Duński producent mebli w Szczecinku!

• Tv
Miasto z Wizją / 13.01.2016 / Komentarze
Na początek powstanie 80 miejsca pracy, docelowo nawet kilkaset

Negocjacje, związane z pozyskaniem kolejnego inwestora dla fabryki mebli w Szczecineckim Klastrze Meblowym zakończyły się sukcesem. Nad Trzesieckiem swój nowy dom znalazł europejski potentat produkujący meble - duńska firma TVILUM.

Z tej okazji na Zamku Książąt Pomorskich zorganizowano dziś (środa 13.01) konferencję prasową. Wzięli w niej udział burmistrzowie Szczecinka: Jerzy Hardie-Douglas i Daniel Rak, Jorgen Iversen reprezentujący firmę Tvilum oraz koordynator projektów w Klastrze Meblowym Karolina Biesiada.

Po wystąpieniach burmistrza i duńskiego gościa przyszedł czas na podpisanie porozumienia. Dzięki temu jeszcze w tym roku w Szczecinku przybędzie około 80 nowych miejsc pracy. Jak powiedział burmistrz, docelowo może ich być nawet kilkaset. Fabryka zlokalizuje ciągi produkcyjne w części 4-hektarowej hali przy ul. Waryńskiego.

Gospodarzem konferencji był burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - To historyczny moment dla Szczecinka - podkreślił burmistrz. - Parę lat temu spotkałem się z właścicielem Kronospanu Peterem Kaindlem. Dużo rozmawialiśmy na różne tematy. Poruszaliśmy m.in. kwestie uciążliwości zakładu dla mieszkańców. Wiele spraw sobie wyjaśniliśmy. Wówczas uzgodniliśmy, że w Szczecinku powstanie fabryka mebli. Dlatego dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo szczególny.

Burmistrz przedstawił też wizytówkę duńskiej firmy meblarskiej. - Pierwszy etap produkcji w nowym zakładzie rozpocznie się w połowie tego roku - mówił m.in. Jerzy Hardie-Douglas. - Jesteśmy wielce zadowoleni, bo Tvilum to jedna z największych firm meblarskich w Europie.

Głos zabrał również Jorgen Iversen. - Rok temu spotkaliśmy się z burmistrzem Szczecinka - mówił m.in. duński gość. Rozmawialiśmy o uruchomieniu produkcji w waszym mieście. Dziś następuje zwieńczenie tych rozmów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego faktu, tym bardziej, że naszym celem jest pozyskiwanie nowych klientów w Europie Środkowej i Wschodniej. Tvilum produkuje meble do biur i domów, łazienkowe, kuchenne, dziecięce i pokojowe. W ubiegłym roku świętowaliśmy 50-lecie działalności. Z kolei w 2014 roku nasz obrót wyniósł 217 mln euro. Wówczas wyprodukowaliśmy ponad 7 mln sztuk mebli. Mamy swoje oddziały produkcyjne i przedstawicielstwa praktycznie na całym świecie, m.in. w obu Amerykach i Rosji. W Danii nasze meble powstają w trzech fabrykach. Zatrudniamy w nich około 800 pracowników.

Konferencję podsumował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Dziś zamykamy jakby pierwszy etap naszego wspólnego przedsięwzięcia - mówił. - Firma już zarezerwowała część powierzchni w hali przy ul. Waryńskiego. (…) To projekt rozwojowy. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zaowocuje powstaniem nawet kilkuset nowych stanowisk pracy. (…) Dzień to dla mnie szczególny, bo nie tak dawno pomysł powstania Szczecineckiego Klastra Meblowego wyśmiewano, mówiono o nim drwiąco…

Jorgen Iversen odpowiadał też na pytania dziennikarzy. Ujawnił m.in., że początkowe zatrudnienie w duńskiej firmie to 80 miejsc pracy. - Z każdą nową linią produkcyjną tych miejsc pracy będzie przybywać o około 20-40 pracowników, zarówno biurowych jak i tych, którzy bezpośrednio pracują na liniach produkcyjnych.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas ujawnił też, że na początek duńska firma zainwestuje w Szczecinku 6 mln euro.

Zdjęcia, montaż: Paweł Adamowski