Już dziś odwiedź netlekarz.pl

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.02.2018 / Komentarze
Znajdziesz tu objawy, przyczyny, diagnostykę, leczenie i przebieg każdej choroby

Pierwsze objawy nowotworu. Nie przegap niepokojących sygnałów
W obecnym czasie medycyna jest na tyle postępowa, że z każdym rokiem może pochwalić się co raz większą, i  co ważne - wczesną wykrywalnością nowotworów. Fakt ten ma niezwykle istotny wpływ na skuteczność terapii onkologicznej. Osoby chorujące na nowotwory, które zostały zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, mają znacznie większe szanse na wyleczenie. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy być czujni i szybko reagować poprzez zgłoszenie się do specjalisty. To właśnie czujność jest warunkiem sukcesu i gwarancją wyleczenia. Powinni zachowywać ją zarówno pacjenci, jak i lekarze. Dla pacjentów wyraża się to przez znajomość objawów chorób nowotworowych oraz zgłoszenie się do lekarza tak szybko jak zauważymy niepokojące symptomy. Nowotwór zdiagnozowany we wczesnym stadium daje ogromne szanse na wyleczenie.

Z początku rozwój nowotworu złośliwego nie daje objawów lub są one bardzo skąpe. Pierwsze objawy są zazwyczaj mylone z niestrawnością czy też przeziębieniem i po prostu je lekceważymy, obwiniając za to swój tryb życia, stres, przemęczenie a nawet podeszły już wiek. Tracimy tymczasem cenne dni, kiedy to choroba mogłaby zostać zdiagnozowana we wczesnej fazie. Szansa dla osób, u których nowotwór jest wykryty odpowiednio wcześnie, jest znacznie większa niż w przypadku osób w zaawansowanym stadium czy też z przerzutami.

Pierwszym krokiem na długiej drodze w procesie diagnostyczno-terapeutycznym jest najczęściej wizyta u lekarza rodzinnego i trzeba wiedzieć, że to właśnie od jego dociekliwości, skutecznie zleconej diagnostyki i skrupulatnego działania, zależy to, że pierwsze objawy zostaną właściwie skojarzone, a w efekcie rak zostanie wykryty odpowiednio wcześnie.

Jak długo rozwija się nowotwór? Kiedy staje się możliwy do wykrycia?
Nowotwór w formie dostępnej do wykrycia może rozwijać się nawet przez 10 lat. W ciągu 12 miesięcy nowotwór ma wielkość 1 cm, co daje już możliwość jego wykrycia. Jeśli zostanie on zdiagnozowany w fazie przedklinicznej, daje możliwość dla wdrożenia odpowiedniej terapii na wczesnym etapie. Wiąże się z to z możliwością jego całkowitego wyleczenia.
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące zmiany na skórze, błonach śluzowych warg, jamy ustnej czy też narządów płciowych, a symptomy te utrzymują się przez około dwa tygodnie może nasunąć nam się podejrzenie choroby nowotworowej. W tym celu konieczne jest zrobienie biopsji, aby pobrać do badań wycinek zmienionego miejsca.

Poczucie osłabienia, zmęczenie, zauważalne chudnięcie…. Jakie jeszcze symptomy powinny nas zaniepokoić?
Nadmierne osłabienie, ciągłe zmęczenie, chudnięcie to także objawy nowotworów. Do innych objawów zaliczamy ponadto: ból w jamie brzusznej, ból w okolicy lędźwiowej, ból w klatce piersiowej, a także ból odczuwany w dole biodrowym... Może to świadczyć o nowotworze nerki, płuca, jelita grubego, itd. Długotrwale utrzymująca się u kobiet gorączka biorąca się, można rzec znikąd, może świadczyć o rozwijającym się nowotworze hematologicznym czy też rozsianym raku piersi.

Co powinno zaniepokoić Panów? Które partie ciała mężczyźni powinni szczególnie obserwować?
Jeśli chodzi o Panów, warto obserwować wygląd jąder. Zmiana kształtu, wyglądu, konsystencji jąder, to sygnały, które powinny dać nam do myślenia. Bezzwłocznie należy udać się do specjalisty aby wykluczyć raka. Ponadto, jeżeli zauważamy także powiększenie węzłów chłonnych lub gruczołów piersiowych, to tym bardziej powinniśmy rozpocząć badania w kierunku nowotworu jądra.

Krwioplucie to kolejny (bardzo poważny) objaw, którego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć, może on bowiem świadczyć o nowotworze płuc. Czego jeszcze nie należy przegapić? Wszelkiego rodzaju guzów (u pań wyczuwalnych podczas rozwoju raka w piersi), krwi w stolcu, trudności w przełykaniu, uporczywego kaszlu, bólu głowy, nudności, wymiotów, nadmiernego zmęczenia, utraty masy ciała, itd. Opisane objawy nie zawsze świadczą o nowotworze, jednak na pewno nie zapłacimy kary za przebadanie się i uspokojenie nerwów jak i sumienia.

Każdy niepokojący sygnał utrzymujący się u nas przez dłuższy czas powinien być skonsultowany z lekarzem, nigdy nie wiemy kiedy może być tak na prawdę za późno. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat nowotworów, sprawdź na netlekarz.pl co może Ci dolegać. Zatroszcz się o swoje zdrowie zanim okaże się, że jest za późno!


Artykuł partnera serwisu