Elektryczne i darmowe taksówki dla seniorów?

Miasto z Wizją / 26.09.2016 / Komentarze
Prace nad wprowadzeniem w Szczecinku takiego rozwiązania trwają

Osoby starsze oraz zmagające się z różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami uniemożliwiającymi im swobodne poruszanie się, często mają problem z dostaniem się w konkretne miejsce, jak chociażby do przychodni, gdzie mogliby skorzystać z poradni lekarskiej. Co prawda miasto zadbało o to, aby nasi seniorzy mogli podróżować pojazdami Komunikacji Miejskiej nieodpłatnie, jednak część z nich nie jest w stanie nawet samodzielnie dotrzeć na przystanek autobusowy lub – po wyjściu z autobusu – przejść kolejnych metrów do celu swojej podróży. Często też takich osób zwyczajnie nie stać na korzystanie z usług prywatnych przewoźników i poruszanie się po mieście taksówkami.

Rozwiązaniem tego problemu mogłyby być poruszające się po mieście samochody, które nieodpłatnie świadczyłyby usługi związane z przewozem osób starszych, odbierając je ze wskazanego przez nie miejsca i przewożąc do konkretnego punktu. Prace nad tego typu projektem, który mógłby być uruchomiony w naszym mieście, już się rozpoczęły.

- W tej chwili wspólnie z kilkoma miastami europejskimi przystępujemy do programu naprawczego, który ma pokazać, że realne jest wykonanie na terenie miast europejskich takiego projektu – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Spowodowałby on, że w takich miastach, jak Szczecinek, jeździłyby małe samochody elektryczne i woziłyby emerytów oraz osoby starsze za darmo w dowolne punkty miasta, odciążając w ten sposób Komunikację Miejską, a jednocześnie powodując, że człowiek, który musi korzystać z jakiegoś rodzaju komunikacji, ponieważ wiek już mu nie pozwala na przemieszczanie się o własnych siłach, miałby możliwość dotarcia w konkretne miejsce.

Ponadto tego typu przewozy miałyby być realizowane przy użyciu niewielkich samochodów o napędzie elektrycznym. Funkcjonowałyby one na podobnej zasadzie, jak taksówki. Jednak w tym przypadku transport odbywałby się nieodpłatnie. Trudno jeszcze wyrokować, czy projekt ten ma szanse doczekać się realizacji? Póki co trwają prace nad jego ewentualnym wdrożeniem również w Szczecinku.

Tekst: Marzena Góra
Foto: wikipedia.org