Jerzy Hardie-Douglas w TVN24 - Fakty Po Faktach

Miasto z Wizją / 21.08.2020 / Komentarze
Poseł ziemi szczecineckiej: Minister Szumowski oddaje resort w dużo gorszym stanie, niż go zastał

W środę, 19 sierpnia na antenie stacji TVN24 został wyemitowany kolejny odcinek programu „Fakty po faktach”. Tym razem gościem Diany Rudnik był m.in. poseł ziemi szczecineckiej Jerzy Hardie-Douglas oraz poseł Tomasz Latos. Rozmowa tocząca się w programie krążyła wokół tematów związanych z zagrożeniami spowodowanymi koronariusem oraz podaniem się do dymisji ministra Łukasza Szumowskiego

- Myślę, że mimo różnych komentarzy dotyczących dymisji pana ministra Szumowskiego, jednak jego koledzy nie do końca się spodziewali tego. Myślę, że gdyby byli wcześniej uprzedzeni, to jednak premier miałby gotową odpowiedź na to, kto będzie ministrem – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas. - Ja się zgadzam z tym, że to jest trudny resort i myślę, że na pewno z jednej strony jest to jakaś gloryfikacja osoby, która będzie wyznaczona, a z drugiej strony nie sądzę, żeby ci kandydaci tak bardzo się do tej roli palili. Widzimy co się stało z panem ministrem Szumowskim. Oddaje on resort w dużo gorszym stanie niż go zastał i nie sądzę, żeby bez jakichś rozwiązań systemowych, czyli tak mocnej pozycji przyszłego ministra, która by mogła wymusić przede wszystkim zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej, czyli zwiększenie tego nieszczęsnego udziału PKB, który mamy jeden z najniższych w Europie, bez takiej decyzji każdy polegnie na tym resorcie.

- Moim zdaniem to, czy się zostawia resort w lepszej czy w gorszej kondycji, to takim papierkiem lakmusowym jest przede wszystkim kondycja szpitali, Ona w tej chwili jest fatalna. 96 procent szpitali jest zadłużonych. Minister Szumowski nie doprowadził nigdy do przeszacowania wartości procedur. Dzisiaj właściwie żadne leczenie się nie opłaca. Uważam, że minister Szumowski w sposób fatalny rozegrał walkę z koronawirusem. I trzecia rzecz, która obciąża pana ministra. Wszyscy na początku byliśmy w jakiś sposób zafascynowani jego osobowością. I potem widzimy drugie oblicze tego człowieka. Te wszystkie afery, które wyszły na jaw dzięki pracy panów posłów Jońskiego i Szczerby z Koalicji Obywatelskiej, one na pewno muszą być wyjaśnione.

Szczecinecki poseł odniósł się także do kwestii powrotu dzieci do szkół: - Dzieciom moim zdaniem nic nie grozi. Jest już na ten temat naprawdę bogata literatura. Natomiast dzieci mogą być takim transmiterem zakażeń na osoby starsze. I to jest niezwykle ważne. Chciałbym, żeby rodzice nie stwarzali takiej atmosfery strasznego zagrożenia dla dzieci. Natomiast problemem jest to, że w takich domach wielopokoleniowych one mogą zarazić osoby starsze. Natomiast uważam, że dalsze przedłużanie tego niechodzenia dzieci do szkoły byłoby błędem.

Cały odcinek wspomnianego odcinka programu można obejrzeć TUTAJ.

Tekst: Marzena Góra