Miasto oficjalnie odmówiło przekazania naszych danych Poczcie Polskiej

Miasto z Wizją / 30.04.2020 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Poczta nie realizuje zadań, które dawałyby jej prawo do wnioskowania o przekazanie danych osobowych ze spisu wyborców

Jak już informowaliśmy w minionym tygodniu do szczecineckiego ratusza wpłynął e-mail od Poczty Polskiej z żądaniem udostępnienia danych wrażliwych mieszkańców naszego miasta. Pismo samo w sobie wzbudziło szereg wątpliwości, ponieważ nie zawierało chociażby podpisu kwalifikowanego, a samo żądanie udostępnienia spisu wyborców nie zostało poparte żadnymi przepisami obowiązującego prawa. W związku z tym burmistrz Daniel Rak oficjalnie oświadczył, że Urząd Miasta nie udostępni Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców Szczecinka z tego względu, że byłoby to niezgodne z prawem. Burmistrz skierował właśnie oficjalne pismo odmowne do Poczty Polskiej.

- Miasto Szczecinek nie przekaże danych mieszkańców Poczcie Polskiej. Poczta otrzymała już od nas oficjalne stanowisko w sprawie przesłanego w ubiegłym tygodniu maila. Wynika z niego jasno, że „według stanu na dzień wpływu pisma z dnia 23 kwietnia 2020 r. oraz na dzień udzielania niniejszej odpowiedzi, Poczta Polska S.A. nie realizuje żadnych ustawowych zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które dawałyby jej prawo do wnioskowania o przekazanie danych osobowych ze spisu wyborców”. Dlatego nie mam najmniejszych wątpliwości, że podjęta przeze mnie w tej sprawie decyzja jest słuszna i zasadna – mówi burmistrz Daniel Rak.

Jak czytamy we wspomnianym piśmie: „(…) decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 roku narusza art. 127 ust 7 Konstytucji. Prezes Rady Ministrów, polecając Poczcie Polskiej S.A.    przygotowanie przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym w sytuacji, gdy takiego trybu nie przewiduje żadna ustawa, samodzielnie uregulował w decyzji materię zastrzeżoną z mocy Konstytucji dla przepisów rangi ustawowej. (…) decyzja Prezesa Rady Ministrów narusza prawo zarówno w zakresie kompetencji formalnych do jej wydania, jak i w zakresie merytorycznym (…). Według stanu na dzień wpływu pisma z dnia 23 kwietnia 2020 roku  oraz na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi, Poczta Polska S.A. nie realizuje również żadnych ustawowych zadań związanych  z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które dawałyby jej prawo do wnioskowania o przekazanie danych osobowych ze spisu wyborców.

-  Szczecinek nie udostępni danych osobowych swoich mieszkańców. Szczecinek będzie działał zgodnie z zaleceniami Związku Miast Polskich, zgodnie z literą prawa i zgodnie z sumieniem wszystkich samorządowców. Integruję się ze zdaniem prezydentów, którzy zajmują takie samo stanowisko. Musimy zadbać o naszych mieszkańców, a  ich dane wrażliwe pozostaną w ratuszu bezpieczne – mówi Burmistrz Daniel Rak.

Poniżej przytaczamy treść wspomnianego pisma w całości.