Kąpiel w fontannach? Sanepid przestrzega przed zagrożeniami
- Aktualności
Spacerując miejskim deptakiem w cieplejsze dni niemal zawsze możemy natknąć się na widok mieszkańców – zwłaszcza tych najmłodszych – bawiących się w fontannie zlokalizowanej na Placu Wolności oraz tych mniejszych, usytuowanych w miejskim parku. Strzelające z dysz strumienie wody dostarczają rozrywki tym, którzy właśnie tu szukają ochłody. Takie zabawy są znacznie częstsze w sytuacji, kiedy temperatury znacznie idą w górę. Właśnie nadciąga do nas kolejna fala upałów, a co za tym idzie, bez wątpienia wiele osób właśnie w miejskich fontannach będzie szukała ochłody.
Jednak nie wszyscy są przekonani do tego, czy kąpiele w fontannach nie pozostają bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozwiewa te uzasadnione wątpliwości. - Fontanny stanowią element architektury miejskiej, a nie miejsce przeznaczone do kąpieli, dlatego brodzenie czy kąpiel w fontannach nie dość, że jest zabroniona, to może szkodzić zdrowiu. Zagrożenie wiąże się przede wszystkim z drobnoustrojami, które się tam namnażają, zwłaszcza gdy wzrasta temperatura powietrza.
- Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie uznawana jest za wodę czystą i bezpieczną, a w rzeczywistości nie jest ona przeznaczona ani do spożycia, ani do kąpieli - informuje Małgorzata Kapłan z WSSE Szczecin. - Nie powinno się myć w niej również rąk. Wykorzystywanie fontann jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tych urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana jak w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega kontroli przez Inspekcję Sanitarną.
- Istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt, np. ptaków, psów i kotów, ale także od ludzi. W wodzie, w której kąpią się zwierzęta i ludzie mogą się namnażać mikroorganizmy pochodzenia fekalnego m.in. barterie e.coli, enterokoki kałowe jak również wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze.
- Kąpiel w fontannie może grozić m.in. wysypką powodowaną przez bakterie e.coli albo grzybicą, którą mogą przenosić zwierzęta domowe. W przypadku zakażenia drogą doustną mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka a także zatrucia pokarmowe. Osoby, które po kąpieli w fontannie będą odczuwać takie dolegliwości powinny zgłosić się do lekarza. W fontannach kąpiemy się na własne ryzyko, ponieważ woda w nich nie jest badana pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia – dodaje Małgorzata Kapłan.
Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk