Szlak rowerowy Szczecinek - Borne Sulinowo. Kiedy?

Miasto z Wizją / 19.03.2021 / Komentarze
Wicemarszałek Sobieraj: Zarząd Województwa dokłada wszelkich starań, aby zapewnić finansowanie inwestycji w sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego

O tym, że budowa tras rowerowych na Pomorzu zachodnim napotkała na trudności, głównie z przyczyn finansowych, pisaliśmy pod koniec grudnia ub. roku w artykule: "Rowerem pośród jezior i lasów. Szlak rowerowy do Bornego Sulinowa z opóźnieniem"

Okolicznościami perturbacji w zakresie rowerowych inwestycji zainteresował się szczecinecki radny Sejmiku Wojewódzkiego Jakub Hardie-Douglas, który wystosował do Marszałka Województwa interpelację w tej sprawie.

Odpowiedział na nią wicemarszałek Tomasz Sobieraj. W piśmie udostępnionym przez radnego naszej redakcji czytamy, m.in.:

W odpowiedzi na złożoną przez Pana interpelację Nr 106/2020 zapewniam, że Zarząd Województwa dokłada wszelkich starań, aby zapewnić finansowanie i umożliwić realizację wszystkich inwestycji przewidzianych w „Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego". Do realizacji zaplanowane zostały cztery trasy: Velo Baltica, Trasa Pojezierzy Zachodnich, Blue Velo oraz Stary Kolejowy Szlak, co pozwoli na uruchomienie 1100 km tras rowerowych. Realizacja poszczególnych inwestycji danej trasy uzależniona jest zarówno od terminu zakończenia ich przygotowywania jak i dostępnych środków finansowych. Inwestycje dotyczące budowy odcinków Łubowo - Borne Sulinowo oraz Borne Sulinowo - Krągi z uwagi na wyczerpującą się alokację środków w ramach działania 4.9 RPO WZ, zostały zgłoszone do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (gdzie niestety nie uzyskały dofinansowania). Ponadto inwestycje te wraz z odcinkiem Krągi - Szczecinek zostały ujęte w fiszkach do Krajowego Programu Odbudowy. W przypadku braku możliwości realizacji w/w inwestycji w ramach środków z Krajowego Programu Odbudowy, dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić finansowanie w ramach RPO WZ 2021-2027. Jednocześnie informuję, że realizacja odcinków w ramach aktualnego RPO WZ możliwa będzie w przypadku wystąpienia oszczędności.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Biuro Prasowe UM WZ