Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.12.2022 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

Szczecinek z bezpośrednimi połączeniami do stolicy i wielu dużych miast

W niedzielę 11 grudnia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Będzie aktualny do 11 marca 2023 roku. Później kolejarze wprowadzą kilka jego korekt, głównie ze względu na trwające i planowane remonty magistrali kolejowych. 

Ofertę połączeń przygotował zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, wspólnie z przewoźnikami, uwzględniając zamówienia na trasy i planowane w 2023 r. inwestycje na torach, peronach i dworcach.

Co się zmieni? U nas niewiele. W ciągu roku, głównie w sezonie letnim Szczecinek otrzyma bezpośrednie połączenia do wielu dużych miast w kraju, w tym oczywiście do Warszawy. Część z tych pociągów gościć będziemy w Szczecinku już w grudniu i kolejnych miesiącach.

Analiza rozkładu jazdy w okresie 11.XII - 11 III

Pierwszy skład z naszego dworca PKP ruszy w trasę o godz. 4.27 - do Szczecina, z kolej ostatni o godz. 20.53 - IC "Podhalanin" do Zakopanego.

O godz. 5.25 odjedzie pociąg do Słupska, o godz. 5.54 do Koszalina, o godz. 6.22 do Poznania, o godz. 6.31 do Chojnic, a o godz. 7.06 do Runowa Pom. Z kolei o godz. 7.20 pojedziemy IC "Podhalaninem" do Szczecina - przez Białogard, Świdwin, Łobez, Runowo Pom., a niespełna godzinę później (8.13) IC "Szkunerem" do Wrocławia.

Co wieczorem?

O godz. 18.27 pojedziemy do Chojnic, o godz. 18.45 do Runowa Pom. i Szczecina, o godz. 19.28 do Kołobrzegu, o godz. 19.54 do Słupska (IC "Szkuner" - przez Koszalin), o godz. 19.57 do Miastka, o godz. 20.22 IC "Przemyślaninem" do Przemyśla oraz o godz. 20.53 wcześniej wspomnianym IC "Podhalanin" do Zakopanego. Planowy przyjazd do stolicy Tatr o godz. 8.53.  

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zastrzega, że z uwagi na obfitą ilość prac remontowych na torach godziny odjazdów i przyjazdów pociągów z i do stacji Szczecinek mogą ulegać modyfikacji. Z tego powodu kolejarze apelują do pasażerów, aby przed podróżą dokładnie zapoznawali się ze zmienionym rozkładem jazdy. Te można znaleźć na stronach internetowych przewoźników. Ponadto informacji o rozkładzie jazdy udzielają pracownicy kas biletowych oraz drużyny konduktorskie w pociągach.

"Jesiotr" wraca na wędkarską mapę Szczecinka

Koło PZW po ponad rocznej przerwie wznowiło działalność

To dobra wiadomość dla szczecineckich wędkarzy - Koło PZW "Jesiotr" wznowiło działalność. Ma też nowego prezesa i zarząd.

W komunikacie, który otrzymaliśmy do redakcji Miasto z Wizją, czytamy m.in.:
Pod koniec listopada, podczas prezydium Zarządu Okręgu PZW w Koszalinie zatwierdzono powstanie nowego koła o starej nazwie "Jesiotr". W strukturach nowego koła działać będzie 18 członków na czele z nowym prezesem Kamilem Dolatem. Siedziba koła znajduje się przy ul. Kościuszki 22 (dawna siedziba Nadleśnictwa Szczecinek) jest czynna w poniedziałki od godziny 17. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby wstąpić do nowego koła oraz dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat zapraszamy do nas, polubień strony na Facebooku " PZW "Jesiotr" Szczecinek" oraz  odwiedzin sklepu wędkarskiego "Dobre Branie" przy ulicy Boh. Warszawy 10. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom naszych wędkarzy i wspólnie będziemy się cieszyć z powrotu koła PZW do Szczecinka.

Szczupak zamieszkał w Trzesiecku

Świąteczny prezent dla wędkarzy - od miasta

Dziś, poniedziałek do szczecineckiego akwenu wpuszczono 459 kilogramów narybku jesiennego szczupaka. To kolejne w tym roku zarybianie, realizowane w ramach programu rewitalizacji jeziora Trzesiecko, finansowanego przez Urząd Miasta.

Ryby do Szczecinka przyjechały z Ośna Lubuskiego. Cała akcja została przeprowadzona dzięki współpracy wędkarzy z Koła PZW "Jesiotr", strażników Społecznej Straży Rybackiej oraz pracowników szczecineckiego Ratusza.

Ostatnie planowane na ten rok zarybianie przeprowadzone zostanie w najbliższych dniach na jeziorze Lipno. Okręg Koszaliński PZW planuje tam wpuścić 100 kg karpia.

