Met Opera: Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków

• Tv
Miasto z Wizją / 26.03.2018 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów - na ekranie kina "Wolność"

W sobotę 31 marca szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera "Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

To jedno z najlepszych dzieł scenicznych genialnego klasyka wiedeńskiego, a jednocześnie apoteoza opery komicznej. Problemem jest tylko to, że zakończenie „Cos fan tutte” nie należy do najzabawniejszych - ujawnia bowiem pewną istotną słabość głównych bohaterów - zdradę. Dwaj przyjaciele Ferrando i Guglielmo (w tych rolach Ben Bliss i Adam Plachetka) postanowili wystawić na próbę wierność swoich ukochanych. W przebraniach zaczynają zaloty, każdy do narzeczonej drugiego. Panie Fiordiligi i Dorabella (w tych rolach Amanda Majeski i Serena Malfi), po krótkim oporze, ulegają ich wdziękom, bo - podobno - tak czynią wszystkie. Komedia Mozarta w wizji reżysera Phelima McDermotta rozegra się na tle wesołego miasteczka, teatrzyku rewiowego i małego moteliku z przełomu lat 50-tych i 60-tych.

Libretto: Lorenzo da Ponte

Obsada:
Amanda Majeski jako Fiordiligi
Serena Malfi jako Dorabella
Kelli O’Hara jako Despina
Ben Bliss jako Ferrando
Adam Plachetka jako Guglielmo
Christopher Maltman jako Don Alfonso
Chór i orkiestra The Metropolitan Opera

David Robertson - dyrygent

Realizatorzy:
Phelim McDermott - reżyseria
Tom Pye - scenografia
Laura Hopkins - kostiumy
Paule Constable - światło

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa 30 godziny 30 minut (w tym jedna przerwa). Bilety w cenie 35 zł można nabyć w kasie kina "Wolność".

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje z Metropolitan Opera w sezonie 2018 - na ekranie kina Wolność:

31 marca  Tak czynią wszystkie albo szkoła kochanków - Mozart

14 kwietnia  Luiza Miller - Verdi