Dworzec, trzy ulice i ścieżka rowerowa

Miasto z Wizją / 15.03.2018 / Komentarze
W ratuszu trwają prace nad koncepcją remontu dworca PKP, trzech ulic i budową ścieżki rowerowej

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, miasto przymierza się do remontu dworca kolejowego. Zabytek przy torach ma stać się własnością samorządu jeszcze w tym roku.

Ratusz opracował też koncepcję zagospodarowania ternu wokół dworca. Ale nie tylko. Po wielu postulatach mieszkańców ma szansę powstać ścieżka rowerowa (ciąg pieszo - rowerowy) wzdłuż ulic: Sikorskiego, Słowiańskiej i Cieślaka.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, by mieszkańcy Szczecinka, którzy jadą na dworzec PKP od strony ul. Cieślaka i Słowiańskiej nie musieli dojeżdżać do ronda na skrzyżowaniu ulic: Pilskiej, Sikorskiego, Toruńskiej i Dworcowej, ale mogliby wcześniej skręcić w ul. Wiśniową i dalej ul. Kolejową dojechać do dworca, zarówno PKP jak i PKS - ujawnia "Miastu z Wizją" D. Rak.

- Obecnie realizujemy dokumentację projektową przebudowy tego ciągu komunikacyjnego. Kilkakrotnie rozmawialiśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad co do partycypacji w kosztach tej dużej inwestycji drogowej. Niestety, nie dogadaliśmy się. Teraz jesteśmy po spotkaniach z kierownictwem Rejonu GDDKiA w Szczecinku, które dostało w tym roku dość pokaźne środki m.in. na poprawę bezpieczeństwa w pasie drogi krajowej nr 11. To dobra wiadomość.

Jak powiedział nam burmistrz, kilkakrotnie też spotkał się z mieszkańcami Szczecinka w sprawie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulic: Sikorskiego, Słowiańskiej i Cieślaka.

- Naszym szczecineckim drogowcom z "generalnej" przedstawiłem koncepcję budowę szlaku pieszo - rowerowego od ul. Wiśniowej w kierunku cmentarza - ujawnia D. Rak.

- Wiem już, że jest taka wola by w tym kierunku poczynić pewne działania inwestycyjne. Omawiany pas drogowy, przynajmniej na pewnych odcinakach, ma parametry by umieścić na nim ścieżkę pieszo - rowerową. Zaczekajmy jeszcze chwilę, mam nadzieję, że rozmowy będą konstruktywne i wkrótce doczekamy się rozwiązań z pożytkiem dla mieszkańców Szczecinka.

Wracając do ciągu ulic: Dworcowa, Klejowa, Wiśniowa, miasto zamierza w tym roku wystąpić o dofinansowanie tej drogowej inwestycji w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" (byłe "schetynówki").

Łączna długość objętych planowaną przebudową ulic wraz z ich infrastrukturą techniczną wynosi około 700 metrów.

- Ciąg jest zdewastowany i praktycznie nieczynny. Nikt tamtędy, po tych dziurach, nie chce jeździć. Dlatego chcemy ten ciąg, bardzo ważny dla układu komunikacyjnego miasta, wreszcie udrożnić - mówił nam burmistrz.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji. Zakres prac obejmuje opracowanie i oddanie projektu budowlano - wykonawczego przebudowy dróg wraz z budową kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego dla następującego zakresu: przebudowę skrzyżowania ulic Sikorskiego - Pilska - Gdańska (drogi krajowe) oraz Dworcowa (droga gminna), przebudowę ulic Dworcowej, Kolejowej oraz odcinka ulicy Wiśniowej wraz z budową stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, miejsc postojowych dla TAXI, przystanku dla wysiadających i wsiadających dla autobusów Komunikacji Miejskiej oraz publicznej toalety miejskiej na placu przydworcowym PKP, miejsc postojowych dla autobusów PKS oraz przystanki dla wsiadających i wysiadających dla komunikacji PKS - częściowo na placu przydworcowym i ulicy Kolejowej.