Miasto zadba o bezdomne zwierzaki

Miasto z Wizją / 16.04.2021 / Komentarze
W Szczecinku od wielu lat z powodzeniem działa program zapobiegania bezdomności zwierząt

Od 2007 roku w Szczecinku działa program zapobiegania bezdomności zwierząt. Zgodnie z jego zapisami opiekę nad bezpańskimi czworonogami w znacznej mierze realizuje tutejsze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Również funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmują wiele interwencji z udziałem zwierzaków. Nie inaczej będzie również w tym roku. Na ostatniej sesji miejscy radni zajęli się m.in. uchwałą w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Szczecinka”.

Jednym z najważniejszych zadań przyjętych w programie jest – jak co roku – zapewnienie opieki bezpańskim zwierzakom. W jego ramach szczecineckie schronisko kolejny raz będzie odpowiedzialne za przyjmowanie pod swój dach bezdomnych czworonogów z terenu naszego miasta, a także zapewnienie tymczasowej opieki zwierzętom, które w wyniku wypadków losowych (m.in. zgon czy długi pobyt w szpitalu) utraciły swojego właściciela. Bezdomne zwierzaki będą mogły liczyć także na opiekę weterynaryjną i oczywiście pełną miskę.

Wśród zadań ujętych w programie znalazło się także m.in. sprawowanie opieki na kotami wolno żyjącymi, odławianie bezdomnych zwierząt znajdujących się na terenie miasta, jak również ograniczanie populacji bezpańskich zwierzaków poprzez sterylizację i kastrację. Wspomniany program zakłada ponadto poszukiwanie nowych właścicieli dla czworonogów poprzez adopcje, zapewnienie miejsca w gospodarstwie rolnym zwierzętom gospodarskim oraz edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami. Zadaniem miasta będzie także zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt poprzez zawarcie umowy z zakładem leczniczym. /zr/

Foto: Schronisko w Szczecinku