Jakość powietrza sprawdzisz online

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.02.2018 / Komentarze
Możemy śledzić na bieżąco aktualne stężenia pyłu PM2.5 oraz PM10

Grupa Aviva jeszcze w minionym roku ogłosiła w sieci konkurs, do udziału w którym zaprosiła wszystkie miejscowości. Z kolei zadaniem internautów było – poprzez głosowanie – zdecydowanie, które z nich zostaną laureatami i otrzymają nagrodę. Internetowy plebiscyt, przebiegający pod hasłem „Wiem, czym oddycham” miał na celu zwrócenie uwagi na problem smogu i zanieczyszczeń powietrza w aglomeracjach miejskich.

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu internetowe głosowanie dobiegło końca, a tym samym komisja konkursowa rozstrzygnęła, do których miejscowości powędrują nagrody w postaci zewnętrznych czujników pomiaru jakości powietrza. Jak się okazało, wśród 100 laureatów znalazł się także Szczecinek. Wygrane czujniki już pojawiają się w przestrzeni miejskiej.

Co istotne, wyniki pomiarowe mieszkańcy mogą śledzić na bieżąco m.in. na stronie https://map.airly.eu/pl/. Póki co znajdziemy tu informacje dostarczane z trzech punktów pomiarowych – dwa z nich, ufundowane przez Avivę, znajdują się przy ul. Narutowicza oraz ul. Wyszyńskiego. Kolejny  (stacja państwowego monitoringu powietrza) znajduje się na ul. Przemysłowej. Na wspomnianej stronie znajdziemy informację dotyczącą aktualnego stężenia pyłu PM2.5 oraz PM10, a także możemy porównać szczecineckie wyniki z innymi miejscowościami.

Tekst: Marzena Góra