Energia słoneczna zasili Miejską Energetykę Cieplną

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.01.2016 / Komentarze
Spółka ogłosiła przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej przy ul. Kołobrzeskiej

Miejska Energetyka Cieplna ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie projektu oraz podjęcie się przez przyszłego wykonawcę budowy instalacji fotowoltaicznej. Tym samym miejska spółka, decydując się na to proekologiczne rozwiązanie, w najbliższych miesiącach może być już częściowo zasilana energią słoneczną.

Instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy elektrycznej 39 kW ma stanąć na terenie ciepłowni KR-I mieszczącej się przy ul. Kołobrzeskiej. Uzyskana tą metodą energia elektryczna ma być wykorzystywana w procesach technologicznych, a tym samym przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania ciepła płynącego do szczecineckich domów i przedsiębiorstw. Dodajmy, że jednym z warunków przetargowych jest zapewnienie w trakcie robót ciągłości zasilania budynku kotłowni, a tym samym sprawne jej funkcjonowanie, aby mieszkańcy nie odczuwali żadnych niedogodności w związku z pracami.

- Otwarcie ofert nastąpi 14 stycznia. Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, jakie są koszty budowy farmy fotowoltaicznej. Szacujemy, że inwestycja zamknie się w kwocie ok. 200 tys. zł. Staramy się również o uzyskanie na ten cel dotacji. W zależności od tego, czy ją uzyskamy oraz cen zaproponowanych przez potencjalnych inwestorów zadecydujemy, czy jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu – mówi Marek Szabałowski, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej. – Niewykluczone, że w przyszłości instalacja ta zostanie jeszcze rozbudowana. Będziemy śledzić na bieżąco przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii i na ich podstawie będziemy podejmowali dalsze decyzje.

Inwestycja przebiegać będzie dwuetapowo. Najpierw zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać koncepcję, a następnie kompletny projekt budowlano-wykonawczy wraz z kosztorysem. Jednak rozpoczęcie prac budowlanych w ramach II etapu uzależnione jest od tego, czy spółce uda się uzyskać dofinansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej ze środków RPO, WFOŚ lub NFOŚ.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk