Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.06.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Ukazało się majowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

Miło jest nam poinformować, że właśnie ukazało się kolejne, tegoroczne majowe wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”, w którym nasi Czytelnicy znajdą najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Cieszymy się, że znów możemy spotykać się z Wami co miesiąc, aby dzielić się informacjami na temat najważniejszych bieżących wydarzeń dotyczących życia naszego miasta. Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas coraz większym zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Pozostałych czytelników zachęcamy do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres dziendobryszczecinek@gmail.com.

https://www.miastozwizja.pl/ukazalo-sie-majowe-wydanie-dzien-dobry-szcze...

Mostkiem nad Niezdobną spacerujemy już 7 lat

Nawodna konstrukcja doskonale wpisała się w krajobraz nadjeziornego Szczecinka

Mało kto już pamięta, że siedem lat temu - pod koniec maja 2014 roku rzekę Niezdobną przeciął kolejny most. Metalowa konstrukcja, która dziś jest ulubionym miejscem do wieszania "kłódek miłości" i stanowi doskonały plener do zdjęć, została posadowiona przy wypływie z Trzesiecka pod koniec maja 2014 roku. Od tego czasu, by dostać się na uroczo położony teren przy Zamku Książąt Pomorskich nie trzeba było już chodzić naokoło.  

Mostek mierzy 11 m długości i 3 m szerokości. Został wyłożony trwałymi na zniszczenia deskami kompozytowymi. Kosztował miasto (przy lamencie opozycji w Radzie Miasta) około 150 tys. zł.

https://www.miastozwizja.pl/mostkiem-nad-niezdobna-spacerujemy-juz-7-lat

Wędkarski sezon na Wielimiu

Na ryby od 1 czerwca do 30 listopada, z łodzi - do końca sierpnia. Ceny pozwoleń b/z zmian

Szczecineccy rybacy udostępnili jezioro Wielimie - jako łowisko specjalne - do uprawiania sportu wędkarskiego. Sezon ruszy we worek 1 czerwca i potrwa do końca listopada (połowy z brzegu) i do końca sierpnia (połowy z łodzi).

Dlaczego wędkarski prolog tak późno? Jak zaznaczył gospodarz tego pięknego jeziora - Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku, to ze względu na trwające na akwenie tarło sandacza.

Jak wspomnieliśmy, Wielimie to łowisko specjalne i poławiać na nim możemy na specjalnych zasadach. Rybacy dopuścili uprawianie amatorskiego połowu ryb z brzegu przy pomocy dwóch wędek zwykłych lub spinningu oraz tymi samymi metodami - z łodzi. Przy czym sezon połowów z łodzi trwać będzie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Wędkarze, którzy zamierzają łowić na Wielimiu muszą wiedzieć, że w czerwcu, lipcu i sierpniu będą mogli to czynić od godz. 6 do godz. 21, a od września do listopada (tylko z brzegu) - od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z kalendarzem.

Rybacy określili też dolne i górne wymiary poławianych drapieżników. Dla szczupaka to minimum 55 cm i max. 90 cm. Z kolei wymiary ochronne sandacza określono na 55-85 cm (wymiary ochronne oraz okresy dla pozostałych gatunków zgodne z Rozporządzeniem MRiRW z 12.11.2001r. - Dz. Ust. nr. 138. poz. 1559, z późniejszymi zmianami).

Dzienny limit połowów wynosi: dla szczupaka i sandacza - 2 szt. (łącznie), węgorza - 1 szt., lina - 3 szt., leszcza pow. 3 kg - 3 szt. oraz pozostałych gatunków ryb - 5 kg.

Teraz rzecz najważniejsza, czyli cennik wędkarskich zezwoleń. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma podwyżek opłat. Gorsza - wciąż jest drogo i nie każdego będzie stać na uprawianie swojego ulubionego hobby na łowisku specjalnym Wielimie.

Podobnie jak w ubiegłym roku za wędkowanie z brzegu (od 1 czerwca do 30 listopada) zapłacimy 160 zł (podobnie jak w ub. roku). Można też wykupić zezwolenie na 1 dzień - 35 zł, bądź na 3 dni - 70 zł na tydzień - 100 zł. Za połowy prowadzone z łodzi (w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia) zapłacimy 450 zł. Z kolei za 1 dzień - 75 zł, za 3 dni - 150 zł oraz za tydzień - 200 zł.

Jak zaznaczyli rybacy, wykupione zezwolenie na wędkowanie z łodzi upoważnia do wędkowania z brzegu - do końca listopada.

https://www.miastozwizja.pl/wedkarski-sezon-na-wielimiu-2

Bieg na orientację i Zielone Punkty Kontrolne

Nadleśnictwo Czarnobór zaprasza miłośników rekreacji na świeżym powietrzu

Leśnicy z Nadleśnictwa Czarnobór już jakiś czas temu wpadli na doskonały pomysł i w swoich lasach rozpoczęli przygotowywanie trasy do biegu na orientację. Zostało ono zwieńczone montażem Zielonych Punktów Kontrolnych. Ostatni - piętnasty stanął w pobliżu parkingu leśnego w Leśnictwie Turowo.

- Mamy nadzieję, że przygotowane trasy będą służyły nie tylko biegającym na orientację, ale wszystkim którzy z mapą i kompasem chcą odkrywać tajemnice naszych lasów. Można skorzystać z gotowych tras albo ułożyć własną - zachęcają leśnicy.

Obszar dla miłośników biegu na orientację zajmuje około 4 km2 w uroczych podszczecineckich lasach.

https://www.miastozwizja.pl/bieg-na-orientacje-i-zielone-punkty-kontrolne

W Programie Samorządowym naszym gościem jest lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych Paweł Szycko

Szef szczecineckiego Podimedu odniósł się do akcji szczepień p-ko Covid 19 prowadzonych w Szczecinku. Oglądając Program dowiemy się też m.in. ile szczepień wykonano do tej pory w naszym mieście oraz o tym, w jaki sposób przekonać nieprzekonanych, że powinni przyjąć szczepionkę. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-306

https://www.youtube.com/watch?v=cBQLR-9BDHk&t=2s

Dr Szycko: O wiele bardziej powinniśmy bać się choroby, niż szczepień

Część mieszkańców naszego miasta i powiatu wciąż nie zdecydowała się na przyjęcie szczepionki

Walka z pandemią trwa od ponad roku. Jednak teraz pracownicy służby medycznej dostali dodatkową broń w walce z koronawirusem. Od kilku miesięcy dostępne są szczepionki, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa oraz ciężkiemu przechodzeniu ewentualnych objawów zakażenia. W pierwszej kolejności szczepionki zostały udostępnione seniorom, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki zarażenia koronawirusem, co często może powodować stany ciężkie jak również zgony.

Akcja masowych szczepień trwa od kilku miesięcy. Jednak wciąż nie wszyscy są przekonani do jej przyjęcia. W efekcie wciąż część osób, w tym mieszkańców naszego miasta i powiatu nie zdecydowała się na przyjęcie szczepionki. Czy rzeczywiście mają się czego obawiać?

- Spotykam się  z wieloma obawami ze strony pacjentów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo szczepień – mówi dr Paweł Szycko, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i zarazem prezes Podimedu. - W tej chwili mamy czas pandemii choroby Covid-19. To właściwie dla wszystkich nas jedyne doświadczenie życiowe tego rodzaju. I te kontrowersje związane z bezpieczeństwem szczepień oczywiście się nasiliły. Nasiliła się też aktywność grup antyszczepionkowych. Myślę, że tych zastrzeżeń jest tak dużo i one są tak absurdalne, że trudno je po kolei wszystkie omawiać. Chciałbym zderzyć ze sobą dane dotyczące choroby Covid-19 i dane dotyczące bezpieczeństwa szczepień przeciwko tej chorobie.

- Kilka miesięcy temu, kiedy pierwszy milion osób był zaszczepiony szczepionką Pfizera, wówczas raportowano o kilku wstrząsach anafilaktycznych. Nikt nie umarł z powodu podania tej szczepionki. Natomiast raportowano o bodajże 8 przypadkach wstrząsów anafilaktycznych. Na milion osób chorych na Covid-19, a jest to taka „zaraza”, która prędzej czy później każdego z nas dotknie, to możemy liczyć 20 tys. zgonów. Także jeżeli popatrzymy na te dane – z jednej strony powikłania związane z szczepieniem, a z drugiej strony na potencjalne ryzyko związane z zachorowaniem, to tutaj jakby nie ma o czym mówić.

