Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.08.2022 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Jazz, auta z epoki i przednia zabawa

W Szczecinku jak w Nowym Orleanie

To prawdziwa gratka dla miłośników dobrego jazzu, a także fanów motoryzacji, zwłaszcza w jej zabytkowej odsłonie.

Dziś (sobota 30.07) zespół jazzowy Dixie Band zaprosił mieszkańców Szczecinka na VII edycję imprezy pod nazwą Dixie Rajd Old Mobile. Tym samym kolejny już mogliśmy przenieść się do lat 20-30 ubiegłego stulecia, aby spędzić czas wśród wyjątkowych, unikatowych pojazdów, które kilkadziesiąt lat temu można było spotkać na ulicach wszystkich miast świata. Wszystko to oczywiście z jazzem w tle.

VII Dixie Rajd Old Mobile rozpoczął się paradą oraz przejazdem pojazdów deptakiem od CH Aria w kierunku muszli koncertowej.

- Nasza impreza to swoiste połączenie muzyki z okresu lat 20 i 30 minionego wieku z motoryzacją z tamtego okresu - mówili nam członkowie Dixie Band. - Z okazji kolejnej edycji naszej imprezy do Szczecinka przyjechało kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów z całego kraju. Jestem przekonany, że dzięki naszej imprezie mieszkańcy Szczecinka i Barwic odbędą niesamowitą podróż w czasie.

Wiekowe pojazdy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Ich właściciele cierpliwie odpowiadali na wiele pytań. Jedno było zawsze takie samo - czy to cacko jeździ?

Od siebie dodajmy, że wszystkie pojazdy zaprezentowane dziś koło Muszli Koncertowej przyjechały na miejsce galerii "o własnych siłach".

Poranne spotkanie na deptaku było zaledwie wstępem do trwających przez cały dzień wydarzeń odbywających się w ramach VII Dixie Rajd Old Mobile.

Art Piknik Festival pełen wrażeń i emocji

Szczecineckie święto muzyki, kultury i sztuki - przeżyjmy to jeszcze raz

Z każdą kolejną edycją (w tym roku była to już dziewiąta) Szczecinecki Art Piknik Festival stale się rozrasta, skupiając wokół siebie coraz to nowych artystów, jednocześnie ponowienie przyciągając nad Trzesiecko tych, którzy odwiedzili nas w latach ubiegłych. Tak było i tym razem. Także forma tej kilkudniowej imprezy nabiera coraz większych rozmachów.

Docenili to mieszkańcy Szczecinka, którzy wybierając projekty Budżetu Obywatelskiego 2022 oddali głosy na artpiknikową imprezę, przeznaczają zarazem na jej organizacje blisko 200 tys. zł. 

Tegoroczny Art Piknik - szczecineckie święto kultury, sztuki i muzyki rozpoczęło się w miniony weekend tradycyjnym performance przy byłym Klubie Muzycznym Hi-Hat oraz wernisażem malarstwa Łuksza Milaka-Kalinowskiego w Galerii Zamku Książąt Pomorskich 

Później było już tylko bardziej imponująco - koncerty, m.in. Marii Peszek, teatry, wystawy, wernisaże i afterparty.

Reasumując: IX Art Piknik przeszedł już do historii i z pewnością na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Szczecinka. To zasługa nie tylko artystów goszczących nad Trzesieckiem, ale również tych, którzy wytrwale, w pocie czoła pracowali nad realizacją artpiknikowego harmonogramu, m.in. pracowników Samorządowej Agencji Promocji i Kultury oraz pomysłodawcy imprezy Rafała Staniszewskiego.

Tegoroczny Art Piknik relacjonowaliśmy dla Państwa dzień po dniu dzięki uprzejmości jego uczestników. O wydarzeniach szczecineckiego święta kultury, sztuki i muzyki w postach na:

https://www.facebook.com/miastozwizja.szczecinek/

Cześć i Chwała Bohaterom!

Szczecinek oddał hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego

Burmistrz Maciej Makselon: Powstanie Warszawskie było i jest lekcją dla nas wszystkich. I jestem przekonany, że nikt z nas nie spodziewał się, że cierpienie i śmierć, które niesie ze sobą wojna tak szybko wróci pod granice naszego kraju. A jednak!

1 sierpnia punktualnie w godzinę "W" przy dźwiękach syren alarmowych, przy symbolicznej kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym, rozpoczęła się uroczystość poświęcona pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas, burmistrzowie Maciej Makselon i Dorota Rusin-Hardenbicker, starosta Krzysztof Lis oraz radni Rady Powiatu Szczecineckiego i Rady Miasta Szczecinka z przewodniczącymi Katarzyną Dudź i Cezarym Jankowskim, młodzież, harcerze i mieszkańcy Szczecinka. Na uroczystość przybyła również liczna reprezentacja kibiców Legii Warszawa. 

O godz. 17 zebrani w skupieniu wysłuchali ryku syren, a gdy umilkły Legioniści odpalili czerwone race i trzykrotnie wznieśli okrzyk: Cześć i Chwała Bohaterom! Wszystko to na tle transparentu z napisem: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM. 

-W 78. rocznicę Powstania Warszawskiego, jak co roku gromadzimy się na szczecineckim cmentarzu, by oddać hołd i cześć wszystkim bohaterom walczącym w 1944 roku na ulicach naszej stolicy. Tym, którzy 1 sierpnia o godzinie 17 wyszli z bronią w ręku i stawili opór okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wielu z nich zginęło, wielu poniosło rany. Ogrom cierpienia dotknął także cywilną ludność naszej stolicy - mówił gospodarz uroczystości wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon.

- 15 tysięcy poległych żołnierzy Armii Krajowej, kolejne 15 tysięcy wziętych do niewoli i 20 tysięcy rannych. W końcu śmierć od 150 do 200 tysięcy cywilów – to tragiczny bilans 63 dni powstańczych walk w Warszawie. Mieście, które praktycznie przestało istnieć. Systematycznie niszczone przez Niemców będzie podnosiło się z ruin i odbudowywało przez kolejne dziesięciolecia.

Powstanie wybuchło, mimo, że Polacy nie mieli praktycznie żadnych szans na zwycięstwo ze znacznie lepiej wyposażoną armią niemiecką. Morale powstańczej walki, szczególnie w pierwszych dniach zrywu było jednak bardzo silne. A po stolicy niosły się słowa popularnej wtedy pieśni:

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Powstanie Warszawskie, choć militarnie przegrane i okupione krwią tysięcy młodych Polaków, stało się naszym, polskim moralnym zwycięstwem. Swego rodzaju mitem, który miał realny wpływ na losy naszego państwa i narodu po 1945 roku. To m.in. Powstanie Warszawskie dało nam narodową siłę do pokonania komunizmu i odzyskania pełnej niepodległości po 1989 roku. Powstańcy byli i nadal są bohaterami, a ich patriotyczna postawa to przykład dla kolejnych pokoleń Polaków.

Dziś m.in. dzięki poświęceniu powstańców warszawskich możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Jestem zaszczycony, że razem z Państwem mogę oddawać im hołd. Wszystkim serdecznie dziękuję za przybycie na dzisiejsze uroczystości. Dziękuję kombatantom, parlamentarzystom i samorządowcom. Dziękuję harcerzom i uczniom, ale także kibicom warszawskiej Legii za oryginalną oprawę tego wydarzenia. To bardzo ważne, że możemy być tu wszyscy razem.

Szanowni Państwo,

Powstanie Warszawskie było i jest lekcją dla nas wszystkich. I jestem przekonany, że nikt z nas nie spodziewał się, że cierpienie i śmierć, które niesie ze sobą wojna tak szybko wróci pod granice naszego kraju. A jednak!

Wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie każe nam na nowo spojrzeć na kwestię bezpieczeństwa naszego kraju. Bo choć to gwarantowane jest m.in. przez Sojusz Północnoatlantycki, to jednak wojna od pokoleń nie była prowadzona tak blisko polskiej ziemi. Ukraina bestialsko zaatakowana przez rosyjskiego najeźdźcę dzielnie broni się od lutego. I tak, jak 78 lat temu nasi rodacy ginęli na ulicach Warszawy, tak przez ostatnie miesiące Ukraińcy giną na ulicach Charkowa, Mariupola czy Kijowa.

Wojna wróciła do Europy. Rosja przypomniała światu o swoim prawdziwym obliczu. Rosyjscy żołnierze nie tylko toczą wojnę na terenie niepodległego i niezależnego państwa ukraińskiego. Dopuszczają się tam też zbrodni na ludności cywilnej. Gwałcą kobiety i dzieci, a na zajętych trenach prowadzone są wywózki i przesiedlenia. Praktyki takie do tej pory znane były nam tylko i wyłącznie z podręczników historii. Tymczasem okazało się, że nie jest to zamierzchła przeszłość ale straszna teraźniejszość wielu mieszkańców Ukrainy.

Dlatego tak ważna jest nasza solidarność i wsparcie zaatakowanego sąsiada. Polacy, w tym także mieszkańcy Szczecinka celująco zdali w ostatnich miesiącach egzamin z pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną. Potrafiliśmy wykazać się ponadprzeciętną empatią i doskonałą organizacją. Pomagali zwykli ludzie, w pomoc włączały się organizacje pozarządowe, samorządy, cześć działań koordynowana była na szczeblu centralnym. Dzięki temu wspólnie uratowaliśmy wiele matek i dzieci uciekających przed piekłem wojny. Dziś jeszcze raz wszystkim Państwu za tę pomoc serdecznie dziękuję. To wielki dar serce i dowód na to, że potrafimy zjednoczyć się w trudnych sytuacjach.

Musimy jednak pamiętać, że Ukraina i Ukraińcy wciąż potrzebują naszego wsparcia. Zarówno tego udzielanego zwykłym ludziom, jak i tego na poziomie polityki międzynarodowej. Takiego wsparcia, zdecydowanej międzynarodowej reakcji potrzebowali też Powstańcy Warszawscy. W ich przypadku górę na ludzką solidarnością wzięły międzynarodowe interesy mocarstw, w tym przede wszystkim Związku Radzieckiego. Dzisiaj Rosja, która bezpośrednio nawiązuje przecież do spuścizny ZSRR także stara doprowadzić do jak najkorzystniejszego dla siebie końca wojny na Ukrainie. Nie może być na to naszej zgody. Polska i Europa muszą być silne, zjednoczone i zdeterminowane w tej sprawie. I to mimo różnego rodzaju szantaży i rozgrywek prowadzonych przez Rosję Władimira Putina.

Szanowni Państwo,

Jak mówi łacińskie przysłowie: historia jest nauczycielką życia. I z całą pewnością historia walki, którą toczyli Powstańcy Warszawscy może być dla nas cenną życiową lekcją. Jest to także lekcja, dla wszystkich, którzy kreują dzisiaj politykę międzynarodową i decydują o działaniach nie tylko naszego kraju, ale także całej Unii Europejskie. Dlatego jestem przekonany, że 63 dni walki, która rozpoczęła się w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku nie poszły i nigdy nie pójdą na marne. Bohaterowie, którzy wtedy walczyli i ginęli za wolną Polskę nie tylko są wciąż żywi w naszej pamięci, ale także dają nieskazitelny przykład kolejnym pokoleniom Polaków i Europejczyków. Pamięć o ich heroicznej walce to nasz patriotyczny obowiązek.

Cześć i chwała Bohaterom!

Zwieńczeniem skromnej, ale bardzo podniosłej uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Spoczęły one u stóp symbolicznej kwatery żołnierzy AK. Zapłonęły też znicze przyniesione przez uczestników uroczystości.

38 mieszkań dla szczecinecczan za ponad 11 mln zł

Trwa budowa budynku mieszkalnego, wielorodzinnego przy ul. Polnej (na terenie byłych koszar jednostek wojskowych Garnizonu Szczecinek) - obok budynku Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Inwestorem jest ZGM-TBS.

- Szczecinek wzbogaci się o 38 mieszkań (3 klatki schodowe) - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak. - Całkowity koszt inwestycji realizowanej przez ZGM to 11,25 mln zł brutto. Dofinansowanie z Miasta Szczecinek poprzez dokapitalizowanie ZGM TBS wynosi 7,752 mln zł, w tym dopłata z Funduszu Dopłat BGK - 6.2 mln zł.

Nowy budynek stanie równolegle do ul. Polnej i będzie miał kształt litery "C". To ze względu na chęć zachowania istniejącego nieopodal dębu.

Warto nadmienić, że na parterze zaprojektowano 10 mieszkań dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Finalizację inwestycja zaplanowano w 2023 roku. 

Ważne wsparcie dla zachodniopomorskich sołectw

Małe, ale ważne dla mieszkańców obszarów wiejskich inwestycje niebawem zostaną zrealizowane w Turowie i Kusowie. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas podpisali, 3 sierpnia br., umowy, które przyznają finansowe wsparcie z „Grantów sołeckich”.

- W województwie mamy 1800 sołectw, takich dużych rodzin, które chcą ze sobą spędzać czas, chcą integrować się. Widzimy, że ciągle jest duże zapotrzebowanie na wsparcie tworzenia różnego rodzaju miejsc spotkań, siłowni pod chmurką czy placów zabaw. Chcemy budować społeczność przyjazną, otwartą. Nasze społeczeństwo zmienia się, nie zawsze w dobrym kierunku. To ważne by podstawą w kontaktach międzyludzkich był dialog. Uważam, że właśnie dzięki takim programom jak Granty sołeckie, budowa małej infrastruktury sportowej czy Społecznik udaje się nam budować życzliwą społeczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- „Granty sołeckie” są konkursem, który bezpośrednio wspiera działania inwestycyjne na obszarach wiejskich. Dzięki przyznanym środkom możliwa jest realizacja najpilniejszych inwestycji, które wskazują mieszkańcy sołectw. Doceniam również wsparcie przyznawane przez Urząd Marszałkowski na budowę stacji meteorologicznych i w ramach grantów strażackich. Dbam o to, aby powiat szczecinecki rozwijał się, co jest możliwe właśnie dzięki dobrej współpracy z Samorządem Województwa - informował Radny Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas, obecny podczas podpisywania umów.

Na terenie gminy Szczecinek pojawią się dwa nowe miejsca integracji społecznej.

Pierwsze z nich stworzone zostanie w Kusowie. Na zaadaptowanej działce gminnej ułożony zostanie polbruk oraz zamontowana wiata. Obiekt ten będzie służyć przede wszystkim integracji mieszkańców, ale także stanie się miłym miejscem odpoczynku dla rowerzystów (przez wieś biegnie szlak rowerowy).

Drugi projekt zakłada utworzenie, na terenie ogólnodostępnego kompleksu rekreacyjnego przy boisku sportowym w Turowie, plenerowego miejsca spotkań, służącego również do organizacji imprez. Będzie to możliwe dzięki wyrównaniu terenu o powierzchni 800 m2.

Na realizację tych działań do Kurowa i Kusowa trafi po 15 tys. zł. To kolejni z laureatów tegorocznego konkursu „Granty sołeckie”, którego celem jest wyróżnienie gminy, sołectwa, podejmującego wartościowe inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności takie jak: podnoszenie jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców, wzmacnianie udziału społeczności w podejmowaniu decyzji lokalnych, a także realizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i sportowym. Pula środków w tej edycji konkursu wyniosła 2,7 mln zł.

Dodatkowo, 2 sierpnia br., marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowy z wójtem Gminy Widuchowa, Pawłem Wróblem, dzięki którym w Lubiczu i Krzywinie staną wiaty rekreacyjne. W realizacji tych inwestycji również pomogą środki z „Grantów sołeckich”, po 15 tys. zł dla każdego sołectwa.

Program Samorządowy - 3.08

Dziś naszymi gośćmi są Mariusz Getka i Marcin Bocheński

Obaj panowie wraz z grupą dzieci - uczniów szczecineckich szkół przebywali z wizytą w zaprzyjaźnionym ze Szczecinkiem francuskim mieście Noyelles sous Lens.

Na wakacjach nad Sekwaną młodzi szczecinecczanie w towarzystwie swoich francuskich przyjaciół poznawali m.in. historię Francji a pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu złożyli wiązanki kwiatów.

https://www.youtube.com/watch?v=uL6c_l0Icfc&t=1s

Ruszył długo wyczekiwany remont ul. Kołobrzeskiej

Droga otrzyma m.in. nową nawierzchnię bitumiczną na odcinku blisko 1 km

Rozpoczął się remont ul. Kołobrzeskiej w ciągu DW 172 na odcinku od ronda przy skrzyżowaniu z ul. Karlińską do ronda przy skrzyżowaniu z ul. Koszalińską. Koszt robót to bisko 1,2 mln zł. Inwestorem jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, wykonawcą firma "Pol-Dróg" Drawsko Pomorskie.

Roboty potrwają około 90 dni roboczych. Ulica w czasie remontu będzie przejezdna (wykonywana etapami) na jednym pasie ruchu. 

Coraz bliżej remontu zabytku przy torach

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dworcowych robót

Pod koniec marca w artykule: "Dworzec kolejowy należy już do Szczecinka" pisaliśmy o otrzymaniu przez miasto prawa własności (na cele budowlane) do parceli kolejowej zabudowanej obiektem dworca kolejowego PKP. Tym samym liczący około 110 lat zabytek stał się własnością miasta, choć jeszcze samorząd musi podpisać akt notarialny na przejęcie nieruchomości.

Co dalej? - długo oczekiwany remont zabytku przy torach. Nie będzie to tanie przedsięwzięcie. Jak powiedział nam burmistrz Daniel Rak (wypowiedź z początku czerwca br.)

https://miastozwizja.pl/blizej-remontu-zabytku-przy-torach

https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-206

przewidywane koszty remontu kolejowego obiektu to około 16 mln zł. Jednak to ceny szacowane w III kwartale ubiegłego roku. Na dziś z pewnością będzie sporo drożej.

Burmistrz nie ukrywa, że miasta nie stać na taki wydatek z własnego budżetu.

- Już otrzymaliśmy wsparcie w wys. 1,66 mln zł w ramach Narodowego Programu Inwestycji Lokalnych. To kwota dedykowana remontowi strefy pasażerskiej. Teraz dotarła do nas informacja z konferencji prasowej o kolejnym wsparciu, tym razem kwotą 11,5 mln zł. To dobra informacja dla samorządu i mieszkańców Szczecinka - mówi burmistrz.

- Mamy już wykonaną kompletną dokumentację projektową przebudowy dworca. Ona jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy wspominanej strefy pasażerskiej. Druga - pozostałych pomieszczeń dworcowych.

Więcej na ten temat w Programie Samorządowym Miasta:

https://www.youtube.com/watch?v=ikT3JBJbilA

Tymczasem miasto ogłosiło przetarg na pierwsze prace remontowe. Firmy, które zamierzają pracować w Szczecinku maja czas na złożenie ofert do 2 września. Jeżeli procedura przetargowa przebiegnie bez problemów, roboty na b przy torach powinny ruszyć na przełomie października i listopada.  

DWORZEC PKP

Nazwa inwestycji: Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Szczecinku.

Opis inwestycji:

Przebudowa i adaptacja, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku dworca na cele działalności społeczno - kulturalnej, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dworca.

Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1237;

Parametry obiektu: 

- powierzchnia użytkowa SAPiK - 1439,69 m2, powierzchnia użytkowa PKP - 205,31 m2;

- razem powierzchnia użytkowa - 1645,00 m2;

- powierzchnia zabudowy - 862,15 m2;

- kubatura - 10.776 m3;

Zakres robót budowlanych: 

remont elewacji, remont i wymiana elementów zewnętrznych, schody granitowe, kraty, balustrady, wzmocnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, izolacje przeciwwodne w tym iniekcja krystaliczna ścian, docieplenie ścian zewnętrznych od strony wnętrza, przebudowa wnętrz z aranżacją nowych funkcji, wymiana, renowacja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja oryginalnych fryzów w holu dworca i w sali baletowej, wzmocnienie konstrukcji drewnianych stropów, wykonanie nowych stropów w skrzydle północno-wschodnim, montaż dwóch dźwigów osobowych, odrestaurowanie klatek schodowych, wymiana i budowa nowych, nowoczesnych instalacji (wod-kan, ciepłej wody użytkowej, ogrzewczych, gazowych, wentylacji i wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznych, słaboprądowych, odgromowych), przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wartość kosztorysowa inwestycji - 13.558.228,32 zł brutto (poziom cen - III kw. 2021 r.).

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk