Niezdobna płynie już wśród młodych wierzb płaczących
- Aktualności
Dziś w całym kraju posadzonych zostanie 30 tys. młodych drzew. Wszystko to w ramach corocznej akcji KronoDrzewko.
Inicjatywa finansowana przez firmę Kronospan na stałe wpisała się już w historię Szczecinka. Przez 16 lat nad Trzesieckiem wyrosło wiele pięknych i często rzadkich, a co za tym idzie, cennych, gatunków drzew.
Sobotnia (16.04) akcja KronoDrzewko prowadzona jest nie tylko w Szczecinku, ale również w Sporem i w miejscowościach, w których swoje zakłady produkcyjne ma firma Kronospan. Młode drzewka posadzone zostały też przy ul. Sikorskiego.
Stało się już tradycją, że w akcji biorą udział nie tylko pracownicy firmy wraz ze swoimi rodzinami, ale również szczecineccy samorządowcy. Nie inaczej było dziś nad Niezdobną - od mostu nad ul. Ordona do kładki przy wypływie naszej rzeczki z jeziora Trzesiecko. Nowe miejsce znalazło tam 30 młodych wierzb plączących posadzonych m.in. przez burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, starostę szczecineckiego Krzysztofa Lisa, dyrektora Kronospanu Krzysztofa Aleksandrowicza i wiceprezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Tadeusza Chruściela.
Panowie spotkali się z dziennikarzami na zaimprowizowanej konferencji prasowej koło Zamku Książąt Pomorskich.
- Sadzimy drzewa już od 16 lat, posadziliśmy ich przez ten czas około 300 tysięcy - powiedział m.in. dyr. Aleksandrowicz.
- Dziś padnie kolejnych rekord, zostanie posadzonych 30 tys. młodych drzewek. W akcji w Sporem bierze udział około 400 naszych pracowników wraz z rodzinami. (…) KronoDrzewko to akcja, którą dedykujemy naszemu pokoleniu. To nasze dzieci i wnuki cieszyć się będą z dorodnych wierzb płaczących rosnących nad Niezdobną.
Z kolei starosta Lis powiedział m.in.: - Od wielu lat wspólnie z burmistrzem biorę udział w tej pożytecznej i cennej akcji. Pierwsze drzewka sadziliśmy wokół Kronospanu, później w Nadleśnictwie Czarnobór, a jeszcze później przyszła pora na ulice Szczecinka. (…) Bardzo się cieszę, że młode drzewka upiększają nasze piękne miasto. Zdradzę, że jestem już po pierwszych rozmowach z dyrektorem Aleksandrowiczem dotyczących jesiennej akcji przeprowadzenia nasadzeń wzdłuż ulicy 28 Lutego.
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas ujawnił, że miasto, co roku negocjuje i konsultuje z Kronospanem miejsce prowadzenia nasadzeń.
- W tym roku padł pomysł, by młodymi drzewkami obsadzić ulicę Sikorskiego - mówił burmistrz. - Zaproponowaliśmy też, by nad Niezdobną posadzić wierzby płaczące. Niedawno była awantura o stare, schorowane wierzby, które z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców musieliśmy usunąć. Myślę, że ta sprawa dobiegła już finału. Bardzo się cieszę, że taka akcja jest prowadzona.
Wiceprezes Tadeusz Chruściel zapewnił, że PGK nie martwi się o to, iż w przyszłości będzie miało więcej pracy przy pielęgnacji wciąż powiększającego się szczecineckiego drzewostanu.
-Tylko się cieszyć i jeszcze raz cieszyć - podkreślił T. Chruściel. - Dziś stoimy nad piękną rzeczką, wśród budzącej się do życia przyrody. Piękną mimo, że nazywanej Niezdobną. Powiem tylko, że podczas ostatniej konferencji Zarządzania Zielenią Miejską jedna z jej uczestniczek - poznanianka - powiedział nam, że to nie jest rzeczka Niezdobna, że to jest rzeczka Ozdobna.
- KronoDrzewko to akcja, która łączy przyjemne z pożytecznym - mówi "Miastu z Wizją" Beata Rafalo, rzecznik prasowy firmy Kronospan. - Rokrocznie biorą w niej udział pracownicy z rodzinami, uczniowie szczecineckich szkół, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz leśnicy. Dzieci również pomagają w nasadzeniach, a najmłodsi bawią się świetnie w czasie konkursów z nagrodami. Akcja służy, więc edukacji, zabawie, integracji oraz - przede wszystkim - środowisku. W tym roku do uczestnictwa w nasadzeniach Kronospan zaprosił także swoich klientów i dostawców z rodzinami.
Jak powiedziała pani rzecznik, tegoroczna, XVI edycja KronoDrzewka zostanie wzbogacona o elementy edukacyjne, związane z recyklingiem drewna poużytkowego. W czasie akcji, prowadzonej w ramach Akademii Recyklingu Kronospan odbędzie się prezentacja filmu Recykling w Kronospan oraz konkurs recyklingowy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk