zdaje się zmierzać do końca - dziś bądź jutro ma zapaść decyzja, co dalej.

- Będzie dobrze, zdejmą nam wreszcie te kagańce. Wiadomo, idą wybory - to jedna z opinii wyrażonych przez mieszkańca Szczecinka.

Na ile kontrowersyjny był nakaz noszenia maseczek pisaliśmy m.in. w artykule: "Rodacy, Polacy, ludzie wolni i suwerenni"

https://miastozwizja.pl/rodacy-polacy-ludzie-wolni-suwerenni

Dość powiedzieć, że mieszkańcy Szczecinka mimo mandatów nakładanych przez policjantów, z dnia na dzień coraz bardziej ignorują ten nakaz. Szczególnie widać to w parku i na ulicach - wśród młodych ludzi. 

- Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do terminu wprowadzenia nowej regulacji.

Zakrywanie ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia. Ma na celu ochronę innych osób, przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem ze strony osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo.

Obowiązek ten dziś dotyczy osób:

* podróżujących w pojazdach komunikacji miejskiej;

* w samochodach, gdy podróżują one z osobami obcymi, z którymi nie mieszkają, jak np. sąsiedzi, przyjaciele;

* poruszających się po ulicy i placach – do tej grupy zaliczają się również osoby jeżdżące na rowerach i hulajnogach;

* pracujących w zakładach pracy, gdy mają styczność z osobami z zewnątrz;

* w budynkach użyteczności publicznej, jak np. szkoła, urzędy, szpitale, banki itp.;

* w sklepach i na targowiskach;

* w punktach usługowych;

* znajdujących się na klatkach schodowych, w windach, pralniach, czy jakiejkolwiek innej części wspólnej, z której korzystają wszyscy mieszkańcy bloków.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk