Minister Rolnictwa chce przejąć ZS nr 6 wraz z całym mieniem szkoły!

Miasto z Wizją / 23.11.2016 / Komentarze
Do starostwa wpłynęło pismo z prośbą o jak najszybsze przekazanie placówki

Do Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo, w którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą do starosty Krzysztofa Lisa o rozważenie możliwości przekazania do prowadzenia przez wspomnianego ministra rolniczych szkół i placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica, dla którego organem prowadzącym jest właśnie powiat. Prośbę swoją motywował m.in. tym, ze szkolnictwo rolnicze wymaga wprowadzenia zmian i dostosowania do obecnych wymogów Społeczno-gospodarczych.

- Uznaję, że zaistniała potrzeba włączenia się Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w bezpośrednia realizację przygotowania kadr do współczesnych wyzwań sektora rolno-spożywczego. Jednym z narzędzi realizacji tego zadania jest przejęcie części szkół rolniczych. Pozwoliłoby to utworzyć sieć odpowiednio wyposażonych zespołów szkół centrów kształcenia rolniczego, które spełniałyby rolę wspomagającą w realizacji programów kształcenia praktycznego, również dla szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego – czytamy w piśmie skierowanym do starosty.

Jak wynika z jego treści, zawarcie tego typu porozumienia powinno zostać poprzedzone stosowną uchwałą i wyrażeniem zgody przez radnych Rady Powiatu. Wówczas popularny „rolniczak” zostałby przekazany ministerstwu wraz z… całym mieniem będącym w jego trwałym zarządzie. W piśmie tym nie zabrakło także prośby o jak najszybsze złożenie deklaracji w tej sprawie, co pozwoliłoby na natychmiastowe uruchomienie procedury związanej z przejęciem szkoły.

Jednak uspokajamy uczniów, ich rodziców oraz pedagogów z Zespołu Szkół nr 6. Jak nam powiedział członek Zarządu Powiatu Szczecineckiego Jakub Hardie-Douglas, starostwo nie jest zainteresowane przekazaniem placówki wraz z całym jej mieniem  Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Jednak, kierunek technik weterynarii wymaga dofinansowania i w tym zakresie powiat mógłby podpisać stosowne porozumienie o udziale ministerstwa w modernizacji pracowni szkolnych = mówi "Miastu z Wizją" J. Hardie-Douglas.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk