Jedna wystawa, pięć różnych spojrzeń na sztukę

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.09.2020 / Komentarze
Jarosław Kukowski i jego uczniowie zaprezentowali swoje prace w zamkowej galerii

Przez ostatnie miesiące życie kulturalne pod wieloma względami zamarło niemal całkowicie. Tym bardziej cieszy teraz każda możliwość obcowania z różnymi formami sztuki. Kolejna okazję do tego mieliśmy w trakcie wernisażu otwierającego wystawę prac Jarosława Kukowskiego i jego uczniów. Ich dzieła od kilku dni zdobią ściany zamkowej Galerii Sztuki.

Jarosław Kukowski to polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych. Jego prace wystawiane były m.in.. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego - Królikarni, California Modern Art Gallery w San Francisco, Nowym Jorku (Art Expo), SOHO Studios w Miami, BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W zamkowej galerii znajdziemy również prace jego uczniów – Jolanty Bukowskiej, Piotra Lemke, Ewy Kukowskiej i Krzysztofa Sprady.

Ewa Kukowska to artystka pochodząca z Tczewa. Jej prace charakteryzuje różnorodna, eksperymentalna technika, jednakże korzysta również z tych tradycyjnych, np. olej i akryl. W 2003 roku artystka została laureatką konkursu Lexmark European Art Prize, następnie Artist’s Magazine’s „2006 Art Competition” w USA oraz „Art Revolution” 2014 w Taipei. Swoje prace wystawiała m.in. w Luwrze w Paryżu, Galerie Bram oraz Gallery Kolding w Danii, Galerii SD, Bellotto i Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Jolanta Bukowska pierwsze artystyczne kroki stawiała w pracowni malarskiej Tczewskiego Domu Kultury, gdzie pod kierunkiem Janusza Akermana uczyła się rysunku i malarstwa. Jej prace były zazwyczaj wysoko cenione, autorka zdobywała również rozmaite okoliczne nagrody. Po dłuższej przerwie związanej z założeniem rodziny i macierzyństwem, Jolanta Bukowska powróciła do swej pasji. W 2004 roku wstąpiła do sekcji plastycznej dla dorosłych działającej przy Spółdzielni mieszkaniowej w Tczewie, gdzie pod kierunkiem lokalnego artysty Janusza Mokwy doskonaliła techniki malarstwa olejnego. Przełomem w jej drodze artystycznej było poznanie mistrza polskiego surrealizmu Jarosława Kukowskiego.

Kolejnym uczniem wspomnianego Jarosława Kukowskiego jest Piotr Lemke, którego prace również zdobią ściany szczecineckiej galerii. Uprawia on malarstwo olejne i akrylowe. Brał udział w wielu wystawach w Danii, Norwegii, Niemczech i Holandii. W Polsce wystawiał swoje prace w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Muzeum Mińsk Mazowiecki, Muzeum w Grudziądzu, Filharmonii w Wejherowie, Fabryce Sztuk w Tczewie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Quantum. Jest finalistą konkursu „Obraz Roku 2001” oraz laureatem nagrody publiczności „Obraz Roku 2002”.

Z kolei pochodzący z Tczewa Krzysztof Sprada jest budowniczym eksperymentującym z wieloma technikami i materiałami, na wielu płaszczyznach wyrażania się, eksponowania przemyśleń. Zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem wystaw jubilerskich i biżuterii artystycznej, do której sam tworzy opakowania, stanowiące nierozerwalną całość. Tworzy instalacje i organizuje happeningi.
Obecnie gości w Berlinie, Londynie i Budapeszcie, jego prace znajdują się w kolekcjach takich znakomitości, jak George Benson, Margaret Thatcher, Hilary Clinton czy w kolekcji papieskiej Jana Pawła II. Współzałożyciel gremium malarskiego w Tczewie Salon des Refusés - Stowarzyszenia działającego na rzecz promocji malarstwa i twórców tczewskich w kraju i za granicą, oraz edukacji pod szyldem "Kultura Sztuką" w Tczewie.

Wystawę można oglądać do 11 października.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra