Fajerwerki na cenzurowanym

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 31.12.2023 / Komentarze
Nie kupuj latających ogni, kup karmę dla bezdomnych zwierzaków

Za używanie fajerwerków można zapłacić karę nawet 5 tysięcy złotych, jeśli odpalamy je poza sylwestrem i Nowym Rokiem. Opinie Polaków na temat fajerwerków są podzielone, ale co roku wiele samorządów rezygnuje z nich podczas oficjalnych imprez.

Okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy Straż Miejska podejmuje interwencje związane z używaniem fajerwerków i petard.

- Apelujemy o zachowanie należytych zasad bezpieczeństwa. Nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także pożarów. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji, jeśli w tym okresie, a w szczególności w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet - mówi "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

- W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a także informujmy służby o handlowcach, którzy oferują fajerwerki dzieciom. Warto pamiętać, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem.  Strażnicy będą zwracali szczególną uwagę na osoby nieletnie, który będą używały takich środków. Ponadto będziemy reagować na przypadki zakłócania porządku publicznego.

Jest jeszcze jeden problem, o którym nie zawsze pamiętamy. Głośne wybuchy powodują silny stres u zwierząt, nie tylko psów. Są też przyczyną długotrwałych stanów lękowych i zaginięć czworonogów.

Warto zatem zrezygnować z wydawania pieniędzy na latające ognie i przeznaczyć kasę na zakup karmy dla podopieczny Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinku.

STRAŻ MIEJSKA:

Na co zwrócić uwagę przed zakupem materiałów pirotechnicznych:

* należy sprawdzić czy w widocznym miejscu na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z jego danymi adresowymi;

* czy dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania;

* czy opakowanie/obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;

* czy wyrób, który jest przeznaczony do ustawienia w pionie na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;

* czy petarda posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie w dłoni podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych).

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

* wyroby te i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;

* należy zapoznać się z  instrukcją użytkowania wyrobu, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia zamieszczone na opakowaniu;

* korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie nie można używać w pomieszczeniach zamkniętych oraz  w pobliżu obiektów narażonych na ryzyko pożaru.

* zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;

* petard nie odpalamy znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających;

* nie podchodźmy do fajerwerku, aby sprawdzić, co się stało, jeśli  po jego odpaleniu  lub wypaleniu lontu okaże się, że nie doszło do jego eksplozji.

Pamiętajmy, że  huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogie pupile nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Od siebie dodajmy, że odpalanie fajerwerków, rac czy petard poza Sylwestrem i Nowym Rokiem może słono kosztować. Osoba łamiąca zakaz może otrzymać w "gwiazdkowym prezencie" mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Mówi o tym kodeks wykroczeń: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" – brzmi zapis w art. 51.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/Jarosław Dudek - SM

Foto: Pixabay