To nie żart - prawo jazdy na prima aprilis

Miasto z Wizją / 03.01.2017 / Komentarze
Szczecinek gotowy na przyjęcie kandydatów na kierowców

O tym, że w Szczecinku prowadzone będą egzaminy na prawo jazdy, pisaliśmy wielokrotnie. Decyzje "na górze" już zapadły (pozytywne), reszta należy do nas, a raczej do Starostwa Powiatowego. Na barkach powiatu leży, bowiem przygotowanie bazy logistycznej do teoretycznego i praktycznego prowadzenia egzaminów.

Wiadomo już, że filia Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinku otworzy podwoje 1 kwietnia br. Wówczas pierwsi kandydaci na kierowców zaczną popisywać się swoją wiedzą z zakresu ruchu drogowego i praktyczną umiejętnością prowadzenia pojazdów samochodowych. Siedziba szczecineckiej filii ZORD zostanie zlokalizowana przy ul. Kościuszki na terenie dawnego internatu i boiska sportowego Zespołu Szkół Medycznych (obecnie Zakładu Obsługi Nieruchomości).

- Zakończyły się prace remontowe drogi dojazdowej oraz placu manewrowego, na którym odbywać się będzie pierwsza część egzaminu praktycznego - informuje Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

- Trwają również prace przy przebudowie tzw. górki najazdowej, stanowiącej jeden z elementów egzaminu praktycznego - dodaje starosta Krzysztof Lis.

Decyzja w konsekwencji wymusiła weryfikację montażu finansowego przedsięwzięcia.

- Jeszcze przed świętami na sesji nadzwyczajnej zaproponowałem zmianę do budżetu i wprowadzenie środków finansowych, które pozwolą zrealizować tę inwestycję. Będzie to nas kosztować około 53 tys. zł - dodaje Starosta.

Podczas wcześniejszych ustaleń samorząd powiatowy zobowiązał się zapewnić również m. in. specjalną salę egzaminacyjną, pomieszczenia biurowe, miejsca parkingowe, miejsca garażowania oraz serwisowania aut. Niebawem rozpoczną się remonty wspomnianych lokali. Modernizacja pomieszczeń zostanie wykonana przez brygadę prowadzoną przez Zakład Obsługi Nieruchomości, natomiast zabezpieczenie niezbędnych materiałów pozostanie po stronie ZORD Koszalin

- Wkrótce otrzymamy dokumentację techniczną na przebudowę czterech pomieszczeń. Zakładamy, że całość przygotowań znajdzie swój finał w lutym. W marcu rzeczone lokale zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który dostarczy ZORD Koszalin. Natomiast pierwsze egzaminy odbędą się już w kwietniu. Szacujemy, że na początku będą one miały miejsce przez cztery dni w tygodniu. Do egzaminu dziennie podejdzie około 23 osób – kończy Starosta.

Przyszli kierowcy będą mieli możliwość zdobycia nad Trzesieckiem prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1 i B. Położenie geograficzne Szczecinka spowoduje zapewne, że do szczecineckiej filii ZORD kierować się będą nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także osoby przystępujące dotychczas do egzaminów w ośrodkach w Pile, Bydgoszczy czy Słupsku.

Powiat zadeklarował, że w pierwszym roku funkcjonowania filii ZORD zapewni obsługę placu manewrowego przez pracownika zatrudnionego poprzez Powiatowy Urząd Pracy oraz wspólnie z Urzędem Miasta utrzymanie placu w należytym stanie technicznym i porządkowym, głównie zimą. W powyższej sprawie zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Starostą Szczecineckim i Burmistrzem Miasta Szczecinek.

Koszaliński ZORD też będzie miał udział w tym tak bardzo oczekiwanym w Szczecinku, przedsięwzięciu. Otóż będzie ponosił m.in. koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń poprzez dokonywanie opłat za zużytą energię elektryczną, wodę, ogrzewanie i łącze internetowe.