Tekst i foto: Mariusz Getka - prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Energetyczni eksperci debatowali nad Trzesieckiem

Wydarzenie pod patronatem burmistrza Daniela Raka

Szczecinek gościł dziś uczestników konferencji naukowej Miasta niezależne energetycznie. Wyzwania stojące przed Szczecinkiem w obliczu rosnących cen energii. Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Daniela Raka.

Do Centrum Konferencyjnego Zamek zjechali dziś nie tylko włodarze z ościennych samorządów, ale przede wszystkim energetyczni specjaliści na czele z nauczycielami akademickimi. Po powitaniu przez gospodarza, cykl prelekcji rozpoczął prof. Grzegorz Krzos. Wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zapewniał, iż transformacja energetyczna z wykorzystaniem OZE jest na wyciągnięcie ręki, a głównym jej surowcem powinny być odpady oraz biomasy.

Przybyły również z Dolnego Śląska (ale na co dzień pracujący na Politechnice Wrocławskiej) Tomasz Licznerski omówił z kolei coraz popularniejsze technologie wodorowe i to zarówno pod kątem produkcji jak i magazynowania tegoż źródła energii.

O tym, że energię możemy bez większych problemów produkować również z metanolu przekonywał z kolei dr inż Jacek Gliniak z National Yang Ming Chiao Tung University, a jak skutecznie pozyskać dofinansowanie na transformację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpowiadał Dariusz Lasota, pracownik firmy DDK Doradztwo i Szkolenia.

Jak zapewnił w rozmowie z nami Burmistrz Miasta Szczecinek, dzisiejsza konferencja jest początkiem dalszej dyskusji oraz pracy nad wyzwaniami energetycznymi nad Trzesieckiem.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Szczecineckiego Programu Samorządowego.

Tekst i foto: Adrian Wolanin - GRYF.tv

Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

To już 62 numer naszej gazety. Życzymy miłej lektury

Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres: redakcja@miastozwizja.pl

Burmistrz z Marszałkiem o bezpośrednim połączeniu kolejowym Szczecinka z Gdańskiem

Są duże szanse na uruchomienie pociągu. I to wkrótce!

Na początku października br. w artykule:

https://miastozwizja.pl/szczecineccy-studenci-apeluja-o-wiecej-pociagow-...

pisaliśmy o petycji młodych mieszkańców Szczecinka studiujących na uczelniach w Gdańsku w sprawie bezpośredniego polaczenia kolejowego Szczecinka z Trójmiastem. Niewykluczone, że postulat zostanie spełniony. I to wkrótce!

Sprawą od początku interesował się i zaangażował burmistrz Daniel Rak. Dziś (środa, 14 grudnia) burmistrz przebywał z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, gdzie w powyższej sprawie rozmawiał z wicemarszałkiem Leszkiem Bonna.

Dla naszych mieszkańców mamy dobre wiadomości.

- Wspólnie szukaliśmy możliwości bezpośredniego skomunikowania kolejowego Szczecinka z Trójmiastem, - mówi Daniel Rak. - Szanse na nowe pociągi do Gdańska są spore, a konkretne rozwiązania w tej sprawie pojawią się na początku przyszłego roku. Serdecznie dziękuję za merytoryczną i rzeczową rozmowę.

- Nowe połączenia to lepsza i szybsza komunikacja Szczecinka z Trójmiastem. A właśnie na tym zależało ponad 1200 osobom, które podpisały petycję w tej sprawie. Decyzje, które zapadły na dzisiejszym spotkaniu to także Wasz sukces.

Sprawę na swoim fan page na Facebooku skomentowa też wicemarszałek pomorskiego Leszek Bonna.

- Mieszkańcy Szczecinka mają marzenie lepszego skomunikowania kolejowego z Trójmiastem. Odwiedził mnie Pan Daniel Rak Burmistrz Szczecinka, który zapowiedział złożenie petycji w tej sprawie parafowanej przez 1200 mieszkańców. Przygotujemy koncepcje połączeń lepszego skomunikowania Szczecinka z Gdańskiem. Utrzymamy obecne połączenie z wykorzystaniem pociągu TUR i zaproponujemy dodatkowe połączenie. Deklaracje współpracy w tej sprawie złożył wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Poznaliśmy szczecineckich Wolontariuszy Roku 2022

Podczas tegorocznej edycji konkursu to zaszczytne i honorowe miano otrzymali Emilia Świątek-Dawlewicz i Rafał Romanowski

Dla osób, które na co dzień niosą bezinteresowną pomoc innym, nie chcąc nic w zamian, największą nagrodą – jak sami wielokrotnie mówią – jest uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jednak szczecineckim wolontariuszom zdecydowanie należy się nie tylko uznanie, ale także szczególne podziękowanie za ich pracę na rzecz innych.

Aby uhonorować tych, którzy przez cały rok wspierają osoby potrzebujące pomocy w ciężkich chwilach czy trudnych wyzwaniach, jakie stawia przed nimi życie, od wielu już lat w Szczecinku przyznawane są wyróżnienia i nagrody za ich trud i bezinteresowne działania.

Nie inaczej było również w tym roku. W środowe (14 grudnia) popołudnie w szczecineckim ratuszu odbyła się uroczystość w trakcie, której poznaliśmy najbardziej zasłużonych, którzy przez ostatni rok z potrzeby serca działali na rzecz innych osób. Gości przywitał gospodarz Gali - wiceburmistrz Maciej Makselon.

Podczas tegorocznej edycji konkursu zaszczytne i honorowe miano Wolontariusza Roku 2022 otrzymał Rafał Romanowski, zgłoszony przez Fundację Dobrerzeczy. Z kolei tytuł Wolontariusza Roku 2022 w kategorii „uczeń” otrzymała Emilia Świątek-Dawlewicz, zgłoszona przez Zespół Szkół nr 6).

Kapituła postanowiła wyróżnić wolontariuszy: Jakuba Lebieckiego -uczeń, zgłoszonego przez Szczecinecką Akademię Ratownictwa, Patrycję Sielską - uczennica, zgłoszoną przez 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, Justynę Dolat, zgłoszoną przez Joannę Redźko oraz Joannę Szczepańską zgłoszoną przez Szkołę Podstawową nr 6.

Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić też organizacje:

* 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego.

* Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego.

* Zespół Szkół nr 6 im. St. Staszica.

Ponadto Kapitułą Konkursu postanowiła przyznać własne wyróżnienie w ramach „Wolontariusza Roku 2022" Tymonowi Pień kosowi.

Wyróżnionym pogratulował wiceburmistrz Maciej Makselon:

W tym roku kapituła konkursu obradowała w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, animator społeczności lokalnej Lidia Pieńkos, prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego i rzecznik osób niepełnosprawnych Ewa Tomczyk, dziennikarz Ryszard Bańka oraz prezes Wojskowego Koła PTTK Wiarusy Bogdan Bereszyński. Komisja rozpatrzyła 12 zgłoszeń.

Młody karp w jeziorze Lipno

Zarybianie Polskiego Związku Wędkarskiego

To ostatnia w tym roku akcja zarybieniowa na szczecineckich jeziorach. Tym razem wędkarze pracowali na skutym lodem jeziorze Lipno. Do akwenu znanego z pięknych okazów karpia trafiło 100 kg dorodnego… karpia.

Jak zapewniają członkowie Koła PZW "Jesiotr", ryby były w znakomitej kondycji i bez problemów doczekają wiosennego sezonu wędkarskiego.

Foto: PZW "Jesiotr" Szczecinek

Na placu przed ratuszem możemy poczuć magię świąt Bożego Narodzenia

Jarmark Świąteczny zaprasza mieszkańców Szczecinka i ich gości

W piątek na placu przed ratuszem rozpoczął się Jarmark Świąteczny organizowany przez miasto, a nad którym patronat objęło Stowarzyszenie Miasto z Wizją. Wydarzenie potrwa sześć dni - do 21 grudnia. Stoiska będą czynne w godz. 11-19. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli więcej czasu na skorzystanie ze świątecznej oferty, jaką w tym roku przygotują dla nich zarówno lokalni, jak i przyjezdni wystawcy.

Podczas jarmarku na odwiedzających czeka 29 stoisk i 2 food trucki. Nie brakuje na nich aromatycznych potraw i napojów, a także grzanego wina oraz wielu smakołyków. Mieszkańcy Szczecinka mogą zaopatrzyć się m.in. w świeżą, smażoną lub wędzoną rybę, szaszłyki i inne smakołyki. Czekają na nas będą także smaczne wędliny, swojskie sery czy pieczywo na zakwasie.

Nie brakuje także propozycji dla łasuchów. Na świątecznych kramach pojawiły się pierniki, makowce i inne słodkie wypieki. Rozgrzać się można także ciepłą herbatą i kawą. A na tych, którzy wolą nieco bardziej wyskokowe napoje, tradycyjnie czeka grzane wino. Oczywiście na wszystkich odwiedzających czekają liczne kramy z wszelkiego rodzaju ozdobami i dekoracjami – również tymi wykonanymi ręcznie przez lokalnych i regionalnych artystów. Znajdziemy m.in. dekoracje świąteczne, bombki, świeczki, poduszki, stroiki, lampki, sztuczne choinki, świąteczne kartki i inne liczne ozdoby.

Jarmark to także doskonała okazja, aby kupić świąteczne drzewko i ozdoby, którymi przystroimy nasze choinki.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk