Gimnazjaliści chcą rozmawiać o uzależnieniach

Miasto z Wizją / 25.11.2016 / Komentarze
Strażnicy miejscy spotkali się z uczniami szczecineckich szkół

Funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej ani na chwilę nie zwalniają tempa i wciąż wdrażają w życie kolejne projekty mające na celu uchronienie młodych ludzi przed czyhającymi na nich zagrożeniami. Po zakończeniu kolejnej edycji akcji zachęcającej najmłodszych do noszenia odblasków i zadbaniu o swoje bezpieczeństwo na drodze, teraz postanowili oni odwiedzić gimnazjalistów, aby uświadomić ich, jakie niebezpieczeństwa i konsekwencje niosą ze sobą narkotyki. Podczas pogadanek młodzież miała okazję także rozwiać swoje wątpliwości dotyczące nurtujących ich kwestii związanych z odpowiedzialnością za różnego rodzaju wykroczenia i czyny karalne.

- Spotkania z uczniami zostały zapoczątkowane w Gimnazjum nr 2 działającym w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego. Szkolna pedagog zwróciła się do nas z prośbą, abyśmy przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat narkotyków, uzależnień oraz konsekwencji prawnych z tym związanych – mówi nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska. – W tego typu spotkaniach, polegających na „luźnej” rozmowie, uczestniczyli wszyscy uczniowie klas drugich oraz trzecich. Głównym tematem naszych rozmów były narkotyki i wszystko, co się z nimi wiąże. Poruszyliśmy także temat uzależnień. Uczniowie okazali się być bardzo otwarci, chętnie włączali się do dyskusji i opowiadali o własnych doświadczeniach w kontaktach z osobami zażywającymi narkotyki.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, tego typu spotkania zdecydowanie są potrzebne, o czym świadczy chociażby ilość pytań, którymi zasypali ją gimnazjaliści, Ich największe zainteresowanie wzbudził temat odpowiedzialności prawno-karnej i tego, co może im grozić za dany czyn. Uczniowie dopytywali także m.in. o to, jakie uprawnienia posiadają strażnicy miejscy oraz policjanci, kiedy funkcjonariusz może dokonać przeszukania, jak należy się zachować podczas interwencji czy jakie środki wychowawcze może zastosować wobec nich sąd odpowiednie do ich wieku. Dodajmy, że podobne spotkanie odbyło się już także w Gimnazjum nr 3 im. Adama Giedrysa, gdzie zainteresowanie tą tematyką również okazało się być spore.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: ukleap.org