Książęcy Pomost jest już do dyspozycji mieszkańców Szczecinka

• Tv
Miasto z Wizją / 06.05.2018 / Komentarze
Otwarcie Sezonu Wodniackiego 2018 na Trzesiecku

Korzystając z pięknej, słonecznej aury, tłumy mieszkańców Szczecinka przybyły dziś (sobota 5.05) do Parku Książąt, by wziąć udział w uroczystym otarciu Sezonu Wodniackiego AD 2018 i najnowszego szczecineckiego pomostu na jeziorze Trzesiecko.

W samo południe statek wycieczkowy "Bayern" syreną dał sygnał, że tegoroczny sezon stał się faktem. Chwile później głos zabrał starosta szczecinecki Krzysztof Lis, a prezes ŻMKS "Orlę" Szczecinek Adam Butowicz dał komendę do podniesienia bandery.

Kilkanaście minut później stało się to, na co czekali mieszkańcy Szczecinka. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w towarzystwie przewodniczącej Rady Miasta Katarzyny Dudź i prezesa firmy "Hydrobud" z Ustronia Morskiego Adama Dzika przecięli biało-czerwoną wstęgę przy wejściu na piętro bajkowej budowli.

- Nie tylko dla turystów zbudowaliśmy ten pomost, ale przede wszystkim dla was - mieszkańców Szczecinka - mówił m.in. burmistrz.

- Duże miasta mają pełno atrakcji. My ich nie mamy, ale staramy się, aby ich mieć jak najwięcej. Jestem przekonany, że nasza najnowsza nawodna budowla będzie tego lata i później wielką szczecinecką atrakcją.

Burmistrz wspomniał też o inżynierach i robotnikach "Hydrobudu".

- To dzięki ich umiejętności i determinacji mamy już pomost u stóp Zamku Książąt Pomorskich. Inwestycja została zwieńczona przed terminem - dodał.

Później mieszkańcy Szczecinka weszli na pomost, a wodniacy ruszyli na Trzesiecko. Dziś w Parku Książąt atrakcji będzie, co niemiara. Odbędzie się m.in. seans filmów animowanych w Kinie Plenerowym. Podwoje otworzy też Park Rozrywki dla dzieci. Będzie również kącik gier komputerowych i pokazy ratownictwa wodnego. Za darmo można popływać po Trzesiecku taksówkami wodnymi. Będzie też czynna wypożyczalnia sprzętu wodnego, a do dyspozycji miłośników szaleństw na wodzie - wyciąg narciarski

Ten szalony dzień zwieńczy - początek o godz. 18 - koncert znanej na całym świecie czeskiej kapeli bluesowej Lubos Andrst Blues Band.

Burmistrz udzielił nam wywiadu. Opowiedział w nim m.in. o historii budowy półokrągłego, piętrowego pomostu.

Wideo/montaż: Andrzej Remus

Na taras widokowy o długości prawie 31 m, szerokości 5,20 m i pow. ponad 141 m2 można dostać się poprzez schody ażurowe oraz rampą. Całkowita długość pomostu to blisko 100 metrów (dokładnie: 99,47 m). Z kolei szerokość - 3,2 m i 5,2 m. Konstrukcja została oświetlona.

W sąsiedztwie pomostu usytuowano obiekty małej architektury, m.in. ławki, leżanki parkowe, stojaki rowerowe. Z kolei na dolnym tarasie pomostu stanęły stoliki i krzesła „Kawiarni na wodzie” (9 kompletów stolików wraz z 4 krzesłami), która w sezonie będzie uzupełnieniem istniejącego tarasu zewnętrznego przy kawiarni letniej Centrum Konferencyjnego "Zamek".