- Nie jestem epidemiologiem ani wirusologiem, ale w moim przekonaniu efekt, który uzyskujemy dzięki szczepieniom jest największym osiągnięciem medycyny. Za WHO można powiedzieć, że gdyby nie szczepienia, na świecie umierałoby ok. 2,5 mln ludzi. Pomijam Covid-19. Natomiast jeżeli szczepienia można by było jeszcze bardziej rozpowszechnić i jeżeli wskaźnik wyszczepialności na różne choroby zakaźne byłby większy, to szacuje się, że dodatkowe 1,5 mln ludzi rocznie na świecie można by było uratować przed śmiercią – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że osoby, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, mogą to zrobić w Podimedzie, dzwoniąc i w każdej chwili rejestrując się pod nr tel. 696 441 200 lub 696 441 300 w godz. 8.00-18.00.

https://www.miastozwizja.pl/dr-szycko-o-wiele-bardziej-powinnismy-bac-si...

Ulicami Szczecinka przeszły procesje

Uroczyste obchody święta Bożego Ciała

W czwartek, 3 czerwca tłumy mieszkańców naszego miasta wyszły na ulicę, aby wspólnie wziąć udział w licznych procesjach odbywających się każdego roku w ramach obchodów święta Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyła się w m.in. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafii pw. Św. Rozalii, parafii pw. św. Krzysztofa, parafii pw. św. Franciszka z Asyżu oraz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Wydarzenie to jest swoistą pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w trakcie której doszło do cudu przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Każdego roku, dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, tłumy szczecinecczan w ten właśnie sposób dają wyraz swojej radości poprzez wspólną dziękczynną modlitwę.

https://www.miastozwizja.pl/ulicami-szczecinka-przeszly-procesje-0

Rowerem po dawnych torach

Prawie 10 kilometrów nowej ścieżki z efektownym przejściem nad rzeką Piława – tak będzie wyglądał dojazd do Bornego Sulinowa rowerową Trasą Pojezierzy Zachodnich. Na szlaku poprowadzonym nasypem kolejowym widoki są zachwycające, a nowa funkcja starego mostu uczyni z niego atrakcję turystyczną. Inwestycja jest na ostatnim etapie przygotowań, latem ma zostać ogłoszony przetarg. Finalizowane są również inne projekty na wschodzie województwa, których celem jest m.in. budowa 60-kilometrowego połączenia Złocieniec - Wałcz. Z kolei na trasę łączącą Borne Sulinowo ze Szczecinkiem jeszcze poczekamy. Więcej w artykule:

https://miastozwizja.pl/szlak-rowerowy-szczecinek-borne-sulinowo-kiedy

Wracając do planowanej trasy nad Piławą, to będzie wyjątkowy odcinek szlaku wiodącego przez krainę jezior, gdzie unikalna przyroda łączy się z fascynującą historią.

Ścieżka rowerowa powstanie w miejscu torów kolejowych, którymi w 1992 roku wyjeżdżały transporty rosyjskich wojsk, a na mapach mogła oficjalnie pojawić się nazwa Borne Sulinowo. Kiedyś tajemnicze militarne miasteczko i poligon – w 1945 roku zajęte przez Armię Czerwoną, wcześniej szkoła artylerii Wehrmachtu, miejsce ćwiczeń Afrika Korps. Dziś - piękna cześć Pojezierza Drawskiego, z lasami pełnymi borowików i czystymi akwenami. Trasa rowerowa wyznaczona została na południe od jeziora Pile, bardzo lubianego przez miłośników aktywnego wypoczynku.

– Trasa rowerowa przez pojezierza jest taką zieloną wstęgą, która eksponuje wszystkie atuty Pomorza Zachodniego jako ekologicznego regionu – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Zjawiskowa przyroda, jeziora, lasy, czyste powietrze, miejsca rekreacji, infrastruktura przyjazna środowisku. Kolejne odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich na pewno ucieszą mieszkańców i turystów. Chciałbym podkreślić zaangażowanie lokalnych samorządowców w tę inwestycję, która da nowe impulsy rozwojowe dla tej części województwa – podkreśla Olgierd Geblewicz.
Nowobudowana część Trasy Pojezierzy Zachodnich (R20) połączy Borne Sulinowo z Łubowem. Pierwszy odcinek inwestycyjny w tej miejscowości to przebudowa 300 metrów chodnika w ciąg pieszo-rowerowy. Za przejazdem kolejowym powstanie 1100-metrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej i szerokości 3 metrów. Będzie częściowo biegł po istniejącej drodze gruntowej wzdłuż torów oraz po nieczynnym nasypie kolejowym (dopuszczony będzie ruch pojazdów rolniczych obsługujących okoliczne pola). Dalej - na dystansie 8,1 km – droga również będzie miała nawierzchnię bitumiczną, ale nieco mniejszą szerokość (2,5 m). W ciągu tego odcinka, zaprojektowanego po śladzie torów kolejowych, znajduje się efektowna przeprawa przez Piławę. Most ma 21 m długości i 5,2 m szerokości. Konstrukcja zbudowana z dwóch stalowych, nitowanych dźwigarów wyniesiona jest około 10 m nad rzeką. W ramach inwestycji zostanie wyremontowana i dostosowana do ruchu rowerzystów oraz pieszych.

Wybudowanie 9,5 km ścieżki i modernizacja mostu to nie koniec ulepszeń infrastruktury turystycznej w tej okolicy. Odcinek z Łubowa do kolonii Rakowo, poprowadzony pod drodze powiatowej, zostanie oznakowany. Nowe znaki ułatwiające przejazd przez miasteczko pojawią się również w Bornem Sulinowie. Ponadto przygotowywany jest również przetarg, którego efektem będzie przedłużenie tej trasy w stronę Szczecinka. Ścieżka rowerowa z Bornego Sulinowa do miejscowości Krągi, tak jak połączenie z Łubowem, ma być gotowa w 2022 roku.

Rozbudowę sieci szlaków rowerowych realizuje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim WZ i lokalnymi samorządami. Cztery główne długodystansowe trasy rowerowe na Pomorzu Zachodnim będą liczyły ok. 1100 km. Najdłuższa, ponad 400-kilometorwa, Trasa Pojezierzy Zachodnich (nr 20), prowadzi z Siekierek, na polsko-niemieckiej granicy, przez niezwykłą krainę jezior: Myślibórz, Barlinek, Choszczno, Ińsko, Drawsko, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek.

https://www.miastozwizja.pl/rowerem-po-dawnych-torach

Droga krajowa nr 20 ominie Szczecinek

Budowa najnowszej obwodnicy miasta wchodzi w kolejną fazę

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20 złożyła firma Budimex. Wartość wybranej oferty to ok. 106,6 mln zł.

Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wykonawca będzie miał 17 miesięcy od momentu podpisania umowy. Realizacja robót budowlanych ma potrwać 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca. Zgodnie z powyższymi terminami inwestycja zostanie udostępniona kierowcom w 2025 roku.  

 Całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego ze Szczecinka  

Od jesieni 2019 roku funkcjonuje obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak DK20 prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi. Nowa trasa od południa ominie Szczecinek i połączy obwodnicę w ciągu DK20 z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km.  

Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została uzyskana w roku 2012. Była to decyzja wspólna z obwodnicą w ciągu S11. Wówczas jednak do realizacji skierowano wyłącznie odcinek w ciągu drogi ekspresowej. Dalsze prace przygotowawcze dla odcinka w ciągu DK20 ruszyły w roku 2019, natomiast w roku 2020 inwestycja ta znalazła się wśród dziewięciu projektów przewidzianych do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim. Otworzyło to możliwość realizacji obwodnicy. 

https://www.miastozwizja.pl/droga-krajowa-nr-20-ominie-szczecinek

"Muzy Wieczorem" przed ratuszem

KTT AIDA i Orkiestra Szkoły Muzycznej przygotowały dla nas wyjątkowy muzyczno-taneczny spektakl

Po wielu miesiącach życie kulturalne powoli powraca do normalności. Nie da się ukryć, że wielu z nas z niecierpliwością czekało na okazję do wyjścia z domu, odpoczynku od codziennych obowiązków, spotkania z przyjaciółmi i spędzenia czasu na cieszeniu się dobrą muzyką i wyjątkowym widowiskiem. To wszystko mogliśmy znaleźć w piątkowy (4 czerwca) wieczór w centrum naszego miasta.

Na placu przed ratuszem stanęła nie jedna, ale dwie sceny, na których przez blisko dwie godziny trwał wyjątkowy muzyczno-taneczny spektakl. Zaprosili nas na niego tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego AIDA oraz muzycy z Orkiestry Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga. Podzielili się oni z nami efektami ostatnich miesięcy swojej ciężkiej pracy, zapraszając mieszkańców na niesamowite widowisko, w którym talent muzyczny raz po raz przeplatał się z taneczną pasją.

Piątkowy koncert zorganizowany pod hasłem „Muzy wieczorem” przyciągnął na Plac Wolności prawdziwe tłumy mieszkańców, którzy nie szczędzili artystom gromkich braw. W programie mogliśmy usłyszeć m.in. utwory Sinatry, Mozarta, Saint-Saens, Weinberga, Gergsona, Webbera, Bizeta, Kovacsa, a także podziwiać dopracowane taneczne choreografie.

https://www.miastozwizja.pl/muzy-wieczorem-przed-ratuszem

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk