Imprezy sylwestrowej "pod chmurką" w tym roku nie będzie

Miasto z Wizją / 16.11.2016 / Komentarze
Tradycyjnie już – jak co roku – w swoich planach nie powinniśmy uwzględniać całonocnych szaleństw na placu Wolności

Na tę jedną noc w roku wielu z nas czeka z prawdziwa niecierpliwością. Część osób odliczanie to najważniejszej „północy” rozpoczyna wraz z nastaniem nieco zimniejszych dni, snując rozmyślania odnośnie miejsca, gdzie spędzą ten czas, a także planując menu czy kreację. Mowa oczywiście o sylwestrze.

Do szaleństw i hucznej zabawy z okazji pożegnania starego i powitania nowego roku zostało zaledwie sześć tygodni. To najlepszy moment, aby powoli zacząć planować zabawę w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Jedno jest pewne. Tradycyjnie już – jak co roku – w swoich planach nie powinniśmy uwzględniać całonocnych szaleństw pod gołym niebem na placu Wolności. Sylwestrady pod ratuszem bowiem w tym roku również nie będzie. Powód? Imprezy te są zwyczajnie nieopłacalne, a stawki artystów w tę wyjątkową noc w roku - mocno zawyżone. I to często nawet trzykrotnie.

- Organizacja imprezy sylwestrowej wiąże się z kilkukrotnie wyższymi kosztami, niż o każdej innej porze roku – mówi nam Łukasz Koczan, wicedyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. - Jest to również impreza podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie koszty związane z zabezpieczeniem takiego wydarzenia bardzo wzrastają. Znacznie droższe są również pozostałe koszty, jak chociażby dotyczące techniki scenicznej czy samych artystów. Mówimy tu o kilkukrotnie wyższych stawkach.

- Pojawiają się czasem pojedyncze głosy mówiące o tym, że taka impreza jest potrzebna, wiele osób byłoby zainteresowanych takim wydarzeniem i chętnie wzięłoby w nim udział. Jednak z naszego doświadczenia z wcześniejszych lat wiemy, że kiedy już taka impreza się odbywa, to przychodzi na nią zaledwie kilkadziesiąt osób i frekwencja na miejskiej imprezie sylwestrowej jest bardzo niska. W tym momencie koszty takiego przedsięwzięcia zdecydowanie przewyższają korzyści – dodaje nasz rozmówca.

Dodajmy, że kolejną przeszkodą przy organizowaniu Sylwestrady w centrum miasta, jest trwający remont placu Wolności oraz zbliżające się prace na miejskim deptaku, które również mogłyby utrudnić organizację imprezy.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk