"Dobra zmiana" uśmierciła KAWKĘ. "Przyleciała" inna

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.10.2016 / Komentarze
Miasto znów ma pieniądze na wymianę starych węglowych pieców

Program KAWKA, czyli w najprostszym tego słowa znaczeniu, likwidacja niskiej emisji, był programem realizowanym głównie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - przez poprzedni rząd.

- Funkcjonował przez okres 2 lat. Polegał na likwidowaniu starych pieców opalanych węglem i zastąpieniu ich innymi nowoczesnymi źródłami energii cieplnej - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Dzięki dopłatom z KAWKI zlikwidowaliśmy na terenie miasta ponad 200 domowych kotłowni. O efektach proekologicznych niejednokrotnie mówiliśmy (również wielokrotnie pisaliśmy - dop. red.) w poprzednich programach. Efekty są bardzo zadowalające - mieścimy się w normie emisji pyłu PM10 i znacznie ograniczyliśmy emisję benzo(a)pirenu. Taki stan rzeczy potwierdzają wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Program był naprawdę świetny, ale przyszła "dobra zmiana" i KAWKA została uśmiercona - mówi D. Rak. - Jednak dzięki dalszym proekologicznym działaniom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie - program wraca. Cieszymy się z tego faktu. Jak podkreślił nasz rozmówca, dzięki temu miasto rozpoczęło kolejny nabór do programu.

- Co prawda już nie do programu KAWKA, ale innego, którego cele są podobne, czyli likwidacja pieców opalanych węglem poprzez np. przyłączenie się do sieci MEC-u czy przejście na ogrzewanie gazowe lub instalowanie pomp ciepła - tłumaczy nasz rozmówca.

By skorzystać z dofinansowania, wniosek należy złożyć niezwłocznie, gdyż program będzie realizowany do końca tego roku.

- Osoby, które zdecydują się na wymianę swoich przestarzałych kotłowni bądź likwidację starych pieców będą mogły otrzymać na realizację tej inwestycji 50-proc. dofinansowanie z WFOŚ - mówi D. Rak.

- Dysponujemy na ten cel kwotą pół miliona złotych. To nie wszystko. Fundusz na kolejne 50 proc. może udzielić niskooprocentowanego kredytu. Niewykluczone też, że podpisaniu umowy mieszkaniec, który zdecydował się na rozbiórkę swojego starego pieca będzie miał możliwość umorzenia części tego kredytu. Co prawda tej decyzji jeszcze nie mamy, ale już dziś zachęcam wszystkich mieszkańców Szczecinka opalających swoje mieszkania węglem do przeprowadzenia nowoczesnej, proekologicznej inwestycji.

Wsparcie kierowane jest do osób, które piece na paliwo stałe, czyli np. węgiel czy drewno wymienią na ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub zdecydują się na przyłączenie do sieci MEC.

O podziale kwoty na ten cel, która jest w dyspozycji miasta, decyduje kolejność zgłoszeń do programu.

O szczegółach formalnych i organizacyjnych tego przedsięwzięcia pisaliśmy w artykule:

http://miastozwizja.pl/wymiana-starych-piecow-z-doplatami

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk