"Fakt" straszy seniorów „aresztem domowym”

Miasto z Wizją / 24.11.2020 / Komentarze
Tym razem tabloid do zrobienia sensacji wykorzystał wypowiedzi szczecineckiego posła

Poseł Jerzy Hardie-Douglas, lekarz z wieloletnim doświadczeniem, obecnie także członek sejmowej komisji zdrowia, od wielu miesięcy apelował do rządzących o to, aby szczególny nacisk w walce z pandemią kładli na opiekę nad osobami starszymi. To właśnie oni znajdują się w grupie największego ryzyka i to oni najdotkliwiej odczują skutki ewentualnego zarażenia koronawirusem. Szczecinecki poseł wspominał o tym niejednokrotnie wypowiadając się w ogólnopolskich mediach, jak również na naszych łamach, m.in. w swoim felietonie „Zrozum głupcze. Problemem jest ilość zgonów, a nie liczba zakażonych!”.

- Pandemia wymknęła się spod kontroli. Od początku uważałem, że nie da się tego uniknąć. Jednak znając grupę ryzyka można było skutecznie ograniczyć w tejże grupie ryzyka liczbę zakażeń, a w konsekwencji ilość zgonów wśród schorowanych starych ludzi. Od marca wiedzieliśmy, że na Covid 19 umierają prawie wyłącznie ludzie starzy, mający dodatkowe ciężkie schorzenia, oraz w mniejszej liczbie, również młodsi, ale też w zdecydowanej większości obciążeni poważnymi chorobami.  Zgony wśród pozostałych osób można liczyć na palcach. Prawie wszyscy chorzy którzy zmarli we Włoszech, Hiszpanii czy Szwecji, reprezentowali grupę 70, a zwykle 75+. Umierali na potęgę, bo nie zadbano o skuteczne odizolowanie domów opieki, domów starców, ośrodków dla przewlekle chorych. Zresztą zarówno Włosi jak i Szwedzi się do tego zaniedbania przyznali – czytamy we wspomnianym felietonie posła Jerzego Hardie-Douglasa.

- Po ponad pół roku trwania epidemii, Morawiecki nagle odkrywczo ogłasza, że trzeba opiekować się osobami starymi i stworzyć system pozwalający na długotrwałe pozostawanie seniorów w domach. Mówiłem o tym od wielu miesięcy, tylko nikt mnie nie słuchał. Nikt nie słuchał, mimo że artykułowałem to pisząc felietony i wypowiadając się w radio, w TV i na sejmowej Komisji Zdrowia. Korpus Wsparcia Seniorów - tak od teraz będzie nazywać się ciało pomagające pozostającym w domach osobom starszym. Swoją drogę niedopatrzenie, że nie Narodowy Korpus Wsparcia Seniorów. Pomysł spóźniony o pół roku, ale lepiej późno niż wcale.

Rządzący po półrocznej bezskutecznej walce z pandemią zaczynają nieśmiało przyznawać, że szczególny rodzaj opieki należy się seniorom, aby zapewnić im odpowiednią pomoc która pozwoli zatrzymać ich w domach.

Podczas gdy władze rządowe obecnie zastanawiają się, jak najskuteczniej sprawić, aby starsze osoby do nieopuszczania swoich mieszkań i przygotowują plan działania, jeden z ogólnopolskich tabloidów – znany ze swojej tendencji do przeinaczania faktów i krzykliwych tytułów - postanowił nastraszyć seniorów „aresztem domowym”, za który całkowitą odpowiedzialność ma wziąć nasz szczecinecki poseł.

„Szok! On chce zamknąć seniorów w domach” głosi tytuł artykułu poświęcony propozycji Jerzego Hardie-Douglasa dotyczącej skupieniu się na osobach starszych w walce z pandemią, odnosząc się do czwartkowego posiedzenia Komisji Zdrowia, w trakcie której poseł przedstawił swoje wnioski i przemyślenia na ten temat. Co ciekawe, w samym artykule nie znajdziemy już żadnych kontrowersji i oskarżeń w kierunku szczecineckiego parlamentarzysty.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk