Kobiety kontra PiS. Kolejny protest w Szczecinku

Miasto z Wizją / 30.01.2021 / Komentarze
Mieszkańcy kolejny raz dali wyraz niezadowolenia tym, co dzieje się w kraju w kwestii prawa aborcyjnego

Od dwóch dni przez nasz kraj przetacza się kolejna fala protestów. To efekt środowego opublikowania w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku dotyczącego zakazu aborcji. Zgodnie z treścią wspomnianego wyroku aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z polską konstytucją. Wyrok ten obejmuje także poważne wady rozwojowe płodu wykrywane we wstępnych etapach cięży. Decyzja Trybunału jest jednocześnie złamaniem tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego od 1997 roku.

Po ukazaniu się wyroku w Dzienniku Ustaw w niemal wszystkich polskich miastach zorganizowane zostały lub odbędą się lada dzień protesty. Nie inaczej jest również w Szczecinku. Dziś (piątek, 29 stycznia) mieszkańcy naszego miasta ponownie spotkali się, aby dać wyraz swojego oburzenia ostatnimi wydarzeniami związanymi z polskim prawem antyaborcyjnym.

Protestujący spotkali się późnym popołudniem na Placu Kamińskiego. Stąd przemaszerowali pod szczecinecki zamek, gdzie swoje biuro poselskie ma posłanka PiS Małgorzata Golińska. Uczestnicy strajku, oprócz wspólnego skandowania antyrządowych haseł, zapalili także symboliczne znicze przed budynkiem, w którym mieści się biuro poselskie Małgorzaty Golińskiej. W ten sposób zamanifestowali oni swoje wyraźne oburzenie ostatnimi decyzjami rządu dotyczącymi zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Następnie protestujący przeszli głównymi ulicami miasta, głośno wyrażając swój sprzeciw wobec zaostrzenia praw aborcyjnego w Polsce. Niewykluczone, że podobne protesty będą miały miejsce również w kolejnych dniach. /zr/