Minął tydzień
- Aktualności
Ostatnia droga czołgu T-34
Podróż z Parafii Wojskowej pod bunkier - siedzibę Muzeum Wału Pomorskiego
Legendarna maszyna bojowa II wojny światowej - czołg T-34/85 jest wielką atrakcją Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, mającego swą siedzibę w bunkrze przy ul. Kościuszki.
Historia szczecineckiego czołgu jest niezwykła. Po II wojnie światowej, w momencie tworzenia Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Okonku, T-34 trafił na tamtejszy poligon. W 1994 roku, gdy obiekt byłej lecznicy koni jednostek Garnizonu Szczecinek przy ul. Polnej (powstał w 1920 r.) zaadoptowano na Kościół Garnizonowy, czołg z poligonu pod Okonkiem przyjechał do Szczecinka i został ustawiony obok wojskowego kościoła. Przez ponad 10 lat był atrakcją militarnej parafii.
Po jej likwidacji (2014 r.) T-34 został darowany Muzeum Wału Pomorskiego i …zaczął się problem - w jaki sposób przetransportować ponad 30-tonowe bojowe "żelastwo" z ul. Myśliwskiej pod bunkier?
Szef szczecineckiego militarnego muzeum Piotr Letki poruszył "niebo i ziemię" i wyprosił pomoc wojska. Na początku lutego 2015 r. (zima była wówczas mocno śnieżna) za czołg wzięli się żołnierze 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Czarnem. Specjalny pojazd gąsienicowy na podwoziu czołgu T-55 (WZT-3, czyli wóz zabezpieczenia technicznego) ściągnął T-34 z betonowego postumentu na ziemię. Czołg został załadowany na pojazd transportowy i przewieziony pod bunkier. Stoi tam do dziś stanowiąc atrakcję muzeum.
Tego dnia żołnierze 1 RBL przewieźli też pod bunkier stojące koło kościoła armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze.
"Wiarusy" sposobią się na turystyczne szlaki
Rajdy piesze, rowerowe, samochodowe, spływy kajakowe i piknik na zakończenie sezonu
Wojskowe Koło PTTK "Wiarusy" rozpoczyna w tym roku 53 sezon swojej (nieprzerwanej) działalności. Plany "zmilitaryzowanych" turystów są bardzo ambitne. W kalendarzu imprez królują rajdy piesze, rowerowe, samochodowe oraz spływy kajakowe. Nie zabraknie też innych, atrakcyjnych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Nowy sezon "Wiarusy" rozpoczną rajdem "Zima 2023" - 15 stycznia, czyli spacerem szlakiem szczecineckich tablic pamiątkowych. W lutym będzie miał miejsce Turniej Kół Oddziału, a w marcu odbędzie się Rajd "Witamy Wiosnę". Z kolei w kwietniu "Wiarusy " zaproszą na Rajd "Leśne ścieżki - Młody Wagabunda z kartą rowerową".
Maj będzie obfitował w wydarzenia turystyczne: Krajoznawcza wycieczka autokarowa Szlakiem Piastowskim, Krajoznawcza wycieczka Malbork - Starogard Gdański, spływ na rozpoczęcie sezonu kajakowego w kole (jez. Trzesiecko) - Młodzieżowa Szkółka Kajakowa, Rajd Samochodowy "Majówka z Wiarusami" oraz Rajd "Majówka z rowerem".
W czerwcu turyści zaplanowali udział w czterech imprezach, w tym najważniejszej - Centralnym Rajdzie Górskim Wojska Polskiego "Bieszczady 2023".
W lipcu "Wiarusy" wezmą udział w plenerowej imprezie "XX Dni Henrykowskie" (Siemczyno) oraz wycieczce autokarowej na "Kaszubski Jarmark".
Sierpień będzie stał pod znakiem Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego "Czernica 2023". Odbędzie się też spływ kajakowy z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Rajd rowerowy na "Pożegnanie wakacji".
We wrześniu "Wiarusy" pojadą na inscenizację "Bitwy pod Krojantami" oraz wezmą udział w rowerowym rajdzie "Na spotkanie z jesienią".
Przed nimi też finał II edycji miejskiego konkursu turystycznego "Szczecinecki Wagabunda".
W październiku miłośników turystyki czekają dwa rajdy - "Pieczony Ziemniak" i "Trzesiecko", Sejmik krajoznawczo - turystyczny (Mielno) oraz Piknik na zakończenie sezonu turystycznego (Mysia Wyspa).
Bogaty w turystyczne wydarzenia rok zwieńczy wyjazd na jubileuszowy XV "Rajd Niepodległości" do Kołobrzegu.
- W tym roku zaplanowaliśmy, że zorganizujemy, przeprowadzimy oraz weźmiemy udział w 26 rajdach turystycznych pieszych i samochodowych, wycieczkach autokarowych, podróżach historycznych, spotkaniach, zlotach, zjazdach, zebraniach i spływach kajakowych - ujawnia "Miastu z Wizją" szef koła Bogdan Bereszyński.
- "Wiarusy" są otwarte dla każdego, kto ciekawy jest poznawać nie tylko nasz region, ale najpiękniejsze zakątki Polski. Reasumując: Każdy turysta znajdzie u nas coś dla siebie. Serdecznie zapraszam szczególnie najmłodszych turystów i zachęcam do brania udziału w projekcie Szczecinecki Wagabunda
Piękne ryby Parsęty
Wędkarze chwalą się swoimi okazami
1 stycznia na Parsęcie - królowej polskich rzek łososiowych rozpoczął się sezon połowowy 2023. Ryby dopisują, coraz częściej możemy podziwiać piękne okazy troci wędrownej i szczupaków, prezentowanych przez ich szczęśliwych łowców. Wśród nich są miłośnicy wędkowania z całej Polski. Reasumując, na Parsęcie ryba darzy. Zachęcamy do wypraw na "królową". Wędkarskie emocje zapewnione!
Dla porządku przypomnijmy, że połów na Parsęcie kosztuje. Wszystko na ten temat przeczytacie w artykule:
https://miastozwizja.pl/za-ile-polowisz-na-parsecie-0
Nasi wędkarze mogą kupić zezwolenia na połów na Parsęcie w Szczecinku. W tym celu należy odwiedzić siedzibę Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej przy ul Kościuszki 22.
Trwa akcja sprzedaży węgla
Urząd Miasta Szczecinek informuje, że jeżeli osoby uprawnione do preferencyjnego zakupu węgla nie dokonały tego do dnia 31 grudnia 2022 r., albo zakupiły węgiel w ilości mniejszej niż 1500 kg (1,5 tony) to od 1 stycznia 2023 r. do 15 kwietnia 2023 r. będą mogły zakupić taką ilość węgla, aby w sumie w sezonie grzewczym 2022-2023 zakup nie przekroczył 3 000 kg (3 ton). Warunkiem otrzymania węgla jest pozytywnie zweryfikowany wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego.
Przypominamy, że proces zakupu węgla przebiega następująco:
* składanie wniosku – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku, ul. Koszalińska 89,
* zakup węgla – Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 81,
* odbiór węgla (po dokonaniu wpłaty) – Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., ul. Sikorskiego 28.
W załączniku nowy wzór wniosku na zakup węgla obowiązujący od 1 stycznia 2023 r.
Opr. J. Gawrych
Załącznik:
wniosek_o_zakup_wegla_-_2023.pdf293.1KB
wniosek_o_zakup_wegla_-_2023.doc118KB
Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”
To już 63 noworoczny numer naszej gazety. Życzymy miłej lektury
Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.
Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.
Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres: redakcja@miastozwizja.pl
Perspektywy 2022 – Srebrna i Brązowa Tarcza dla szkół Powiatu
Ranking Liceów i Techników
Znane są ją najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dwudziesty piąty. W prestiżowym zestawieniu nie zabrakło również szkół dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki.
W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Kryteria Rankingu to m.in. sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych i wyniki egzaminu zawodowego.
Jak wypadły szkoły dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki?
13. miejsce w województwie zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety - 502. pozycja w kraju. Szkoła otrzymała Brązową Tarczę. II Liceum Ogólnokształcące przy ZS Nr 1 im. KEN zostało sklasyfikowane na 45. miejscu w województwie i poza pierwszym 1000 w kraju. Najlepszym technikum zawodowym w Szczecinku zostało TZ Nr 1 przy ZS Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej - 9. miejsce w województwie i 209. w Polsce. Placówka zdobyła w rankingu Srebrną Tarczę. Ponadto w Rankingu Maturalnym Techników 2023 znalazło się - na 163. miejscu w kraju. Na 35. miejscu w woj. znalazło się Technikum Zawodowe Nr 5 przy ZS nr 6 im. St. Staszica - w rankingu ogólnopolskim szkoła jest poza pierwszą 500-tką. Technikum Zawodowe Nr 4 (Zespół Szkół Technicznych) uplasowało się na na 52. pozycji.
Warto wspomnieć, że najlepszym liceum w Szczecinku zostało w tym roku Społeczne LO STO - 10. miejsce w województwie (było przed rokiem 12) i 351. miejsce w Polsce. Szkoła otrzymała Srebrną Tarczę. I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenko w Białym Borze zajęło 25. miejsce w województwie.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk