Czerwiec na Pomorzu pełen atrakcji

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.06.2021 / Komentarze
Podróże, rowery, kitesurfing, leśne kąpiele w hamakach

Festiwal Włóczykij w Gryfinie, zawody kitesurfingu w Kołobrzegu, wycieczka rowerowa na zmodernizowany most w Siekierkach, oficjalne otwarcie tarasu widokowego w Widuchowej – to tylko wybrane atrakcje w kalendarzu imprez zaplanowanych w czerwcu na Pomorzu Zachodnim. Mieszkańcy i turyści odwiedzający region na pewno nie będą się nudzić.

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży to wydarzenie, na które czekają wszyscy miłośnicy wędrówek. „Włóczykij” zwykle przybywał na Pomorze Zachodnie pod koniec lutego, ale ze względu na pandemię tegoroczne wielkie spotkanie podróżników odbędzie się 9-13 czerwca. A już w poniedziałek 7. czerwca, jako Prolog Festiwalu, zaplanowano wizytę w Gryfinie ekipy „Down The Road”, czyli Przemka Kossakowskiego i Janka Skiby (godz. 18, hala sportowa). Od środy do niedzieli – podróżniczy maraton, rozmowy ze znanymi włóczykijami, reportażystami, pisarzami, blogerami, pokazy filmów i zdjęć, koncerty, wycieczki (m.in. do Niechorza), a dla najmłodszych - warsztaty gier podwórkowych.

- Włóczykij ma już 15 lat. Przez ten czas stał się znaną marką, jednym z największych festiwali podróżniczych w Polsce – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie jest popularnym celem podróży, ale też idealnym miejscem, by o podróżach opowiadać, by dzielić się swoimi pasjami, by odkrywać i tłumaczyć świat. Dlatego z radością oczekujemy kolejnej edycji imprezy. Po trudnym czasie pandemii „Festiwal Miejsc i Podróży” zapowiada się wyjątkowo – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 „Włóczykij” to nie tylko barwne opowieści podróżników, spotkania autorskie czy warsztaty, ale też pożyteczne wydarzenia towarzyszące. W sobotę (12 czerwca) o godz. 10 rozpocznie się społeczna akcja „Książka za worek śmieci”, czyli wspólne sprzątanie, z nagrodami dla uczestników. Inicjatywę młodej podróżniczki Anny Jaklewicz podjęło już kilkanaście miast, w sprzątaniu parków, lasów, plaż, innych terenów rekreacyjnych uczestniczyło ponad tysiąc osób. Organizatorzy „Włóczykija” liczą na wysoką frekwencję, przypominając, że to w Gryfinie w 2019 roku narodził się pomysł „Książki za worek śmieci”.

W sobotnie południe, na strudzonych wędrowców i zmęczonych sprzątaniem, czekać będą „leśne kąpiele w hamakach”, czyli wypoczynek wśród sosen, pod błękitnym niebem (oby pogoda dopisała), przy śpiewie ptaków. Gdzie będzie tak pięknie? W lasku przy plaży OSiR w Gryfinie. Zainteresowani mają zgłaszać się mailowo (noginiespokojne@gmail.com ), zapisy ruszyły 1. czerwca.

Szczegółowy program Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”: https://www.wloczykij.com/

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie.

Pomorze Zachodnie wsparło również dwie imprezy kitesurfingowe w Kołobrzegu i Międzyzdrojach. Celem jest rozwijanie turystyki i popularyzowanie sportów wodnych. Kołobrzeg Kite Cup rozpocznie się 18 czerwca. Trzydniowa impreza, podczas której będzie można podziwiać mistrzów kite’a, odbędzie się na plaży centralnej, przy latarni morskiej. Aktualności i ciekawostek warto szukać na  https://www.facebook.com/pg/KolobrzegKiteChallenge

Summer Kite Festival w Międzyzdrojach zaplanowany jest na zakończenie wakacji: 27-28 sierpnia. To już 12. edycja zawodów, które przyciągają na zachodniopomorskie wybrzeże wielu fanów widowiskowego sportu i są atrakcją dla tysięcy turystów.

Plenerowe atrakcje szykowane są również na początek wakacji. W Siekierkach odbędzie się oficjalne otwarcie zmodernizowanego mostu, rowerowy piknik, wycieczka pięknym odcinkiem Trasy Pojezierzy Zachodnich.

- Szykujcie rowery i przygotujcie się na zachwycające widoki – zachęca marszałek Olgierd Geblewicz.

Pod koniec czerwca planowane jest też uroczyste otwarcie tarasu widokowego w Widuchowej, warsztaty ekologiczne dla najmłodszych i różne atrakcje dla turystów. Efektowna konstrukcja ulokowana na Słowiańskiej Górze gwarantuje zachwycające widoki na Dolinę Dolnej Odry.

Tekst i foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

(materiał partnera serwisu)