Kościuszki już nie jest łysa

Miasto z Wizją / 15.11.2019 / Komentarze
Wzdłuż ulicy "wyrosło" 97 młodych klonów

Na początku września br. w interwencyjnym artykule: " Czytelnik: Ulica jest "łysa", wygląda to słabo"

pisaliśmy o usunięciu starych drzew rosnących wzdłuż ul. Kościuszki od ul. Derdowskiego do szpitala. Zdaniem pomysłodawców tej "operacji" (Kościuszki jest ulicą powiatową) wycinka była spowodowana złym stanem zdrowotnym wiekowych już drzew.

- Wycinka bez głowy, bez ładu i składu. Widać po pniach ściętych drzew, że były on zdrowe! Czy nie należało przeprowadzić tylko cięć pielęgnacyjnych w koronach drzew? Dziś ulica Kościuszki, do tej pory jedna z najurokliwszych w Szczecinku, prezentuje się fatalnie. Jest po prostu "łysa", wygląda słabo - napisał do redakcji Pan Kazimierz.

Pisaliśmy wówczas, że "z takim widokiem jak dziś, musimy się już pogodzić. Powiat zapewnia, że jeszcze w tym roku Kościuszki przestanie być "łysa".

- W miejscu wyciętych drzew zostaną posadzone nowe. Będzie to 97 klonów, które przy ulicy Kościuszki powinny pojawić się najpóźniej do końca roku - zapewnił nas wówczas rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego Piotr Rozmus i dodał, że "powodem usunięcia drzew jest zły stan zdrowotny zagrażający bezpieczeństwu uczestników czy to ruchu kołowego czy pieszego. Na miejscu był Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który po dokonaniu oględzin potwierdził złą kondycję drzew".

Obraz "łysej" ulicy Kościuszki odszedł już w niebyt. Od kilu dni traw nasadzanie młodych drzewek. Operację prowadzi firma EG LAS SERWIS  z Trzebiechowa. Koszt to 75 tys. zł.

- Inwestycja  została dofinansowana w 85 proc.  (ponad 63 tys. zł) w ramach zadania pn.: „Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty – stworzenie przestrzeni zurbanizowanych terenów zielonych oraz kurtyn zieleni przy ulicach powiatowych i obiektach sportowych na terenie miasta Szczecinek” - mówi nam P. Rozmus.

To nie wszystko. Przy Starostwie Powiatowym pojawią się  klony, platany klonolistne i robinie akacjowe, a także byliny wieloletnie i krzewy. Z kolei otoczenie stadionu lekkoatletycznego na Świątkach uatrakcyjnią berberysy (400 sztuk), jodły i świerki.