"Gąsienice i Podkowy" 2017 - dzień drugi

Miasto z Wizją / 18.08.2017 / Komentarze
Królowali kawalerzyści, pancerniacy i żołnierze jednostek specjalnych. Szaleństwo na Tankodromie

Organizatorzy XIV Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy 2016) są zachwyceni - "Leśne miasteczko" gości prawdziwe tłumy pasjonatów wojskowości.

Zlot jest również rekordowy pod względem jego uczestników, czyli miłośników militariów z Polski i wielu państw europejskich.

Dziś (piątek 18.08) w zlotowym miasteczku ciężko było włożyć przysłowiową szpilkę. Tłumy kupujących oblegały stoiska handlowe. Wielometrowe kolejki tworzyły się też przy licznych bufetach i kantynach polowych. Trwa zakupowe szaleństwo.

Na zlocie można kupić niemal wszystko z branży wojskowej - od replik broni różnego rodzaju i kalibru po wszelkie sorty mundurowe, noże szturmowe, galanterię i żywność wojskową, po odznaki, naszywki i repliki wszelkiego rodzaju amunicji.

Goście zlotu mogą podziwiać sprzęt bojowy będący do dziś na wyposażeniu nie tylko Wojska Polskiego, ale też wielu armii świata. W obozowisku gościną stanęło wiele grup rekonstruujących najsłynniejsze oddziały bojowe US Army, Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej czy też Brytyjskich Sił Zbrojnych.

Na Tankodromie trwa prawdziwe szaleństwo. Na szlak uformowany przez organizatorów wyjechało wszystko, co tylko jeździć może - od czołgów po bojowe wozy piechoty, haubice, transportery opancerzone, amfibie, pojazdy ciężarowe, terenowe i osobowe. Kolejki chętnych, by odbyć podróż na Leopardzie, Rosomaku czy amfibii liczą, co najmniej kilkadziesiąt metrów.

Piątek należał zdecydowanie do kawalerzystów, pancerniaków i żołnierzy wojsk specjalnych. Pokaz umiejętności (cieszył się ogromnym zainteresowaniem) dali "żołnierze" rekonstruujący 8 Pułk Strzelców Konnych Sił Zbrojnych II RP w Chełmnie.

Z kolei na lądowisku zaprezentowali się m.in. byli żołnierze jednostek specjalnych. Pokazy skoków spadochronowych z bojowej wysokości przyciągnęły tłumy gości.

Jutro (sobota 19.08) czeka nas parada pojazdów wojskowych wokół Bornego i jeziora Pile. Strat o godz. 10. Zachęcamy do podróży do "leśnego miasteczka". Wielkie emocje i moc wrażeń zapewnione! Militarna impreza potrwa do niedzieli 20 sierpnia.

Zdaniem miłośników militariów, Borne to miejsce wprost wymarzone na organizację takiej imprezy. Setki hektarów poligonowych bezdroży, strzelnice artyleryjskie i czołgowe, pasy taktyczne i tory przeszkód - to pozostałości po dwóch armiach - niemieckiej i radzieckiej, które stacjonowały tu przez kilkadziesiąt lat.

Udział w tegorocznej imprezie biorą najznakomitsi kolekcjonerzy militariów z kraju i wielu państw europejskich.

Rozkład jazdy militarnej imprezy tu: