Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.01.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Na rowerze pośród jezior i lasów

Szlak rowerowy do Bornego Sulinowa z opóźnieniem

O budowie drogi rowerowej łączącej Szczecinek z Bornem Sulinowo piszemy dość często, na bieżąco. Ta długo wyczekiwana przez miłośników turystyki rowerowej inwestycja realizowana będzie w ramach Szlaku Rowerowego "Pojezierzy Zachodnich". 

Niestety, inwestycja nieco się opóźnia, m.in. ze względu na brak finansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trzeba też dokonać zmian w projekcie budowy drogi, na odcinkach przebiegających przez tereny Lasów Państwowych.

- Jeżeli chodzi o odcinek Borne Sulinowo - Krągi (długość 2,6 km, wartość projektu około 3 mln zł) dokumentacja jest już gotowa. Posiadamy też zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - mówi "Miastu z Wizją" Wanda Nowotarska, kierownik biura ds. komunikacji rowerowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

- Planowany odcinek nie dochodzi do m. Krągi i kończy się przed nią na drodze leśnej (dalej szlak będzie biegł lasem). Z uwagi na wyczerpaną alokację z Regionalnego Programu Operacyjnego odcinek został złożony do RFIL i nie uzyskał dofinansowania.

Jeżeli chodzi o odcinek Krągi - Szczecinek (długość 16,7 km z czego odcinek inwestycyjny - 4,5 km, szacunkowa wartość inwestycji około 4,4 mln zł), to na tym odcinku powstanie szlak rowerowy a nie samodzielna droga rowerowa.

- Odcinek w większości poprowadzi istniejącymi drogami leśnymi oraz drogami gminnymi wspólnie z ruchem pojazdów – nie będzie to ścieżka rowerowa - ujawnia Wanda Nowotarska.

-  Jest więc ukierunkowany na turystów rowerowych i nie będzie stanowił dojazdu do miejsc pracy/nauki czy sklepów. Budowane będą trzy odcinki inwestycyjne ok. 2,3 km drogi rowerowej i drogi leśnej na terenie Lasów Państwowych, ok. 1,8 km drogi dojazdowej do pól oraz ok. 400 m drogi gminnej.

- Obecnie na ten odcinek trwają uzgodnienia z Lasami Państwowymi. Konieczne było wprowadzenie dużych zmian projektowych. W wyniku dalszych uzgodnień, zachodzą kolejne zmiany w projekcie, m.in. konieczność dokonania nowych pomiarów geodezyjnych, projektowanie nowych rozwiązań, itp. Zgodnie z zawartym  aneksem do umowy, nowym terminem wykonania dokumentacji jest 30 czerwiec 2021 rok.

- Prace przy realizacji tej inwestycji rowerowej powinny ruszyć w 2022 roku. Mam nadzieję, że uzyskamy dofinansowanie z nowej perspektywy finansowej RPO na lata 2021-2027 - mówi nam radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas. 

Warto tez dodać, że w planach przy realizacji inwestycji pn. Szlak Rowerowy "Pojezierzy Zachodnich" jest budowa drogi rowerowej z Łubowa do Bornego Sulinowa.  Długość odcinka inwestycyjnego to 9,2 km, wartość projektu 8,15 mln zł.

- Dokumentacja na ten odcinek jest gotowa, posiadamy pozwolenie na budowę - kończy Wanda Nowotarska.

https://www.miastozwizja.pl/rowerem-posrod-jezior-i-lasow-0

Za ile połowisz na Parsęcie?

Znamy wędkarski cennik na sezon 2021

Tanio nie jest, ale z pewnością ceny za uprawianie sportu wędkarskiego na królowej polskich rzek łososiowych nie wystraszą wędkarzy. Mowa o Parsęcie. Rybacki użytkownik obwodu - Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty opublikował ceny wędkarskich zezwoleń na 2021 rok. Najważniejsza wiadomość jest taka, że niestety, opłata jest wyższa o 50 zł niż w mijającym roku i wynosi 300 zł. 

https://www.miastozwizja.pl/za-ile-polowisz-na-parsecie-1

Słoneczny pomost na Trzesiecku

Miasto zagospodaruje teren vis a vis ulicy Parkowej

To jeden z bardziej zaniedbanych części brzegów jeziora Trzesiecko, na domiar złego w jego reprezentacyjnym punkcie. Mowa o terenie po byłej przystani żeglarskiej Ligi Obrony Kraju wybudowanej przed laty na przedłużeniu ul. Parkowej.

Kilkanaście lat temu rozebrano hangar, w wodzie pozostały resztki pomostu. Teren przejął prywatny inwestor, który planował tam wybudowanie smażalni ryb (na wodzie).

Z planów nic nie wyszło i betonowy slip z sypiącymi się resztkami pomostów straszy mieszkańców Szczecinka od kilku lat.

W tym miejscu dobra wiadomość - ten widok jeziora Trzesiecko w reprezentacyjnej części Parku Miejskiego odejdzie niebawem w zapomnienie. W 2021 roku ratusz zaplanował, że wybuduje tam słoneczny pomost w kształcie platformy widokowej. Staną na nim krzesełka, stoliki i leżaki. Wszystko po to, by mieszkańcy Szczecinka mogli sobie odpocząć w czasie spacerów po nadjeziornej promenadzie.

Ratusz jest na etapie uzyskania pozwolenia wodno - prawnego w spółce Wody Polskie. Później przyjdzie czas na rozpoczęcie procedury przetargowej i realizację inwestycji. W przyszłorocznym budżecie miasta zaplanowano na ten cel 65 tys. zł.

https://www.miastozwizja.pl/sloneczny-pomost-na-jeziorze-trzesiecko

Najlepsi z najlepszych ze stypendiami burmistrza

Wyróżnienia dla uczniów, studentów, sportowców i artystów

- Wszystkim nagrodzonym dziś uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół należą się wielkie wyrazy uznania. Doskonale zdaję sobie sprawę, ile trudu i poświęcenia trzeba włożyć, aby uzyskiwać tak wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie, czy grze na instrumentach muzycznych. Dla każdego ucznia to swego rodzaju inwestycja w przyszłość. Jestem przekonany, że najlepsza z możliwych – mówił podczas uroczystości wiceburmistrz Maciej Makselon. I podsumował: - Miasto wspiera i nadal będzie wspierało najzdolniejszą młodzież. Gwarantuję, że program stypendialny będzie w Szczecinku kontynuowany.

https://www.miastozwizja.pl/najlepsi-z-najlepszych-ze-stypendiami-burmis...

Trzaskowski razy dwa, czyli wybory prezydenckie 2020

Mieszkańcy Szczecinka opowiedzieli się za Polską nowoczesną, europejską, tolerancyjną, bez podziałów

To było jedno z ważniejszych w mijającym roku wydarzeń politycznych w Szczecinku. Mowa o wyborach prezydenckich. Szczecinek głosował na Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. I to dwukrotnie.

https://www.miastozwizja.pl/trzaskowski-razy-dwa-czyli-wybory-prezydenck...

Szczecinek w liczbach. Ilu nas jest?

Sprawdziliśmy, jak na koniec tego roku wyglądają miejskie statystyki

Każdego roku miejskie słupki statystyczne spadają nieco w dół. To za sprawą utrzymującej się niskiej tendencji, jeżeli chodzi o liczbę urodzeń nad Trzesieckiem. Jednym z powodów jest również fakt, że część szczecinecczan decyduje się także na emigrację lub przeprowadzkę do większych aglomeracji miejskich. Tym samym od kilku lat liczba mieszkańców sukcesywnie maleje. Nie inaczej było również w mijającym 2020 r. Sprawdziliśmy, jak na koniec tego roku Szczecinek wygląda w liczbach.

Obecnie zameldowanych w tut. Urzędzie Miasta jest 36 715 osób. To o 379 mniej, niż w roku minionym. W 2018r. było nas 37 455. W 2017 roku liczba ta wynosiła 37 774, a w 2016 roku - 38 104. Na koniec 2015 r. w Szczecinku zameldowane były 38 402 osoby. W 2014 r. było nas 38 838. Z kolei w grudniu 2013 r. nasze miasto zamieszkiwało 39 067 szczecinecczan. Rok wcześniej - 39 424. Przyglądając się statystykom nie sposób nie zauważyć, że największą liczbę mieszkańców odnotowano w 2010 r., kiedy do granic administracyjnych miasta włączono Świątki oraz Trzesiekę. Wówczas w Szczecinku zameldowane były 40 022 osoby. 

https://www.miastozwizja.pl/szczecinek-w-liczbach-ilu-nas-jest-3

Najpopularniejsze imiona to Zuzanna i Antoni

Nie ma tygodnia, w trakcie którego w szczecineckim szpitalu nie przyszedłby na świat kolejny mieszkaniec naszego miasta. Rocznie średnio przybywa nam ok. 300 małych szczecinecczan. Nie inaczej było również w 2019 roku. Kiedy już rodzice poznają płeć swojego dziecka, zaczynają zastanawiać się nad wyborem tego najodpowiedniejszego imienia. Trzeba przyznać, że wybór do najłatwiejszych nie należy. Jednak w Szczecinku od kilku lat panuje moda na te konkretne, najpopularniejsze. Jakie? Sprawdziliśmy, które imiona rodzice wybierali dla swoich pociech. Jak wynika z danych szczecineckiego Urzędu Stanu Cywilnego, gust mieszkańców pod tym względem od kilku lat nie zmienia się diametralnie, choć w tym roku statystyki wyglądają nieco inaczej, niż jeszcze rok temu.

- W ubiegłym roku rodzice dla swoich córek najchętniej decydowali się na podobne imiona, które padały często w minionych latach – mówi nam Eugenia Grudecka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinku. - Najpopularniejszym z nich była Zuzanna. Na kolejnym miejscu znalazła się Antonina. Równie chętnie wybieranym żeńskim imieniem była Maja. Na kolejnych miejscach znalazły się Hanna i Pola.

https://www.miastozwizja.pl/najpopularniejsze-imiona-zuzanna-i-antoni-0

Noworoczne życzenia Burmistrzów Szczecinka

Do siego roku!

Burmistrz Daniel Rak:

Razem z moim kochanym Lolkiem w nowym 2021 roku życzymy Wam dużo zdrowia, miłości i rodzinnego ciepła. Niech Nowy Rok będzie czasem spełnionych marzeń i zrealizowanych celów.

Wszystkiego najlepszego!

A w Sylwestra mamy do Was gorącą prośbę: nie odpalajcie petard. Huk wystrzałów to dla wielu psów duży stres. Dbajcie o siebie nawzajem.

Do siego roku!

**********

Zastępca Burmistrza Maciej Makselon:

Życzę Wam wszystkim, aby nadchodzący 2021 rok był czasem powrotu do normalności. Abyśmy mogli cieszyć się rodzinną bliskością, razem wyjść do restauracji czy kina, abyśmy bez problemów mogli kibicować MKP Szczecinek potrenować na basenie. W końcu, abyśmy w zdrowiu mogli być po prostu razem, bez żadnych limitów, obostrzeń i zakazów. Tego z całego serca Wam życzę!

Razem z moim najukochańszym psem Rambo mamy też do Was prośbę. Odpuśćcie sobie odpalanie sztucznych ogni w Sylwestra. Huk i wystrzały to przeraźliwa trauma dla wszystkich czworonogów. Zamiast kupna fajerwerków rozważcie zakup puszki karmy dla kota lub psa i podarujcie je naszemu Schronisku dla bezdomnych zwierząt. Zwierzaki będą Wam mega wdzięczne!

Szampańskiej zabawy sylwestrowej! Trzymajcie się ciepło. Do zobaczenia w 2021 roku!

https://www.miastozwizja.pl/noworoczne-zyczenia-burmistrzow-szczecinka

Do Siego Roku od płetwonurków "Mureny"

Noworoczne życzenia z Trzesiecka

W Nowy Rok 1 stycznia, w samo południe, członkowie Klubu Płetwonurków „Murena” po raz 28 przywitali Nowy Rok w wodach jeziora Trzesiecko. Tradycyjnie też pozdrowili mieszkańców Szczecinka.

– Składamy moc serdecznych życzeń noworocznych. Niech się spełnią Państwa najskrytsze marzenia – życzyli płetwonurkowie, odpalili race, wypili szampana (bezalkoholowego) i po chwili dali nura w otmęty naszego akwenu.

Kąpiel, a raczej ostatnie w tym roku nurkowanie trwało kilkanaście minut.

- Od wielu już lat w Sylwestra wchodzimy do wody i szukamy szczęścia - powiedzieli nam płetwonurkowie.

Jak podkreślili, nowy rok będzie dla "Mureny" bardzo pracowity.

- Mamy zaplanowanych masę zajęć, także związanych z czyszczeniem naszego jeziora - przekonywali.

Czego z kolei my życzyliśmy naszym sympatycznym badaczom podwodnych krain? Przede wszystkim zdrowia oraz tylu wynurzeń, co zanurzeń.

https://www.miastozwizja.pl/do-siego-roku-od-pletwonurkow-mureny-4

https://www.youtube.com/watch?v=RXDa-CK9-l0&feature=emb_logo

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra