Dworcowe "rozdwojenie jaźni" PKP i ministerstwa
- Aktualności
Komplikuje się sprawa przejęcia przez miasto dworca PKP. Mimo wcześniej poczynionych kroków, przeprowadzonych rozmów i podjęcia stosownych ustaleń, PKP ani myśli przekazać miastu zabytkowej budowli przy torach.
- W lutym tego roku podczas wizyty w Szczecinku ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka ustaliliśmy, że w ministerstwie zostanie powołany zespół, który zajmie się procesem przekazania nam dworca - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.
- Taki zespół ludzi został powołany, ale do dziś nie podjął żadnych działań. Żadnych! Sytuacja jest taka, że szukamy innych rozwiązań. Jednocześnie mając wiedzę, że w tym roku miasto nie otrzyma dworca, postanowiliśmy uwolnić środki budżetowe przeznaczone na jego remont. Chodzi o kwotę nieco ponad 100 tys. zł. Nie ma przecież sensu blokować tych pieniędzy, można je przeznaczyć na inne potrzebne miastu cele. Reasumując: Żeby miasto przejęło dworzec PKP musi być wola dwóch stron. Z naszej strony taka wola jest, z drugiej nie ma.
Jak podkreślił burmistrz, miasto nie zrezygnuje z przejęcia dworca.
- Nadal będziemy czynić starania, by zabytkowa budowla stała się własnością samorządu. Jak wspomniałem, szukamy innych rozwiązań.
O tym, że Polskie Koleje Państwowe wyraziły zgodę na oddanie miastu (bezpłatnie) dworca kolejowego pisaliśmy na początku czerwca 2017 r. w artykule:
http://miastozwizja.pl/dworzec-dla-miasta-pkp-odda-nam-zabytek-przy-torach
w rozmowie z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem.
Jak powiedział nam wówczas burmistrz, zgodę na przejęcie przez samorząd Szczecinka zabytku przy torach musi wyrazić Rada Miasta. Radni podjęli w tej sprawie uchwałę na sesji 10 lipca - "w sprawie nieodpłatnego nabycia przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego".
W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: Wyraża się zgodę na nieodpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej o pow. 0,1518 ha położonej przy ul. Dworcowej 1 wraz z prawem własności posadowionego na niej budynku dworca kolejowego, z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu. Budynek dworca ulega szybkiej dekapitalizacji i wymaga pilnego remontu, a ponadto w aktualnym stanie nie przynosi chluby miastu i jego mieszkańcom. Jego zły stan techniczny budzi niepokój tym bardziej, że został on wpisany decyzją nr 701/2014 Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie do rejestru zabytków pod nr A-1237 i zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powinien być odpowiednio zabezpieczony i utrzymywany.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk