Jarmark Świąteczny, czyli wielkie kolędowanie po szczecinecku

• Tv
Miasto z Wizją / 20.12.2016 / Komentarze
Była świąteczna atmosfera, Mikołaj, Światełko Pokoju i serdeczne życzenia

Wspólne kolędowanie, serdeczne życzenia i uśmiechy oraz tak wyczekiwana prawdziwa świąteczna atmosfera pełna radości i życzliwości – tak właśnie było dziś (niedziela, 18 grudnia) przez cały dzień w centrum miasta, gdzie trwał finałowy dzień tegorocznego, drugiego już Jarmarku Świątecznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Miasto z Wizją. Już w piątek na Placu Wolności zrobiło się tłoczno od kramów, straganów i stoisk, gdzie swoje wyroby prezentowali lokalni wytwórcy, kusząc przechodniów smacznymi produktami i ręcznie wykonanymi bożonarodzeniowymi ozdobami.

Jednak dniem, na który z niecierpliwością czekało wielu mieszkańców, było wspólne spotkanie i miejska wigilia, w trakcie której czas umilały nam występy szczecineckich przedszkolaków i artystów. Tuż po godz. 13. Na scenie zaczęli pojawiać się pierwsi wykonawcy. „Szlaki” pozostałym przetarły maluchy, które nie tylko przygotowały świąteczne piosenki, ale też własne choreografie i przebrania. Przed licznie zgromadzoną pod scena publicznością wystąpiły dzieci z przedszkola „Tęcza”, im. Kornela Makuszyńskiego, „Nutki” i „Misia”. Czas gościom umiliły także maluchy z „Krasnoludka”, „U Cioci Gosi” i „Bajki”. W przerwie pomiędzy występami zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców odwiedził gość honorowy. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który nie tylko obdarował publiczność prezentami, ale też bawił się wspólnie z nią przez cały Jarmark, rozdając słodkie upominki i pozując do zdjęć.

Świąteczna impreza okazała się także doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim, że w tym czasie, kiedy beztrosko oddajemy się zimowym zabawą, ważne jest także pamiętanie o naszym bezpieczeństwie. O tym, dlaczego tak istotne jest posiadanie przy sobie elementów odblaskowych kolejny raz przypomniała nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze szczecineckiej Straży Miejskiej, która wspólnie ze swoimi małymi pomocnikami z Integracyjnej Szkoły Podstawowej wręczała przechodniom odblaski.

Później przyszedł czas na nieco starszych wykonawców. Do wspólnej zabawy zaprosili nas m.in. Weronika Mikuła z Gimnazjum nr 3, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 oraz szkolny chór z Zespołu Szkół nr 2. Na scenie pojawiły się także wokalistki ze Studia Wokalnego SAPiK, zespół Prokop Band i tancerze z KTT AIDA. Sporo emocji wzbudziły także popisy mieszkańca naszego miasta – iluzjonisty Miłosza Kapczuka, którego  magiczne sztuczki goście śledzili z niedowierzaniem i szeroko otwartymi oczami. Smaczną niespodziankę przygotował dla mieszkańców szef kuchni Łukasz Szymański, który zdradził mieszkańcom przepis na wyjątkową „Zupę Warcisława” autorstwa jego taty – Tadeusza. Mało tego, mieliśmy także okazję na wielkim telebimie podejrzeć, jak przebiegał cały proces jej przyrządzania podczas „Gotowania na Ekranie”, a także oczywiście skosztować przygotowanego posiłku.

To nie jedyne atrakcje, jakie czekały nas tego dnia. Podobnie jak w minionym roku, tak i tym razem mieszkańcy zostali zaproszeni na wspólną miejską wigilię, gdzie pod namiotem czekał na nich poczęstunek – smaczne i aromatyczne świąteczne przysmaki. Tego dnia najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt oraz pomyślności w nadchodzącym roku złożył burmistrz Daniel Rak. Zwieńczeniem wydarzeń odbywających się w ramach II Jarmarku Świątecznego było także przekazanie mieszkańcom Betlejemskiego Światełka Pokoju, które dotarło do Szczecinka z Groty Narodzenia Pańskiego. Dodajmy, że światełko zostanie także każdemu w biurze obsługi interesanta Urzędu Miasta oraz w Komendzie Hufca ZHP przy ul. 9 Maja 12.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim mieszkańcom, wykonawcom, artystom i wystawcom za wspólnie spędzony czas podczas tegorocznego II Jarmarku Świątecznego!

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk, Marzena Góra