Muzyczna uczta na ekranie kina "Wolność"

• Tv
Miasto z Wizją / 26.09.2017 / Komentarze
Burmistrz: To super projekt. Od kilku lat nam się wspaniale rozwija. Początkowo na sali bywało 50-60 osób. Dziś trudno o bilet

To z pewnością będzie - po raz kolejny - jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Szczecinku. Mowa o spektaklach muzycznych transmitowanych "na żywo" z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Najsłynniejsze opery świata w wykonaniu największych gwiazd muzyki poważnej będziemy mogli podziwiać "na żywo" na ekranie kina Wolność.

- Na inaugurację zobaczymy "Normę" Vicenza Belliniego - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - To bardzo znana opera, która powstała w 1831 roku (światowa prapremiera odbyła się 26 grudnia w Mediolanie, w La Scali - dop. red.) i od tego czasu nieprzerwanie gości na największych scenach operowych świata. "Norma" wyróżnia się m.in. tym, że są w niej partie sopranowe uważane za najtrudniejsze do wykonania z całego repertuaru operowego. Maria Callas była znana z tego, że w sposób perfekcyjny wykonywała arie "Normy". W październiku zobaczymy jeszcze w Szczecinku "Czarodziejski Flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wspaniałe przedstawienie, serdecznie państwa zapraszam.

Jak podkreślił burmistrz, Szczecinek jest już znany z transmisji "na żywo" przedstawień w Metropolitan Opera.

- Niebawem ukaże się artykuł w Gazecie Wyborczej - ujawnia nasz rozmówca. - Jesteśmy jednym z nielicznych miast na Pomorzu, które takie spektakle pokazują. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że na spektaklach jest pełna widownia, a bilety trudno dostać. I to jest niezwykle budujące, że w 40-tysięcznym mieście trzysta osób regularnie uczęszcza na spektakle operowe

Bilety na spektakle są dostępne w kasie kina 'Wolność". Cena wejściówki to 35 zł.

- Można też wykupić karnet na wszystkie przedstawienia. Wówczas za jeden spektakl zapłacimy 30 zł. Mamy też wyodrębnioną pulę biletów dla Szkoły Muzycznej. Cieszy to, że młodzi ludzie coraz chętniej oglądają spektakle z Metropolitan Opera - dodaje burmistrz.

- To super projekt. Od kilku lat nam się wspaniale rozwija. Początkowo na sali bywało 50-60 osób. Dziś trudno o bilet. Myślę, że na takie opery jak "Tosca" czy "Czarodziejski flet" trzeba będzie zamawiać wejściówki dużo, dużo wcześniej.

Warto dodać, że w Szczecinku będzie to trzeci sezon Metropolitan Opera: Live in HD - największej sceny operowej świata. Wszyscy śpiewacy operowi na świecie marzą, by kiedyś w swojej karierze zaśpiewać właśnie w Metropolitan.

Inauguracja muzycznego sezonu będzie miała miejsce w sobotę 7 października. Na pierwszy ogień idzie Norma - dwuaktowa opera tragiczna, z tekstem Felice Romaniego i muzyką Vicenza Belliniego. Rola tytułowa jest jedną z najtrudniejszych partii sopranowych w całym repertuarze operowym. W "szczecineckim" spektaklu wykona ją Sondra Radvanovsky. Początek spektaklu o godz. 18.55. Bilety można kupić w kasie kina "Wolność". Mona też zakupić karnet na cały sezon.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje z Metropolitan Opera w sezonie 2017/2018 - na ekranie kina Wolność:

7 października  Norma - Bellini

14 października  Czarodziejski Flet - Mozart