Dworzec kolejowy jest już w dyspozycji miasta

Miasto z Wizją / 01.11.2017 / Komentarze
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: Czynimy starania o pozyskanie środków unijnych na remont zabytku

Dworzec kolejowy PKP jest już w dyspozycji miasta. Potwierdził nam to burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Tym samym ratusz ma otwartą drogę, by podjąć starania o dofinansowanie rewitalizacji naszego zabytku przy torach oraz wykonać koncepcję jego zagospodarowania.

- Miasto otrzymało od PKP zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz.

- Warunkiem rozpoczęcia remontu dworca przez samorząd jest otrzymanie przygotowywanego przez firmę zewnętrzną Programu Funkcjonalno - Użytkowego i otrzymanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 z konkursu dotyczącego rewitalizacji miasta.

Jak powiedział nam burmistrz, nabór do tego działania zakończy się pod koniec stycznia przyszłego roku.

- Więc wiosną powinniśmy ostatecznie wiedzieć czy otrzymamy środki europejskie na przebudowę dworca. Jeśli tak to niezwłocznie rozpiszemy przetarg na wykonanie remontu - ujawnia nasz rozmówca.

O tym, że Polskie Koleje Państwowe wyraziły zgodę na oddanie miastu (bezpłatnie) dworca kolejowego pisaliśmy na początku czerwca br. w artykule:

Jak powiedział nam wówczas burmistrz, zgodę na przejęcie przez samorząd Szczecinka zabytku przy torach musi wyrazić Rada Miasta.

Szczecinecki parlament taką decyzję podjął. Uczynił to na sesji 10 lipca uchwałą "w sprawie nieodpłatnego nabycia przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z prawem własności budynku dworca kolejowego".

Rada Miasta zobowiązała się również, że po przejęciu dworca samorząd wyremontuje obiekt (jest wpisany do rejestru zabytków) i należycie zagospodaruje na potrzeby społeczności lokalnej, co spowoduje, że stanie się on wizytówką Szczecinka.

Planuje sie, że w budynku dworca miasto prowadzić będzie m.in. działalność kulturalno-oświatową, w szczególności skierowaną do dzieci i młodzieży, galerię sztuki, działalność w zakresie informacji turystycznej oraz uzupełniająco działalność gastronomiczną. Miasto udostępni też powierzchnie w budynku dworca na realizację zadań z zakresu transportu kolejowego dla PKP i innych jednostek wskazanych przez PKP.

Dworzec wziąć nie problem. Trzeba jednak znaleźć pieniądze na jego gruntowny remont. A w tym wypadku bez kilku milionów z pewnością się nie obejdzie. Stąd też działania ratusza opisane powyżej.