Kąpiel w fontannach na własne ryzyko

Miasto z Wizją / 16.07.2019 / Komentarze
Powiatowy Inspektor Sanitarny: Fontanny są elementami architektury miejskiej i pełnią funkcje ozdobne

Zaledwie kilka tygodni temu na naszych łamach w artykule „Kąpiel w fontannach? Sanepid przestrzega przed zagrożeniami” przytaczaliśmy apel Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie odnośnie możliwych negatywnych skutków kąpieli w miejskich fantannach. Nie tylko w tych szczecineckich, ale we wszystkich wodotryskach zlokalizowanych na terenie każdego z miast. Uwagę na niebezpieczeństwo dla zdrowia związane z zabawami w fontannach zwrócił także Powiatowy Inspektor Sanitarny.

- Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny czy zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej. (…) Woda w  fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Jak zauważa Powiatowy Inspektor Sanitarny fontanny są elementami architektury miejskiej i pełnią funkcje ozdobne. W związku z tym woda w tego typu urządzeniach nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przypomina on jednocześnie, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, a co za tym idzie nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk