Inflacja rośnie, w sklepach coraz drożej

Miasto z Wizją / 04.03.2020 / Komentarze
Ekonomiści: To niepokojące zjawiska, jednak może nie będzie tak źle

Od kilku miesięcy rośnie inflacja. W styczniu osiągnęła poziom 4,4 proc. To najwyższy wskaźnik od 2011 roku.  Oznacza to, że nasze pieniądze tracą na wartości. Mało tego. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych osiąga coraz wyższy poziom. Mimo to Rada Polityki Pieniężnej nie rozważa podwyższenia stóp procentowych.

W sklepach jest coraz drożej. Wg danych Urzędu Statystycznego w Szczecinie, ceny większości artykułów żywnościowych są dużo wyższe aniżeli rok temu.

W grupie „pieczywo i produkty zbożowe” podrożały mąka pszenna (o 25,2%), bułki pszenne (o 20,5%), chleb pszenno-żytni (o 9,1%), kasza jęczmienna (o 8,3%) oraz ryż (o 4,0%).

Spośród produktów mięsnych największy wzrost odnotowano dla ceny mięsa wieprzowego bez kości – schabu (o 20,1%), kiełbasy wędzonej (o 17,9%), kiełbasy suchej (o 17,3%), szynki wieprzowej gotowanej (o 13,6%) oraz kurcząt patroszonych (o 6,5%). Zmniejszyła się cena mięsa wołowego bez kości z udźca (o 3,8%).

W grupie „mleko, sery i jaja” najbardziej podrożał ser twarogowy półtłusty (o 9,4%), mleko krowie spożywcze o zaw. tł. 2-2,5% (o 6,4%), wzrosła także cena sera dojrzewającego (o 5,1%) oraz śmietany o zaw. tł. 18% (o 1,5%).  Z grupy „oleje i pozostałe tłuszcze” spadła cena masła świeżego o zaw. tł. ok. 82,5% (o 17,1%), natomiast wzrosła cena oleju rzepakowego produkcji krajowej (o 10,5%) oraz margaryny (o 7,9%).

W grupie „owoce i warzywa” podrożały ziemniaki (o 72,8%) oraz jabłka (o 59,2%), cebula (o 16,6%), cytryny (o 10,9%), pomarańcze (o 2,5%) oraz marchew (o 0,7%).

Wśród pozostałych artykułów wzrostem w skali roku charakteryzowały się ceny cukru białego kryształ (o 33,0%), kawy naturalnej mielonej (o 6,6%), papierosów (o 4,0%) oraz czekolady mlecznej (o 2,6%). Nie uległa zmianie cena piwa jasnego pełnego, butelkowanego. Spadkiem w skali roku charakteryzowały się ceny soku jabłkowego (zmiana o 0,5%).

Tekst: Sławomir Włodarczyk