Daniel Rak: Jesteśmy w trakcie dużych zmian w Komunikacji Miejskiej

Miasto z Wizją / 23.01.2019 / Komentarze
Szansa na kolejne autobusy elektryczne i modyfikacje w kursowaniu autobusów

Szczecinecka Komunikacja Miejska od jakiegoś czasu przechodzi prawdziwą rewolucję. Przewoźnik nie tylko jest na etapie wymiany taboru, ale także wprowadzania sporych zmian w funkcjonowaniu rozkładu jazdy. W drugiej połowie grudnia KM oficjalnie wdrożyła do eksploatacji dziesięć nowych Ursusów. Od tego też dnia mieszkańcy Szczecinka mogą poruszać się po mieście nowym elektrycznymi autobusami. Na ich zakup przewoźnik otrzymał pokaźne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, które wynosiło aż 85 procent wartości całej inwestycji. Teraz Komunikacja Miejska ma szansę na otrzymanie kolejnego, równie wysokiego dofinansowania na zakup kolejnych dziesięciu pojazdów. (pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Miasto z szansą na kolejnych 10 autobusów elektrycznych”).

- Jesteśmy na etapie naprawdę dużych zmian jeżeli chodzi o Komunikację Miejską – mówi burmistrz Daniel Rak. - Ale żeby mówić o byciu usatysfakcjonowanym w 100 procentach jeżeli chodzi o tabor, trzeba wymienić jeszcze ok. 15 autobusów. Pierwsza część inwestycji, czyli wymiana 10 autobusów na pojazdy elektryczne, już została zakończona. Jednak cały czas bezwzględnie szukamy środków na współfinansowanie kolejnego tego typu zakupu. Ogłoszony został program rządowy dotyczący możliwości wymiany taboru autobusowego dedykowany właśnie dla takich miast, jak Szczecinek.

- Do końca stycznia mamy czas na złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a tym samym będziemy ubiegać się o dofinansowanie na kolejne 10 autobusów. Wniosek jest dosyć skomplikowany, ale od  tego jesteśmy, żeby sprostać wymogom i oczekiwaniom tych, którzy mają pieniądze i chcą współfinansować takie przedsięwzięcia – kontynuuje burmistrz. - Liczę też na wsparcie pani Poseł Golińskiej, z którą rozmawiałem na ten temat, ponieważ jest to program rządowy. Jak powiedziałem wcześniej, nie ma co tutaj mówić o jakiejś polityce makro, jeżeli zabiegamy o pieniądzach dla Szczecinka. Współpraca na rzecz naszego miasta jest konieczna.

- Przed nami także duża rewolucja dotycząca rozkładu jazdy i kursowania autobusów. Wydaje mi się, że właśnie to będzie najbardziej interesowało mieszkańców. Wiemy, że jest przygotowywana optymalizacja jeżeli chodzi o linie autobusowe. Wiemy już, jakie są możliwości kursu jednego autobusu po pełnym ładowaniu i że jest to w granicach 170 km dziennie. Staramy się wprowadzić optymalne połączenia i zaproponować nowe linie, likwidując te, które są nieopłacalne z punktu widzenia „pustych” przejazdów. Komunikacja Miejska i pracownicy, którzy zostali zobligowani do wdrożenia nowego systemu, mają pełne ręce pracy. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach zaproponujemy mieszkańcom nowe linie, nowe połączenia i nową jakość – dodaje Daniel Rak.

Więcej na temat zmian i modyfikacji, jakie Komunikacja Miejska planuje wprowadzić w rozkładach jazdy i przebiegach tras, pisaliśmy w artykule Nowa linia, kursy na ul. Mickiewicza i odbudowa "6".

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk