Koniec wielkiej wycinki drzew

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.06.2017 / Komentarze
Co nieco naprawili "Lex Szyszko"

Karczemne awantury o wycięte drzewa to od lat szczecinecka specjalność. W przeszłości rodzimi "miłośnicy ekologii" skrupulatnie wyliczali ratuszowi każde ścięte drzewo, bez względu na to czy zagrażało ludziom czy też kolidowało z inwestycją. Ba, bywało, że wycinkom, czy też tzw. przycinkom pielęgnacyjnym radni opozycji poświęcali nawet bez mała pół sesji Rady Miasta!

Nastała "dobra zmiana" i postanowiła "ucywilizować" problem, według zasady, "kto posadził, ten może wyciąć". W Polsce rozpoczęło się wielkie rżnięcie. Na szczęście w Szczecinku uniknęliśmy tego problemu. Ale czy aby na pewno? Wszak choćby na osiedlach trochę drzew już padło. Protestów jakoś nie słychać.

Wielka wycinka drzew wobec protestów lokalnych społeczności nie uszła uwadze polityków. Rząd postanowił znowelizować ustawę o ochronie przyrody i poprawić "Lex Szyszko". Przypieczętował ją już Sejm.

- Wchodzi ona w życie 16 czerwca - mówi "Miastu z Wizją" Bogumiła Rybińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.  

- Jedna ze zmian dotyczy osób fizycznych planujących usunięcie drzew ze swojej posesji, a mianowicie właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia do organu (Urząd Miasta) zamiaru usunięcia drzewa, jeśli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

80 cm w przypadku: topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego

65 cm w przypadku: kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego;

50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie zawiera:

- imię nazwisko wnioskodawcy

- oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte

- rysunek albo mapę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Organ w ciągu 21 dni od zgłoszenia dokonuje oględzin, następnie ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu, co do wycięcia przedmiotowego drzewa. Jeśli nie będzie sprzeciwu właściciel nieruchomości może przystąpić do wycinki drzewa ze swojej nieruchomości. W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić dopiero po ponownym zgłoszeniu. Na terenie, z którego zostało usunięte drzewo w ciągu 5 lat od oględzin nie będzie można prowadzić działalności gospodarczej. W przeciwnym razie będzie trzeba ponieść opłatę za usunięte drzewo.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wycinki prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 94 371 41 34 (Referat Ochrony Środowiska - dop. red.).

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk