Za ile połowisz na Parsęcie?

Miasto z Wizją / 26.12.2022 / Komentarze
Znamy wędkarski cennik na sezon 2023

Tanio nie jest, ale z pewnością ceny za uprawianie sportu wędkarskiego na królowej polskich rzek łososiowych nie wystraszą wędkarzy.

Mowa o Parsęcie. Rybacki użytkownik obwodu - Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty opublikował ceny wędkarskich zezwoleń na 2023 rok.

Niestety, podobnie jak w Polskim Związku Wędkarskim i u innych gospodarzy szczecineckich wód, będzie drożej. Zezwolenie roczne na uprawianie amatorskiego połowu ryb na Parsęcie, dopływach, starorzeczach, rozlewisku Pyszka, zbiornika na Wogrze, na Kanale Drzewnym, jeziorach Baczyno, Baczynko i Rybackie oraz zbiornika Gruszewo - wszystkimi dozwolonymi na danych odcinkach metodami to wydatek 350 zł (podwyżka opłaty o 50 zł).

Rybacki użytkownik wody przewidział też ulgi. Młodzież do lat 18, seniorzy - osoby, które skończyły 65 lat oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności uiszczą roczną opłatę w wys. 245 zł (drożej o 35 zł).

Oczywiście można też wykupić zezwolenia okresowe. Np. zezwolenie 1-dniowe kosztuje 50 zł. Z kolei za 3-dniowe zapłacimy 80 zł, a za 7-dniowe - 130 zł. Można również nabyć zezwolenie miesięczne (30-dniowe). To wydatek w wys. 200 zł.

Nieco taniej kształtują sie opłaty za połów ryb (wyłącznie) na w/w wodach (oprócz rzeki Parsęty). Opłata roczna za połów wszystkimi dozwolonymi na danych wodach metodami wynosi 150 zł. Również w przypadku tych łowisk, Związek przewidział ulgi dla nastolatków, seniorów i osób niepełnosprawnych.

a) zezwolenie roczne - 150 zł

- zniżka dla młodzieży do 18 lat, osób powyżej 65 r. życia, rencistów oraz dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (dotyczy opłaty całorocznej) – 105 zł

b) zezwolenie okresowe - 1 dniowe - 40 zł,

c) zezwolenie okresowe - 3 dniowe - 50 zł,

d) zezwolenie okresowe - 7 dniowe - 70 zł,

e) zezwolenie okresowe – 14 dniowe – 100 zł.

UWAGA:

ZMiGDP poinformował, że istnieje możliwość wykupienia zezwolenia na 2023 rok według starych stawek. Aby została naliczona dotychczasowa stawka, należy wpisać datę grudniową rozpoczęcia zezwolenia (np. 31 grudzień 2022).

Zezwolenie na połowy na Parsęcie, jej dopływach i zbiornikach obwodu, można kupić przez internet oraz w wybranych sklepach wędkarskich w regionie, m.in. w Połczynie Zdroju, Grzmiącej i Barwicach. Szczecineccy wędkarze mogą to uczynić również w siedzibie Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej przy ul. Kościuszki 22 (była siedziba Nadleśnictwa Szczecinek).

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marek Dywizjusz/ZMiGDP/Facebook