Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.08.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Wakacje 1965 nad jeziorem Trzesiecko

W cieniu Zamku Książąt Pomorskich wypoczywali letnicy z całego kraju

Były czasy, że niemal każdy skrawek terenu leżącego nad jeziorami Pojezierza Drawskiego był zagospodarowany na potrzeby turystów. Mowa o latach 60. ubiegłego stulecia.

Nie inaczej było w Szczecinku. Na zachodnim skraju miasta w sąsiedztwie bunkra mieliśmy solidnej wielkości i nieźle wyposażony kamping PTTK. Idąc w kierunku centrum nad jeziorem nie brakowało miejsc, gdzie wakacyjną porą stawali turyści z najdalszych zakątków kraju.

Przy ul. Kilińskiego (przy obecnej Stanicy Wędkarskiej) prężnie działał Ośrodek Wypoczynkowy TKKF "Fala". Były tam drewniane domki, było pole namiotowe (latem nie można tam było wcisnąć przysłowiowej szpilki) i skromne zaplecze turystyczne, m.in. uroczo położony pomost na jeziorze.

Odpocząć po trudach całorocznej pracy można też było w sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich. Zdjęcia, które prezentujemy przedstawiają obiekt turystyczny w wakacje 1965 roku. Stało tam kilkanaście drewnianych domków kampingowych - od strony obecnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior oraz przy wypływie rzeki Nizicy.

Na teren nazywany obecnie przez mieszkańców Szczecinka Parkiem Książąt można było się dostać z zamkowego dziedzińca lub przejść z nadjeziornej promenady drewnianym mostkiem.

Jak głosi tablica przy wejściu, obiekt należał do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Były tam noclegi i wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. kajaków.

Letnicy mogli odpocząć nad jeziorem korzystając też z drewnianego pomostu na Trzesiecku, z pełnowymiarowym basenem. W jego miejscu stoi teraz piętrowy, półokrągły pomost.

A w zamku? W zamku działał wówczas Dom Wycieczkowy "Zamek" II kategorii z jadłodajnią "Zamek" IV kategorii. Jako ciekawostkę dodajmy fakt, że formalności meldunkowe turyści, letnicy i wczasowicze mogli dopełnić w DW "Pomorski" przy ul. Bohaterów Warszawy 10. 

W latach 70. w miejsce drewnianych domków postawiono murowane. Ale to już historia na kolejną wakacyjną opowieść.

https://www.miastozwizja.pl/wakacje-1965-nad-jeziorem-trzesiecko

Dzień Dziecka z Legią Warszawa

Przednia zabawa zorganizowana przez szczecinecki Fan Club Mistrza Polski 2020

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest okazją do organizacji festynów, zabaw i spotkań. Wszystko po to, by nasi milusińscy w swoim dniu świetnie się bawili. W tym roku, ze względu na pandemie wirusa, wiele imprez się nie odbyło.  Jednak ta najważniejsza - tak!

O swoich milusińskich nie zapomnieli członkowie szczecineckiego Fan Club Legii Warszawa. Najzagorzalsi fani stołecznego klubu zorganizowali Festyn Dzień Dziecka z Legią Warszawa. Przednia zabawa trwa od południa na terenie przy Ślusarni. Są konkursy, gry, zabawy, pełną parą pracuje dmuchana zjeżdżalnia a spragnieni i głodni mogą wypić kawę, chłodne napoje czy spożyć smakowitą kiełbaskę z grilla.

Organizatorzy przygotowali sporo konkursów. Nagrody są znakomite. Można m.in. zdobyć piłkę nożną z autografami piłkarzy Legii i koszulkę meczową piłkarzy Mistrza Polski, również wiele innych gadżetów klubowych stołecznego zespołu.

To nie wszystko. Rozegrany zostanie m.in. turniej w FIFA. Są też pokazy ratownictwa medycznego a strażacy z OSP Gwda Wielka prezentują swój sprzęt ratowniczo - gaśniczy.

Zabawę i oprawę muzyczną tego znakomitego wydarzenia zapewnia DJ Przemo. Impreza potrwa do późnych godzin popołudniowych.

https://www.miastozwizja.pl/dzien-dziecka-z-legia-warszawa-1

Radni dali zgodę na przejęcie dworca

Zabytek przy torach dla miasta. Radni Porozumienia Samorządowego wstrzymali się od głosu

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, Polskie Koleje Państwowe po kilku latach "targów" zdecydowały wreszcie o nieodpłatnym przekazaniu dworca dla szczecineckiego samorządu.

Wpierw jednak miasto musiało przedstawić PKP plan zagospodarowania obiektu. Został on oceniony pozytywnie. Dziś (poniedziałek 27.07) na sesji nadzwyczajnej Rada Miasta dała zielone światło dla burmistrza dla dalszych działań. Niebawem dworzec będzie już w jurysdykcji Szczecinka.

Zabytek przy torach wymaga pilnego remontu. Nie jest tajemnicą, że będzie on dość kosztowny. Miasto w pojedynkę nie udźwignie takiego wydatku. Stąd starania ratusza o dofinansowanie prac konserwatorsko - remontowych ze środków zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych. Miejmy nadzieję, zakończone z powodzeniem.

https://www.miastozwizja.pl/radni-dali-zgode-na-przejecie-dworca

Dworzec PKP przejdzie w ręce samorządu

Maciej Makselon: Przed nami jeszcze stworzenie wyceny, protokołu uzgodnień, a także na samym końcu złożenie wniosku do ministerstwa

We wtorek przed szczecineckim Dworcem PKP odbył się krótki briefing. Z przedstawicielami mediów spotkali się wiceburmistrz Dorota Rusin-Hardenbicker oraz wiceburmistrz Maciej Makselon.  Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem konferencja prasowa była poświęcona właśnie kwestii przejęcia i wyremontowania budynku dworca przez lokalny samorząd. W trakcie wczorajszej sesji miejscy radni dali burmistrzowi zielone światło dla dalszych działań.

https://www.miastozwizja.pl/dworzec-pkp-przejdzie-w-rece-samorzadu

https://www.youtube.com/watch?v=cJNnnc9JT3Y&feature=emb_logo

Youtuberka zaprosiła widzów na wycieczkę po Szczecinku

To jej kolejna wizyta w naszym mieście

Mieszkańcy naszego miasta i przyjezdni, którzy regularnie goszczą nad Trzesieckiem, często zdążyli się już przyzwyczaić do widoku mijanych budynków, skwerów, parkowych alejek i ulicznych zakamarków. Jednak na wielu tych, którzy goszczą tu pierwszy raz, nasze lokalne widoki robią wrażenie – głównie pozytywnie. W sieci niekiedy możemy natknąć się na relacje wideo czy blogowe wpisy z eskapad podróżników, którzy odwiedzają nasze miasto.

Podobny materiał został opublikowany trzy miesiące temu w serwisie YouTube na kanale „Travel and Food TV” (teraz zmienił on nazwę na „Its MyrnaG”), który powstał w listopadzie minionego roku. Prowadzi go mieszkająca obecnie w Polsce zagraniczna youtuberka, która w ostatnim czasie odwiedza miejscowości położone w naszym województwie, a zrealizowanym materiałem dzieli się ze swoimi widzami. Przybliża swoim widzom nie tylko dane miejsca, ale także na swoim kanale pokazuje, jak przyrządzić prawdziwe polskie dania.

Teraz prowadząca kanał postanowiła ponownie odwiedzić nasze miasto i zrealizować tu nieco dłuższy materiał dla swoich widzów. Nie tylko spędziła tu więcej czasu, ale także odwiedziła więcej lokalizacji. Film ten pojawił się w sieci tydzień temu. Tym samym kolejny raz mamy możliwość podejrzenia, co przyjezdnym gościom spodobało się w naszym mieście najbardziej i jakimi widokami chcą dzielić się ze swoimi odbiorcami.

https://www.miastozwizja.pl/youtuberka-zaprosila-widzow-na-wycieczke-po-szczecinku

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=3XR3Lf4Ik1U&feature=emb_logo

W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon

Burmistrz skomentował poniedziałkową decyzję Rady Miasta dot. zgody na udzielenie przez ratusz pożyczki dla szpitala. Poinformował też o działaniach miasta mających na celu rewitalizację terenu wokół bunkra - siedziby Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza.

Nasz gość podsumował również wydarzenia minionego weekendu w Szczecinku oraz zaprosił na obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

https://www.miastozwizja.pl/program-samorzadowy-3007

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=4LotFoQGMDo&feature=emb_logo

Teren wokół bunkra zostanie zrewitalizowany

Wiceburmistrz Maciej Makselon: Chcemy wzmocnić turystykę militarną, a teren Muzeum Wału Pomorskiego ma duży potencjał

W minionym tygodniu w Szczecinku gościł przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Na zaproszenie władz miasta przyjechał dyrektor współpracy terytorialnej i promocji. W spotkaniu wzięli udział także m.in. Prezes stowarzyszenia opiekującego się naszym szczecineckim bunkrem, Piotr Letki, prezes SzLOTu Mariusz Getka, wiceburmistrz Dorota Rusin-Hardenbicker oraz wiceburmistrz Maciej Makselon.  

Jednym z głównych punktów wizyty przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego było odwiedzenie „naszego” B-Werka zlokalizowanego przy ul. Kościuszki. To właśnie ten obiekt był tematem ponad godzinnej rozmowy pomiędzy urzędnikami i prezesami.

- Rozmawialiśmy o tym, jaką nasz szczecinecki bunkier i to co w nim jest posiada wartość historyczną. Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o potencjale, który jeszcze można rozbudować turystycznie. Pytaliśmy o jakie wsparcie możemy się ubiegać w Urzędzie Marszałkowskim na ten cel oraz z jakich źródeł czerpać dofinansowanie – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon.

- Cała koncepcja wzmocnienia tej turystyki militarnej na bazie tego naszego B-Werka jest taka, żeby to, co jest w bunkrze sprofesjonalizować. A powstało tam przecież bardzo fajne muzeum.  Ale chcemy również pomyśleć o takim bardziej profesjonalnym i szerszym zagospodarowaniu terenu dookoła bunkra. Tam jest jeszcze bardzo dużo przestrzeni, aby mógł tam powstać m.in. parking z prawdziwego zdarzenia, sanitariaty, ale również taka zamknięta część ekspozycji.

- Szczecinek jak wiadomo leży w szlaku umocnień Wału Pomorskiego. Nasz B-Werk był jednym z ważniejszych punktów oporu, jest w bardzo dobrym stanie. To, że został odkopany i pokazanie, jak wielka jest to budowla, jest naszym atutem i myślę, że mamy zarówno potencjał, jak i pomysł na to, żeby ten teren zagospodarować i stworzyć taką fantastyczną atrakcję turystyczna nie tylko Szczecinka, ale również regionu i województwa

- To było dobre spotkanie, a zarys koncepcyjny przypadł do gustu przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon.

https://www.miastozwizja.pl/teren-wokol-bunkra-zostanie-zrewitalizowany

Unia Europejska dla Szczecinka

Dobiega końca perspektywa unijna 2014-2020. Do Polski z Brukseli (stan na dz. 31.12.2019 r.) trafiły olbrzymie pieniądze - blisko 450 mld zł. Część z nich - prawie 147 mln zł trafiły nad Trzesiecko. To wartość zawartych dotąd umów.

Jednak w przypadku Szczecinka to nie koniec unijnych inwestycji w kończącej się perspektywie finansowej. Klasyfikacja mocno się zmieni, m.in. po wliczeniu unijnego wsparcia dla budowy obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S11. Kwota unijnego dofinansowania tej największej drogowej inwestycji w dziejach Szczecinka to blisko 214 mln zł, czyli ponad 50 proc. całkowitych kosztów wschodniego obejścia miasta. 

Główny Urząd Statystyczny podał klasyfikację wszystkich 2477 gmin w Polsce. Do wszystkich trafiło unijne wsparcie. Np. Gmina Szczecinek

pozyskała z Brukseli ponad 55,6 mln zł.

https://www.miastozwizja.pl/euro-dla-szczecinka

Turyści chętnie korzystają ze szczecineckiej Karty Gościa

Łącznie do hoteli trafiło blisko 600 takich kart, które wydawane są przyjezdnym osobom

Wraz z początkiem lipca w naszym mieście uruchomiony został program partnerski pod nazwą „Szczecinecka Karta Gościa”. Ma ona gwarantować odwiedzającym nasze miasto turystom szereg atrakcyjnych zniżek na rozmaite atrakcje i usługi. Przyjezdni bardzo chętnie korzystają z tej opcji oraz z proponowanych przez lokalnych przedsiębiorców zniżek. Jak zainteresowanie programem wygląda po miesiącu od jego uruchomienia? Okazuje się, że jest ono całkiem duże.

- Już na drugi dzień od uruchomienia programu turyści korzystali z karty oraz z możliwości otrzymania zniżek w różnych punktach na terenie naszego miasta – mówi nam Mariusz Getka, dyrektor Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

W zaledwie kilka pierwszych dni od rozpoczęcia i jednocześnie od czasu uruchomienia programu wydano już kilkadziesiąt takich kart, które uprawniają turystów do otrzymywania zniżek. A liczba przyjezdnych osób chętnych do skorzystania z rabatów u lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej, rozrywkowej i gastronomicznej stale rośnie.

- Łącznie do hoteli trafiło 590 kart gościa. Zdarzyło nam się dowozić karty do hoteli, ponieważ ich zabrakło. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Otrzymujemy telefony nawet od turystów z zagranicy, którzy pytają o nasza kartę gościa i zasady, na jakich działa – mówi Sylwia Koczmeła ze Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Już myślimy nad rozwinięciem tej akcji w kolejnych sezonach. Pozostali przedsiębiorcy, którzy również chcieliby zostać partnerami tego programu, mogą to zrobić w każdej chwili - dodaje.

Każdy przedsiębiorca, prowadzący swoją działalność związaną bezpośrednio lub pośrednio m.in. z branżą turystyczną, gastronomiczną i rozrywkową, wciąż może przystąpić do wspomnianego programu. Tym samym w zamian za zniżki oferowane przyjezdnym posiadającym Szczecinecką Kartę Gościa, mogą mieć pewność, że turyści dowiedzą się o jego ofercie. Więcej szczegółów dotyczących zasad przystąpienia do programu można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 536 924 998.

https://www.miastozwizja.pl/turysci-chetnie-korzystaja-ze-szczecineckiej-karty-goscia

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra