Można już testować Filfri Bikes

Miasto z Wizją / 15.10.2016 / Komentarze
W czterech punktach miasta pojawiły się nowoczesne bezobsługowe wypożyczalnie rowerów

Dziś (15.10) w Szczecinku ruszył system bezobsługowych wypożyczalni rowerów „Filfri Bikes”.  Nad projektem sieci wypożyczalni rozmieszczonych w różnych punktach naszego miasta od pięciu lat pracowała firma Comdrev. Ta sama, która przygotowywała podobne stacje dla SzLOT-u. Teraz firma postanowiła zaproponować mieszkańcom swój własny, ulepszony system.

- Po zakończeniu wewnętrznych testów, trwających w naszym mieście od ponad miesiąca, udostępnimy docelowo do użytku mieszkańców 20 rowerów oraz 4 stacje – przy ratuszu, zamku, kinie oraz hotelu Resiedence. Sezon rowerowy potrwa w tym roku znacznie dłużej, bo aż do końca listopada – mówi nam Filip Bielicki z Comdrevu. - Naszym założeniem było stworzyć możliwie jak najprostszy w obsłudze system, który pozwoli użytkownikowi na szybkie wypożyczenie i zwrot roweru. Konstrukcja roweru została dostosowana do wygodnego poruszania się w warunkach miejskich. Wszystkie rowery są białe z jasnoniebieskimi oponami. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do pierwszego systemu rowerowego o nazwie White Bike stworzonego w 1965 r w Amsterdamie przez Luud’a Schimmelpennink’a, uczynić nasz rower rozpoznawalnym oraz zachęcającym do częstego użytkowania.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca każdy, kto zarejestruje się na stronie www.filfri.eu i dokona opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł za pomocą przelewu lub karty płatniczej, będzie mógł za darmo korzystać z systemu i testować rowery. Aby móc zarejestrować się w systemie należy być pełnoletnim lub dostarczyć podpisaną przez rodziców lub opiekunów prawnych zgodę na korzystanie z systemu. Odpowiedni wzór należy pobrać ze wspomnianej strony i dostarczyć do sklepu firmy przy Placu Winnicznym 12.

- Jazda rowerem będzie darmowa, jeśli użytkownik raz w ciągu godziny wstawi rower do dowolnej stacji – dokona wypożyczenia i zwrotu – może to być ten sam rower lub może pobrać inny. Jeśli przekroczy ten czas. Cena za godzinę jazdy rowerem wynosi 3 złote – rozliczane w cyklu minutowym.  Zależy nam na jak największej ilości wypożyczeni i zwrotów, aby dokładnie przetestować działanie wszystkich elementów „w warunkach bojowych”.

Aby wypożyczyć rower wystarczy (po uprzedniej rejestracji) nacisnąć znajdujący się na terminalu zielony przycisk „enter”, a następnie zalogować się na swoje konto, podając również numer boczny roweru.  Logowanie będzie możliwe także dzięki użyciu specjalnej karty miejskiej w postaci breloka. Dodajmy, że wkrótce wypożyczenie jednośladu będzie możliwe także przy użyciu aplikacji w telefonie. Z kolei aby zwrócić rower, należy go jedynie wstawić go do wolnego stojaka w wybranej stacji.

- System na podstawie umieszczonego w rowerze identyfikatora sam rozpozna zwracany rower i automatycznie go rozliczy. Nie potrzeba robić nic więcej. Liczymy również na informację zwrotną od użytkowników, która jest dla nas niezwykle ważna, aby system był jak najbardziej przyjazny i działał bezawaryjnie – dodaje Filip Bielicki.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Filfri Bikes