To już 25 lat przyjaźni z Holendrami

Miasto z Wizją / 06.10.2016 / Komentarze
W przyszłym roku hucznie świętować będziemy ćwierć wieku współpracy pomiędzy Szczecinkiem i Bergen op Zoom

Bergen op Zoom – nazwa tego urokliwego holenderskiego miasteczka od wielu już lat jest często wymawiana w Szczecinku. Nie umknęła z pewnością ona również zmotoryzowanym mieszkańcom, którzy niemal każdego dnia pokonują rondo nazwane na cześć tej miejscowości. Regularnie też nad Trzesiecko przyjeżdżają samorządowcy i przyjezdni goście właśnie z Bergen op Zoom. Ta przyjaźń pomiędzy dwoma miastami twa już od wielu lat. Wkrótce będzie ona obchodziła swój kolejny jubileusz. Kilka dni temu do Szczecinka zawitali nasi przyjaciele z Holandii. Powodem wizyty było ustalenie szczegółów dotyczących planowanych z tej okazji hucznych obchodów.

- Była to taka robocza wizyta, która poprzedza zbliżający się jubileusz 25-lecia kontaktów między Bergen op Zoom a Szczecinkiem – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Na przyszły rok zaplanowaliśmy bardzo uroczyste obchody, na które przyjedzie holenderska delegacja wraz z nowym burmistrzem, z którym jeszcze nie miałem okazji lepiej się poznać. Wizyta ta przewidziana jest w dniach 25-28 maja. Wówczas zorganizowane zostaną obchody 25-lecia w Szczecinku. Z kolei 2 tygodnie później zaplanowany jest pobyt naszej delegacji w Bergen op Zoom i uroczystości tamtejszych mieszkańców.

- To jest piękne miasto, z którym od ćwierć wieku mamy bardzo dobre kontakty i widzę dużą przyszłość, jeżeli chodzi o dalsze rozwijanie współpracy z holendrami. W przyszłym roku koniec maja i początek czerwca będą okresem różnych bardzo intensywnych międzynarodowych spotkań, dlatego że zaprosili nas do siebie też Szwedzi. Podali nam trzy daty, które akurat pokrywają się z naszymi spotkaniami polsko-holenderskimi. W związku z tym musieliśmy wybrać tę trzecią datę, co powoduje, że co tydzień będzie się odbywał taki międzynarodowy event. Tym razem odwiedzimy Soderhamn, będzie to rewizyta wizyty burmistrza tej miejscowości, która się odbyła latem.

Z kolei podczas spotkania z przedstawicielami miejscowości Bergen op Zoom rozmowy dotyczyły już konkretnych ustaleń odnośnie programu przyszłorocznych obchodów zarówno w Szczecinku, jak i w gościnie u naszych holenderskich przyjaciół.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Mateusz Ludewicz